Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler istikrar arayışında kripto paralara yöneliyor

39 yaşındaki Türk siber güvenlik uzmanı Orhan, yüksek lisans derecesine ve istikrarlı bir işe sahip olmasına rağmen, son yıllarda orta sınıf bir yaşam tarzına pek ulaşamadı.

Hızla azalan satın alma gücüyle hüsrana uğrayan Orhan, geçen yıl yükselen enflasyon ve Türk lirasının değer kaybı karşısında kripto paralar için miting yapan milyonlarca Türk’e katıldı.

Başarısız dijital para birimleri için kripto meraklıları arasında cat-by kelimesine atıfta bulunarak, “Lira bir boktan para kadar değişken” dedi. 2021’de lira dolar karşısında yaklaşık yüzde 45 düşecek. “Bu kadar çok ekonomik sorun varken [in our country]İnsanlar para kazanmanın başka yollarını arıyor” diyen Orhan, ikinci adını açıklamak istemediğini de sözlerine ekledi.

Orhan, 1.500 dolarlık ilk yatırımından 4.000 dolar kazandı ve kârını kendine yeni bir bilgisayar almak için paraya çevirdi.

Kripto para birimine ilginin artması – ve geçen yıl Türk kripto borsalarının aniden kapanmasına neden olan ve yüz binlerce müşteriyi fonlarına erişemez hale getiren bir skandal – şimdi ülkenin yetkililerini sektörü düzenlemek isteyen konusunda uyardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para yasasının yakında mecliste görüşüleceğini söyledi. Hükümetinin kripto para birimine karşı bir “savaş” içinde olduğunu söylüyor.

Türkiye merkez bankasının valisi geçen ay yabancı yatırımcılara kripto varlıklarına akan para miktarının “rahatsız edici” olduğunu söyledi.

Bu endişeler, kripto para birimlerini değişken ve spekülatif olarak gören küresel düzenleyiciler tarafından paylaşılıyor. Birçoğu, dijital varlıklar tarafından kolaylaştırılan kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerden endişe duyuyor.

Dijital varlıkların kullanımının arttırılması, para politikası kararlarının etkisini azaltabilir ve ulusal para birimlerinin resmi kontrolünü azaltabilir. Çin, kripto para birimlerinde akan paranın kontrolünü kaybedebileceği endişelerini öne sürerek hem Bitcoin’i hem de yaratılmasını veya madenciliğini yasakladı.

READ  Türkler, depremlerin ardından adil bir oylama görmek için kararlı bir şekilde Mayıs seçimleri için toplanıyor

Bitcoin, değişken para birimlerine ve yüksek enflasyona sahip ülkelerde popülerlik kazanıyor. Uzman veri sağlayıcısı Cyinalis’in küresel benimseme eğilimlerine ilişkin bir rapora göre, Türkiye, 2020’ye kıyasla Orta Doğu’da geçen yıl yüzde 1.500 genişleyen daha fazla kripto para birimi modülüne sahip.

Raporda, “Araştırma, Orta Doğu’daki birçok kişinin tasarruflarını Afrika ve Latin Amerika gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda bulduğumuz para birimi devalüasyonuna karşı korumak için kripto para birimine döndüğünü gösteriyor” dedi. TL devalüasyon ve [the amount of] Kripto para borsalarında lira ticareti”.

Türkler uzun süredir tasarruflarını dolar veya euro cinsinden tutarak lira oynaklığına karşı kendilerini korumayı seçmiş olsalar da, veriler bazılarının sabit para birimlerine veya diğer varlıklara bağlanabilen ve aralarında köprü görevi görebilen “stablecoin”lere yöneldiğini gösteriyor. dijital para birimleri Ve ulusal para birimleri.

Kripto para birimi uzmanı Elliptic’ten alınan veriler, Türk lirası işlem hacimlerinin yüksek oranda işlem gören temel madeni para Tether’e karşı 2021’in son altı ayında yüzde 360 ​​arttığını gösteriyor. Uzman bir veri şirketi olan CryptoCompare, 2020’de sadece 20 milyar TL olan Bitcoin’in geçen yıl yaklaşık 211 milyar TL (15,8 milyar dolar) değerinde işlem gördüğünü tahmin ediyor.

