Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, liranın batmasından kurtulmak için bitcoin ve tether üzerinde yoğunlaştı

Türkler, liranın batmasından kurtulmak için bitcoin ve tether üzerinde yoğunlaştı

Türk lirası o kadar değişken hale geldi ki Türkler yerel para birimini daha da tehlikeli üne sahip varlıklar için bir kenara ayırdı: kripto para birimleri.

Blockchain analitik firması Sinialis’e göre, 2021’in son çeyreğinde liranın dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen lira kullanan kripto para ticaret hacimleri üç borsada günde ortalama 1.8 milyar dolara yükseldi. Bu seviyeler, Banka’nın günde yaklaşık 71 milyar liralık işlem bulan 2019 uluslararası çözümler araştırmasının sonuçlarına kıyasla hala mütevazı, ancak önceki beş çeyrekteki her şeyden daha yüksek.

Türkler, değeri dolara bağlı olan temel madeni para ipine özellikle ilgi duyuyor. Veri sağlayıcı Cryptocamper’a göre, lira bu sonbaharda tether karşısında en çok işlem gören devlet tarafından ihraç edilen para birimi oldu ve dolar ve euroyu geride bıraktı.

Türkler uzun süredir paralarını ABD doları, euro veya altın olarak tutarak ekonomik çalkantılarla karşı karşıya kaldılar. Son yıllarda kripto para birimlerinin yükselişi, servet depolamak için yeni bir dizi araç sundu. Eylül ayından bu yana lira, dolar karşısında değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Bitcoin başlangıçta dolar karşısında yaklaşık %40 yükseldi, ancak şimdi %10’dan fazla düştü.

Türkiye’nin en büyük şehri ve ticari başkenti İstanbul’da, şehrin iki havalimanından birinde tramvay, reklam panoları ve kripto para borsalarının reklamları çıkıyor. Tüccarların döviz ve altının satıldığı yakınlardaki ara sokaklarda saklandığı Kapalıçarşı’da bitcoin satan dükkanlar büyüdü.

Bitcoin mağazaları artık İstanbul Kapalıçarşı’nın bir parçası.


Fotoğraf:

Chris McGrath / Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen sonbaharda Türkiye’nin finans sistemini kargaşaya sürükledi. Para birimi, hükümetin mevduat sahiplerini kurtarmasının ardından son haftalarda bir miktar istikrar kazandı, ancak yerel Türkler temkinli olmaya devam ediyor.

Bursa’da yaşayan 27 yaşındaki işadamı Ka அர்த்தan Şenay, “Faiz oranlarındaki saçma sapan politikalar, yayınlanan enflasyon rakamlarına ve siyasi kararlara olan güveni sarstı. Kuzeybatı Türkiye.

Ekstra para kazanmak için 2017 yılında Bitcoin ticaretine başladığını söyledi. dedi Enay. Giderek, bunu lira gelirini enflasyondan korumanın bir yolu olarak gördü. Bir kumaş imalatçısının işinde kazandığı liranın alım gücü, yüksek fiyatla birlikte azaldı.

Türkler, geçen yıl getirilen resmi yasağa rağmen ülkede kripto para kullanımını kabul etti. Türkiye Kripto Para Borsası danışmanı Duron Cert, uyarı yapılmadan verilen yasağın “Türk kripto para topluluğunda şok edici bir deneyim yarattığını” söyledi. Hükümet, yakında ülke parlamentosuna yeni bir kripto para yasası gönderileceğine söz verdi, ancak etkisinin ne olacağına dair bazı ayrıntılar var. Chert diyor.

Kripto para birimleri, Türkiye’de ve hükümetin ekonomi politikalarına güvensizliğin yüksek olduğu gelişmekte olan dünyanın bazı bölgelerinde popüler hale geldi. Nijeryalılar, para birimi devalüasyonundan sonra ödeme yapmak ve yabancı para birimlerine erişim üzerinde sıkı kontrol sağlamak için Bitcoin kullanıyor. El Salvador, yirmi yıl sonra ekonomisi ABD dolarına bağlıyken, geçen yıl bitcoin’i yasal bir ihale olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Türkiye’de güvensizliğin bir kısmı lirayı aşıyor. Türkiye’nin banka mevduatının üçte ikisi, çoğunlukla dolar ve euro olmak üzere yabancı para birimlerindedir. Türk bankaları bu doların bir kısmını merkez bankasına ve lirayı bloke etmek için başarısız savaşta döviz piyasalarına müdahale etmek için kullanan hükümete borç veriyor.

Doları çekmek için acil bir durum varsa, Türk bankaları mudilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bu doların bir kısmını çekmek zorunda kalacak ve hükümetin doları kaynak olarak kullanıp kullanamayacağı konusunda bazı sorular var. Korkunç bir durumda, bazıları hükümetin bankaları dolar mevduatlarını liraya çevirmeye zorlayabileceğinden korkuyor.

Pek çok Türk mevduat sahibine göre, bu, bazılarının bankada tutulan dolarları ve nakit dolarları sözde temel madeni paralar ve kripto para birimleriyle değiştirmesini istiyor. Çinliler, Aralık ayında liraya karşı yapılan işlemlerin yarısından fazlasının Tether’i içerdiğini söyledi.

Tether gibi staplecoin’ler, bitcoin ve eter gibi oldukça değişken para birimlerinde alım satım yapmak için bir geçit olarak da kullanılır. Şirketin pazarlama müdürü Ezra Albe, Türk kripto para birimi bitcoin’in son çeyrekte liranın değerini düşürmesi nedeniyle yeni tüccarların sayısının arttığını söyledi.

Düşüncelerini paylaş

Türkiye’nin kripto para birimlerindeki deneyimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki sohbete katılın.

“Son aylarda Türk lirasının oynaklığı ve yükselen enflasyonu, yatırımcılarımızın kripto para birimini uzun vadede karlı bir yatırım ve kısa vadede enflasyona karşı korunma olarak görmelerine neden oldu” dedi.

Denizcilik eğitimi alan 24 yaşındaki öğrenci Ege Tuluay, Pazartesi günü Kapalıçarşı’daki kripto mağazası Caspicoin’de biriktirdiği ABD doları ile tether alım komisyonunu kontrol etmeye gitti. Diğer kripto para birimlerini satın almak için Tether kullanmayı planlıyor.

“Kripto paralar bozuk olduğu için Türk halkına güven veriyor, bu yüzden para kazanmak istiyorlar. Türk halkına kolay para gibi görünüyor” dedi.

Türkiye’de %20’nin üzerinde yükselen enflasyon, yıllar süren yaygın büyümenin ardından ekonomik çalkantılara yol açtı. Ülke, Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları salgından ekonomik toparlanma sırasında artan enflasyonla mücadele ederken bir önlem olarak hareket ediyor. Fotoğraf: Eyer Suna / Shutterstock

[email protected] adresinden Caitlin Ostroff’a ve [email protected] adresinden Jared Malcin’e yazın

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Her hakkı saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Türk diasporası örgütü, Hırvatistan'daki Türklerin tarihinin izini sürüyor