Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Elizabeth Turk’ün Sanatsal Meditasyonları – Budistdoor Global

Kafes: Kutu 7, Elizabeth Turk, 2012; mermer, 20 x 15 x 15 inç.
Resim sanatçının ve Hirschl & Adler Modern’in izniyle

Tipik olarak, bir mermer heykel gördüğümüzde, sanatçının şekilsiz bir taş bloğunu tanınabilir bir forma dönüştürme yeteneğinden etkileniriz – dans eden bir Yunan tanrıçasının sevimli figürü veya bir Roma imparatorunun muhteşem büstü. Heykeltıraşın keski konusundaki becerisi geleneksel olarak mükemmel oranlar, gerçekçi detaylar ve güçlü bir varlık duygusu yaratmaya odaklanmıştır – o kadar ki bazı heykeltıraşlar formun her zaman taşın içinde olduğunu ve sadece onu serbest bıraktıklarını iddia etmişlerdir. . Amerikalı heykeltıraş Elizabeth Turk’ün mermerden ortaya çıkardığı karmaşık, soyut formlar, birçok geleneksel heykelden daha az ustalıkla işlenmiştir. gibi eserlerde Kafes: Kutu 7 (2012), tek bir mermer şerit ipliğinin, malzemenin sertliği göz önüne alındığında imkansız görünen bir incelikle ayrıntılı kafesler, tasmalar veya iskeletler oluşturmak için bükülüyor ve karışıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Turk’ün çalışmasıyla, mevcut olandan çok, olmayandan çok etkilenir.

Türk, taşın bu kadar büyük bir kısmını yontarak (başlangıçta elektrikli öğütücüler ve daha sonra küçük eğeler ve dişçilik aletleri kullanarak) taş sarma kıvrımlarının yüzüyormuş gibi göründüğü boş alana dikkatimizi çekiyor. Japon Zen Budist mürekkep ressamının beyaz boşluğa eşit derecede önem vermesi gibi (Japonca: anne) her siyah mürekkep darbesini çevreleyen Turk, yontulmuş formlarının katı unsurlarını kucaklayan boşluğu veya hiçliği vurgular. Fiziksel anlamda tüm heykelsi formu aydınlatsa da, boşluk, taşı estetik ve felsefi olarak farklı bir bakış açısıyla algılamaya, taşın yokluğunun da varlığı kadar ağırlığını fark etmeye zorluyor.

Turk’ün ilk heykelleri bronzdu, ancak dev bronz örümcekleriyle ünlü Louise Bourgeois ile bir sergide göründükten sonra, kendisi için yeni bir ortam bulmaya karar verdi. Lincoln Anıtı’ndan kalan bir miktar mermer keşfetti ve onu çalışmaya başladı ve kısa sürede malzemeye aşık oldu, böylesine eski bir malzemeyle çalışmanın zamansız hissinin ve teknik sınırlarını zorlamanın getirdiği zorlukların tadını çıkardı. İşlenen taşla ilgili gürültü ve toza rağmen (kulak koruyucuları, koruyucu gözlükler ve toz maskesi takmalıdır) Turk, işi derinden manevi bir süreç olarak görmektedir. “Sık sık mermer işlerindeki tekrarların meditasyon aracım olduğunu düşünmüşümdür” diye açıklıyor. “Hareketteki tekrar, zihinsel durumumu yeniden düzenlemek için bir kapı gibidir.” Çalışmaları ayrıca taşını manipüle ederken, özellikle paradoksun sınırlarını keşfederken metafizik düşüncelere girmesine izin veriyor: ağırlıktaki hafiflik, kütledeki boşluk, katının akışkanlığı, geleneksel, uzun zaman içinde çağdaş. bir anda ifade edilir.

<i data-lazy-src=

Turk, Budizm’in ilkelerinin ruhsal yaşamıyla ve işiyle paralel olduğuna inanıyor. “Doğa, çocukluğumda derin bir rol oynadı” diye açıklıyor. “Dolayısıyla, insanların doğal dünyanın dışında değil, kolları içinde yaşadığı tüm manevi felsefeler, ruhumda güçlü bir şekilde yankılanıyor. Herhangi bir süreksizlik temasında temel olan değişim ruhu, tüm çalışmalarımda keskin bir şekilde canlı. ” Değişim ve süreksizlik – ve aynı zamanda yokluk – en son sanatsal projelerinden biri olan serginin ana odak noktalarıdır. Devrilme Noktası: Sessizlik mi Yaratıyoruz? Mart 2020’ye kadar Los Angeles yakınlarındaki Catalina Sanat Müzesi’nde görülebilir. Soyu tükenmiş kuşların kayıtlarından (Cornell Üniversitesi Ornitoloji Laboratuvarı tarafından kataloglanmıştır) esinlenen Turk, metal bir labirent içeren çok parçalı etkileşimli bir yerleştirmede Kuzey Amerika’daki kuşların neslinin tükenmesini araştırıyor – Ziyaretçilerin temsil edilen kuşlarla ilişkilerini ve soyu tükenmiş kuşların şarkılarının kaybını değerlendirebilecekleri, kıtanın kuşlarının özelliklerini vurgulayan yontulmuş sembollerden oluşur.

READ  Palerina Byrne Dirk milyonu kazandı
<i data-lazy-src=