Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklere ve Bulgarlara karşı Makedon mücadelesinin kahramanı – Greek City Times

Atina’da doğan Lambros Coromilas (1856 – 1923), Selanik büyükelçiliğinin başındayken Makedon mücadelesinin (1904-08) en önemli isimlerinden biri olan bir ekonomist ve diplomattı.

Selanik o zamanlar hala Osmanlı’ydı.

Öğrenimini tamamladıktan ve babasının yayıncılık işinde çalıştıktan sonra Greton İsyanı (1895-98) ve Yunan-Türk Savaşı’na (1897) katıldı.

Daha sonra kendini hazırlamak için Bulgarca ve Türkçe öğrendi ve kendini Makedon davasına adamaya karar verdi.

Coromilas, 1904’te Selanik’teki Yunan büyükelçiliğine transfer edilmeden önce Filippopolis’e (şimdi Plovdiv, Bulgaristan) Yunan büyükelçisi olarak atandı.

Buradan Makedon mücadelesinde etkili bir figür haline geldi.

Coromilas, Makedonya genelindeki Yunan silahlı gruplarının koordinatörü olarak çalıştı ve bir kiliseye bağlı yan kapıdan elçilik binasında gizlice liderler ve liderlerle görüştü.

Görüşmelerde, Türk ve Bulgar planlarının nasıl bozulacağı konusunda bir strateji ve güncellemeler alınması amaçlandı.

Olanları öğrenen Osmanlılar, Coromilas’ın görevinden alınmasını talep etti.

1906’da kovuldu ve Makedonya’daki Yunan Başkonsolosluğu Baş Müfettişi olarak yeniden atandı ve Makedonya devrimcilerine Makedonya’yı kurtarmada yardım etmeye devam etti.

Faaliyetlerini tekrar öğrendikten sonra Türkler Koromilas’ın hayatını tehdit etti ve 1907’nin sonlarında görevden alınarak görevden alındı.

Coromilas daha sonra ABD büyükelçisi olarak gönderildi. Oradayken, ülkedeki Yunan göçmen örgütleri arasında birlik sağlamayı başardı.

1910’da Yunan Parlamentosu’na seçildi ve Maliye Bakanı oldu. Daha sonra Makedonya’nın kurtuluşunu ve Yunanistan’ın diğer bölgeleriyle yeniden birleşmesini gören Balkan Savaşları sırasında Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Selanik’teki Yunan büyükelçiliğini barındıran bina, Yunanistan’ın Makedonya’yı fethinde kilit rol oynadı. Makedonya Mücadelesi MüzesiMakedonya Mücadelesi Müzesi.

Devamını oku: Yunanistan’daki UNESCO Dünya Mirası Alanları 2021.

READ  FFVII The First Soldier'a Reno ve Turks kostümleri eklendi