Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin iltica kabul oranı ilk kez 5 yılın en düşük seviyesine indi: EUAA

Kaynak: EUAA

Avrupa ülkelerindeki Türk başvuru sahiplerinin iltica onay oranları Eylül ayından bu yana beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Analiz Avrupa Birliği İltica Ajansı (EUAA) tarafından yayınlanmıştır.

EUAA, “İlk kez Türk başvuru sahipleri için onay oranı, yılın başından bu yana düştükten sonra beş yılın en düşük seviyesine (Eylül’de %35) düştü.” dedi.

İlgili AB direktiflerine göre, ilk derece kararı, kabul eden ülkede bir iltica prosedürünün ilk derece mercii olarak hareket eden bir makam tarafından verilen bir karardır.

Ajans, Eylül ayında, Türklerin, en az 2014’ten bu yana en yüksek seviye olan yaklaşık 5.800 başvuru ile AB+’da uluslararası koruma için başvuran üçüncü en büyük grup olduğunu bildirdi.

Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana, Türk hükümetinin büyük bir cadı avı nedeniyle binlerce insan Türkiye’den kaçtı. Birçoğu yasa dışı yollardan kaçmaya çalışırken, hükümet binlerce kişinin pasaportunu iptal etti.

Ajansın Frontex verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre bu, 2022’nin ilk sekiz ayında AB sınırlarını düzensiz bir şekilde geçtiği tespit edilen Türk vatandaşlarının sayısında (yaklaşık 8.600) 2021’in aynı dönemine kıyasla üç katına çıkan önemli bir artışla aynı zamana denk geldi.

Ajansa göre, hem sığınma başvurularının hem de yasadışı sınır geçişlerinin tespit edilmesinin gösterdiği artış eğilimi, Türkiye’deki enflasyonda önemli bir artışla örtüşüyor.

EUAA, Eylül ayında alınan tüm olumlu kararların yüzde 97’si ile Türkiye’deki davalara ilişkin olumlu kararların neredeyse tamamına mülteci statüsü tanıdığını söyledi.

2021’de toplam 23.737 Türk, AB üye ülkeleri Norveç ve İsviçre’de uluslararası koruma talebinde bulundu.

Malta merkezli EUAA, aşağıdan yukarıya bir yaklaşım kullanarak Ortak Avrupa İltica Sisteminin uygulanmasını desteklemektedir. Amaç, bireysel sığınma vakalarının tüm Üye Devletler tarafından tutarlı bir şekilde ele alınmasını sağlamaktır.

READ  Türkler, yenilenebilir enerjide bir geleceği olan enerji bağımlılığını önemli bir sorun olarak görüyor

EU+, 27 AB üye ülkesi artı Norveç ve İsviçre’yi ifade eder.

Patreon’da Stockholm Özgürlük Merkezi’ni desteklemek için bir dakikanızı ayırın!