Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin baskıcı Erdoğan rejiminden çıkışı ‘Yunanistan tarafından geri itildi’

Yunan sınır yetkilileri tarafından yasadışı bir şekilde sınır dışı edilen Türk sığınmacıların sayısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın protestocuları bastırmasının tetiklediği yerinden edilmedeki artışın ortasında önemli ölçüde arttı.

The Telegraph’ın rakamlarına göre Yunanistan, Mayıs ayından bu yana Türklere 233 yasadışı “geri itme” gerçekleştirdi.

Yunan sınır görevlileri rutin olarak göçmenleri Türkiye’den AB’ye yasadışı bir şekilde sınır dışı etmekle ve bazen teknelerin Ege Denizi’ni geçmesini engellemekle suçlanıyor.

Seyahat eden göçmenlerin çoğu Türkiye üzerinden Suriye veya Afganistan gibi ülkelerden gelmektedir.

Ancak Türkiye’de siyasi bağımsızlığın azalması, Avrupa’ya sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısında tehlikeli bir artışa yol açtı.

Atina ve Ankara arasındaki siyasi gerginliğe rağmen, Yunan sınır muhafızları tarafından diktatörlükten kaçtığı düşünülen Türk göçmenlerin sayısı giderek artıyor.

Aylardır Yunanistan’da bulunan Türk uyruklu şahıslar, sınırın her iki tarafında bulunan deliller aracılığıyla bir telgraf soruşturmasıyla ortaya çıktı.

‘Geri itmeler’ erkekleri, kadınları ve çocukları içerir

2019’da bu tür toplam 98 geri bildirim kaydedildi. Türk ve Kürt muhalefetini hedef alan baskının bir parçası olarak 76 tutuklama da dahil olmak üzere, Mayıs 2021’den bu yana bu sayı 233’e yükseldi. Bu sayıya 61 kadın, 149 erkek ve 23 çocuk dahildir.

Rakamlar, Eylül ayında Yunanistan’ın Samos adasında 6,25 mil içeriye itilen üç Türk erkeği içeriyor. Yasadışı bir tekne gezisinde Yunan makamları tarafından tekrar saldırıya uğradıkları söyleniyor.

Erkekler, Türkiye’nin kıyı kenti Kuşadası’ndan bir “deniz scooterı” pervanesinin yardımıyla 2,25 millik kısa yolu yüzüyor.

Daha sonra Samos şehir merkezine 6,25 mil yürüdüler. Erdoğan hükümetinin getirdiği seyahat kısıtlamaları, yasal yolların ülkeyi terk edemeyeceği anlamına geliyor.

Atina, yasadışı geri itme iddialarını sürekli olarak reddetti.

Yunan avukat Anthimos Sideris, yargılanmalarının ardından, “Yunan Sahil Güvenlik’in bazı üyeleri tarafından yürütülen yasadışı geri gönderme faaliyetlerine ilişkin soruşturmayı destekleyen ciddi kanıtlar var” dedi.

READ  ABD Sahil Güvenlik, Grand Turk açıklarında bir cankurtaran salından iki denizciyi kurtardı

Sideris, Samos polisi onlarla temasa geçtiğinde adadaki üç adam hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi.