Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler zamları protesto ederken Erdoğan elektrik fiyat ayarlamasını açıkladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tatil beldesi Bodrum ve kuzeybatıdaki Rize ilinde son bir fiyat artışını protesto etmek için toplanan kalabalıkların ardından elektrik fiyatlarının hesaplanmasında bir düzenleme yaptığını duyurdu.

Devlet tarafından işletilen Anadolu haber ajansının bildirdiğine göre, Erdoğan Pazartesi günü yaptığı kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, önceki 150 kilowatt’a kıyasla aylık 210 kilovatlık en düşük elektrik fiyat tarifesine daha yüksek bir tüketim limiti koydu.

Türkiye, 1 Ocak’ta elektrik fiyatlarını düşük tüketen haneler için yüzde 50, yüksek talep gören ticari kullanıcılar için yüzde 100 artırdı. 1 Küresel enerji fiyatlarındaki ani yükselişin ve liranın değerindeki düşüşün ardından. Liranın geçen yılki yüzde 44’lük kaybı, enflasyonun dörtnala yükselmesine yol açtı – tüketici fiyatları enflasyon oranı Aralık ayında yüzde 36,1’e çıkarak 2002’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yerel basında Diken haber sitesi de dahil olmak üzere yerel basında, fiyat artışlarını protesto etmek için Pazartesi günü yerel elektrik sağlayıcısı Aydem’in ofisinin önünde toplanan büyük bir kalabalık, zamları protesto etti ve Erdoğan hükümetini istifaya çağıran sloganlar attı. rapor edildi.

Türk boru hattı şirketi BOTAŞ da Ocak ayı başında doğalgazın fiyatını yüzde 25 artırdı. Salı günü, elektrik santrallerine verilen gazın fiyatında yüzde 14’lük bir zam açıkladı.

Erdoğan’ın doğum yeri olan İstanbul’a taşınmadan önce ailesinin ikamet ettiği Rize’de, kentin ana meydanında toplanan kalabalık, hükümeti fiyat artışlarını tersine çevirmeye çağırdı. Cumhuriyet gazetesi, ekmek ve benzin fiyatlarına yapılan zamlara da dikkat çekti. rapor edildi.

Pazartesi günü Erdoğan, Türkiye vatandaşlarının bir süre daha yüksek enflasyonun yükünü taşımak zorunda kalacağını söyledi. Hükümeti, enflasyondaki keskin artışa rağmen geçen yılın sonlarında merkez bankasına faiz oranlarını düşürmesini emrettiği için siyasi muhalefet ve bazı ekonomistlerden şiddetli eleştiriler aldı. Erdoğan, yüksek faiz oranlarının enflasyonist olduğunu iddia ediyor, bu görüş, oranların fiyat artışlarını kontrol etmek için kullanılabileceğini söyleyen geleneksel ekonomi teorisiyle çelişiyor.

READ  Wimara Türkleri ve Caicos'lar yeni mülkiyet yapılarını duyururken geleceğe iyimser bakıyorlar

Türkiye tükettiği doğal gazın ve yakıtın neredeyse tamamını ithal ediyor, yani küresel enerji fiyatlarındaki herhangi bir artışa karşı tampon sağlayamıyor.