CryptoCompare CEO’su Alyssa Ostrov, “Lira enflasyonu belirsizlikle çevrelediği için Türkiye’de kripto kullanımındaki artışı görmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Tether piyasasındaki kripto borsalarında Türk lirasının büyüklüğünü gösteren grafik

Türkiye’nin merkez bankası geçen yıl dijital varlıkların ödenmesini yasakladı. Son zamanlarda, ülkenin banka düzenleyicisi, borç verenlere, döviz veya kripto varlıklarına yatırım yapmak için lira cinsinden belirtilen kişisel kredileri satın almaktan kaçınmalarını söyledi. Yaklaşan tasarıyla ilgili bazı ayrıntılar onaylanırken, uzmanların kripto işlemlerini düzenlemeye odaklanması bekleniyor.

Hukuk firması Solak & Partners’ın yönetici ortağı Elsin Karate, “Anladığım kadarıyla kripto para kullananları koruyan mevzuata bakıyorlar” dedi. “Kripto para birimini yasaklamaları gerektiğini düşünmüyorum.”

READ  Türk, Eximbank AFC'nin Afrikalı olmayan ilk hissedarı oldu

Türk kripto para platformu Pitch’in CEO’su Onur Aldon Tan, “sektörü desteklemek, yatırımcıları korumak, ekonomiye katkıda bulunmak ve uluslararası piyasalara uyumu sağlamak” gibi kısıtlamaların sektör dostu olacağını söyledi.

Bazı kullanıcılar, uygulanması zor olsa bile, hükümetin Türk bankacılık sisteminden yatırım getirilerini geri çekmelerini engellemeye çalışabileceğinden korkuyor.

Şu an için düzenleme beklentisi, Türkiye’ye olan ilgiyi azaltmadı. TV haber kanalları, dolar ve euro döviz kurları ile Bitcoin ve Ethereum fiyatları sunuyor. Futbol maçlarındaki yarı zamanlı televizyon reklamları, kripto borsalarının erdemleri hakkında çok şey anlatıyor.

“Kripto hakkında konuştuğumda, kuaförüm, taksi şoförüm, personelim – herkes soruyor: ‘Neye yatırım yapıyorsunuz?’ . “Herkes ilgileniyor.”

Bağdas, ekibi tarafından yürütülen eğitim kurslarına katılan 2.000 veya daha fazla kişinin yaklaşık üçte birinin ev hanımı olduğunu söyledi. “Diyorlar ki: ‘Kocam daha az para kazanıyor ve ben kriptoya yatırım yapmak istiyorum’ dedi.

Yetkililer, mevduat sahiplerini kur kayıplarına karşı korumayı vaat eden yeni bir planla insanları Türk lirası yatırımlarına geri döndürmeye çalışıyor. Analistler, Erdoğan faiz oranlarını Aralık ayındaki resmi orandan yüzde 36’ya yükselterek enflasyonun altında tutmaya kararlı olmadıkça ve önümüzdeki aylarda daha da artması beklenmedikçe bu tür önlemlerin işe yarayamayacağını söylüyorlar.

Bir kripto tüccarı olan Orhan, hükümetin dijital varlıkları düzenlemek yerine cazibesinin temel nedenlerini araştırması gerektiğini söylüyor. “Sormalılar: İnsanlar neden kripto parayla ilgileniyor? Neden bu riski alıyorlar?” İstikrar olmadığında insanlar alternatif çözümler arıyor” dedi.

Video: Kripto ‘anarşi’ nerede biter | Lex Megatrendler

Haftalık bülten

FT’nin dünya çapındaki muhabir ağından fintech ile ilgili en son haberler ve görüşler için haftalık bültenimize kaydolun #fintechFT

Tek tıkla buradan kaydolun