Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un çoğunluk hissesini satın alıyor

İstanbul

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom'un çoğunluk hissesini satın alıyor

Türkiye Varlık Fonu, borç veren LYY Telekomünikasyon Corporation ile Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini 1,65 milyar dolara satın almak için anlaşma imzaladı.

sınıf = “cf”>

“Satın alma, TWF’nin yalnızca Türk telekomünikasyon sektörünün çekici uzun vadeli görünümüne değil, aynı zamanda Türk Telekom’un güçlü pazar konumunun, marka değerinin, varlık tabanının, mükemmel insan kaynağının ve çeşitlendirilmiş iş modelinin sürdürülebilirliğine olan güvenini göstermektedir.” dedi. Bir deyim.

TWF CEO’su Arda Ermut konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “TWF olarak varlığa dayalı bir kalkınma fonu olarak misyonumuz doğrultusunda değer yaratmaya odaklanıyoruz. Öncelikli hedeflerimiz varlıklarımızın değerini artırmak ve Türkiye’den bölgesel ve küresel lider şirketlerin ortaya çıkmasına destek olmaktır. Türk Telekom, strateji ve hedeflerimizi potansiyeli ve marka değeri ile birleştiren bir şirkettir.

TWF olarak hem ülkemizin teknolojik altyapısını daha da güçlendirerek hem de dijitalleşme sürecine katkıda bulunarak telekomünikasyon sektörüne daha fazla değer katmak istiyoruz” dedi.

Türk Telekom Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “borsa sürecinin gerekli yasal onaylar ve borsa sözleşmesinde yer alan ön koşulların yerine getirilmesi ile uyumlu olacağını” söyledi.

sınıf = “cf”>

Fonun portföyünde yedi sektörde 28 şirket, iki lisans ve 46 gayrimenkul var. Bunlar arasında devlet kredi kuruluşları Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank, ülkenin borsası Borsa İstanbul, Türk Hava Yolları, GSM şirketleri Turkcell ve Türk Telekom ve doğalgaz şirketi Botaş yer alıyor.

TWF, İstanbul Finans Merkezi projesinde çoğunluk hisseye sahip. IFC’nin ülkenin büyükşehir ve iş merkezindeki inşaat çalışmalarının bu yıl tamamlanması bekleniyor.

Lider telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’un 2021 Eylül sonu itibarıyla 14,1 milyon genişbant abonesi bulunuyor. Geçen yılın ilk dokuz ayında fiber abone sayısı yüzde 67 artarak 8,8 milyona ulaştı. Bu arada, mobil müşteriler 23,9 milyon olarak gerçekleşti.

READ  Net Intelligence, Türk Telekom 5G Ortaklığı |

Türk Telekom, Ocak-Eylül 2021 döneminde bir önceki yıla göre yüzde 18 artış kaydederek yaklaşık 2,5 milyar dolar gelir elde etti.

Şirketin faiz, amortisman ve borç geri ödemeleri öncesi karı (FAVÖK) aynı dönemde 12,1 milyar liraya (1,2 milyar dolar) ulaşırken, FAVÖK limiti yüzde 49,6 oldu.

sınıf = “cf”>

Aynı dönemde Türk Telekom’un net karı 443,5 milyon dolara ulaştı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Türkiye geneline yayılmış 353.000 km uzunluğundaki fiber ağımızın geleceğin teknolojileri üzerinde güçlü bir etkisi olacak.” Dedi.

Türk Telekom ve Çinli Huawei şirketi, Türkiye’deki geniş bant hücresel ağlar için beşinci nesil (5G) teknoloji standardını geliştirmek için işbirliği yapmak üzere bir Mutabakat Zaptı (Mou) imzaladı.

Dubai merkezli Oger Telecom’un bir bölümü olan OTAŞ, Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almak için 2013 yılında 4,75 milyar dolar borç aldı ancak geri ödemedi.

sınıf = “cf”>

Akbank, Garanti BBVA ve İş Bankası’nın da aralarında bulunduğu kredi veren bankalar, kredi ağı olarak sağlanan Türk Telekom hisseleri için 2018 yılında özel amaçlı araç kurdu.

Durk Telekom,