Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler Ukrayna’ya yardım göndermek için seferber oldu

Türk halkı, Rus işgalinin ortasında Ukrayna’ya yardım için çabalarını yoğunlaştırdı.

Türk Kızılayı’nın (Kızılay) Batı Ayden ilinin Nasili ilçesindeki bölge şubesi, savaş sırasında insani yardım için 100.000 TL (7.000 $) gönderdi.

İhlas Haber Ajansı’ndan (İHA) yapılan açıklamada, bağışın Nazili’deki bir iş adamı tarafından yapıldığı belirtildi.

Nasıra Kızılay Başkanı Mevlüt Günay, “Türklerin ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi çok önemli” dedi.

Güne, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden sonra Afganistan halkı için de bağış aldığını, Türk Kızıl Haç’ının da Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’ya yardım gönderdiğini sözlerine ekledi.

Yetkili, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Jelenski’nin de Türk girişimini desteklediğini yineledi.

Ukrayna’nın Ankara büyükelçiliği geçtiğimiz günlerde, temel ihtiyaç maddelerinin binalarına akmasının ardından Türklere bağışları için teşekkür etti.

Türkiye’deki misyon, “İhtiyacı olan bir arkadaş gerçekten bir arkadaştır” dedi.

Türk Kızılhaçı, Ukrayna’da devam eden insani krizden etkilenenlere yardım etmek için Ukrayna Kızılhaçı’nın çağrısına yanıt olarak Ukrayna’ya insani yardım gönderdi.

Yardım kuruluşu lideri Kerem Kınık Twitter’da yaptığı açıklamada, “Ukrayna Kızılhaçı ile işbirliği yapıyoruz ve acil temel ihtiyaçların karşılanması için #Ukrayna’ya insani yardım ekibi gönderiyoruz.” Dedi.

Kınık, “Ekiplerimiz mobil yemek araçlarıyla depolara, aile tipi çadırlara ve tahliye edilenlere ve #ÜİYOK’lere (ülke içinde yerinden edilmiş kişiler) bölgeye sevk ediliyor.”

Kınık, olası mülteci krizinden endişe duyduğunu ve tüm insani yardım liderlerinin bunu önlemek için daha proaktif olması gerektiğini söyledi.

Kınık, “Ukrayna Kızılhaçı’na her türlü insani yardımı göndermeye hazırız” dedi.

Bu insani yardım, çatışmadan etkilenen insanlara çadır ve seyyar yemek araçları gibi yardım malzemeleri sağlamayı amaçlıyor.

Üç yardım kamyonu Ukrayna’ya hareket etti.

Türk Kızılayı, bütçe, yararlanıcı sayısı ve proje bazında 192 ulusal dernek içinde dünyanın ilk beş kuruluşu arasında yer almaktadır. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), uluslararası arabuluculuk ve insan diplomasisinde kilit bir oyuncu olduğundan, Yardımcı Grup şu anda uluslararası arenada önemli miktarda politika oluşturma sürecindedir.

READ  BM hakları şefi, 2023 yılına kadar çevrimiçi nefret koruması istiyor

Türkiye’nin önde gelen üç mobil operatörü Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının acil iletişim ihtiyaçlarına ücretsiz arama, SMS ve internet sağlayacaklarını sosyal medya hesaplarından duyurdu. Ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığı’nın talimatlarına uyulmasını tavsiye ettiler.

Moskova, Perşembe günü Ukrayna’da düzenlenen bir askeri operasyonun ardından Batı yaptırımlarının tehditlerine karşı bu hafta başlarında Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini bağımsız devletler olarak resmen tanıdı.

Geçen yıl Ukrayna, ABD ve müttefiklerinin Rusya’yı Ukrayna sınırına on binlerce askeri yoğunlaştırmakla suçlamasıyla gerginlik tırmandı.

Rusya’nın batı komşusunu işgal etmeye hazırlandığını söylediler, bu Moskova’nın sürekli olarak reddettiği bir suçlama.

Türkiye, Avrupa’daki bir devletin diğerine, kara, deniz ve havaya karşı en büyük saldırısını başlattığı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etme kararını kınadı.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.