Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, İsrail cumhurbaşkanının ziyaretini protesto etmek için Ankara’da miting yaptı

Türkler, İsrail cumhurbaşkanının ziyaretini protesto etmek için Ankara’da miting yaptı

Türk göstericiler, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un tartışmalı ziyaretini protesto etmek için başkent Ankara’da sokaklara döküldü.

Cuma günkü gösteriler sırasında katılımcılar, Lübnan ve Yemen hareketlerinin bayraklarının yanı sıra Hizbullah ve Ensarullah’ın yanı sıra, İran’ın 2020’nin başlarında ABD tarafından öldürülen terörle mücadele ve Siyonizm karşıtı en önemli komutanı General Kasım Süleyman’ın fotoğraflarını taşıdılar. .

“Amerika’yı devirin”, “İsrail’i devirin”, “cihada selam (Allah rızası için teşebbüs)”, “Hizbullah’a merhaba” ve “hepimiz Kasım Süleymani’yiz” gibi sloganlar attılar.

Herzog, 2008’den bu yana İsrail’in en eski ziyareti olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Çarşamba günü Türkiye’yi ziyaret etti.

Erdoğan, İsrail ziyaretini uzun vadeli ilişkilerde “yeni bir dönüm noktası”, “yeni bir dönüm noktası” olarak nitelendirerek, Türkiye’nin enerji sektöründe işgalci rejimle işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

2018’de Ankara ile Tel Aviv arasındaki ilişkiler, İsrail’in inşa ettiği Gazze Şeridi yakınlarındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü protestoları sırasında İsrail güçleri tarafından düzinelerce Filistinlinin öldürülmesi üzerine çıkan anlaşmazlık nedeniyle büyükelçilerin sınır dışı edilmesiyle tüm zamanların en düşük seviyesindeydi.

2010 yılında İsrail’in Gazze’ye gitmekte olan yardım gemisi Mavi Marmara’ya düzenlediği ve 10 Türk Filistinli aktivistin hayatını kaybettiği saldırının ardından uzlaşma yıllardır gergin durumda.

Çarşamba günü Türk halkı Herzog’un Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Barthur’a gelişine karşı protesto gösterileri düzenledi.

Ankara’yı, eylemcilerin öldürülmesine yönelik süregelen düşmanlık ortamında ilişkileri yükseltme “hatasını” tersine çevirmeye çağırdılar.

Protestocular, “Mavi Marmara gururumuzdur” sloganları attı ve “Ülkemizde katil istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

Ölümcül İsrail saldırısı sırasında Mavi Marmara gemisinde bulunanlardan Mehmet Tunk, “Bu büyük bir acı ve ıstırap, halkımızın göğsüne bıçak saplanmış gibi” dedi.