Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin üçte biri depremlerin yıkıcı etkilerinden AKP hükümetini sorumlu tutuyor: anket

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Şubat 2023’te bölgeyi vuran şiddetli depremden iki gün sonra Türkiye’nin güneydoğusundaki Kahramanmaraş kentine yaptığı ziyarette yıkılan binaları ziyaret etti. (Fotoğraf: Adam Alton/AFP)

Bir kamuoyu araştırmasına göre, Türklerin üçte biri geçen ay Türkiye’nin güneyinde meydana gelen iki güçlü depremin yüksek ölü sayısı ve yıkıcı etkilerinden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin sorumlu olduğunu söylüyor.

7,8 büyüklüğündeki deprem, 6 Şubat’ta Türkiye’nin güney ve güneydoğusundaki 11 ili vurdu, 46.000’den fazla insanı öldürdü ve 7,5 büyüklüğündeki bir deprem de dahil olmak üzere çok sayıda artçı şokun ardından Türkiye’de yıkıma neden oldu. Bölgede yıkım.

Ankara merkezli MetroPoll’un 23-28 Şubat tarihlerinde 28 ilde 2.118 kişi arasında gerçekleştirdiği aylık “Türkiye’nin Nabzı” anketinde katılımcılara “Deprem kayıplarından sizce en çok kim sorumlu? ?”

MetroPoll’un sahibi Prof.

Aynı görüşü paylaşanlar muhalefet partilerinin seçmenlerinde yüzde 60’ın üzerine çıkarken, iktidardaki AKP’li seçmenlerde yüzde 6,4’e ve aşırı sağ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmenlerinde ise yüzde 3,4’e düşüyor.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 26,9’u depremlerin yıkıcı etkilerinden inşaat müteahhitlerini sorumlu tutarken, bunu yüzde 15,4 ile “belediyeler”, yüzde 4,4 ile “vatandaşlar” ve yüzde 4,2 ile “diğerleri” izledi. yüzde 12,9’u afetin neden olduğu kayıplardan “herkesi” sorumlu tuttu ve bu sorumluluğun olduğunu söyledi.

Depremlerdeki kayıplardan müteahhitlerin sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı AKP ve MHP seçmenlerinde sırasıyla yüzde 46,2 ve yüzde 43,6’ya yükselirken, ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti (CHP) taraftarlarında yüzde 13 azalarak 12,6’ya geriledi. Kürt Halkların Demokratik Partisi (HDP) taraftarlarında yüzde 11.9, İYİ Parti taraftarlarında ise yüzde 11.9.

READ  Grand Turk'teki silahlı saldırıda bir adam öldü, üç kadın da yaralandı.

Depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, arama ve kurtarma çabalarını koordine etmedeki düşük performansla, özellikle de yeterli sayıda insanı seferber edememekle ve gruplar arasında koordinasyon eksikliğiyle suçlandı, bu da bazı bölgelerde sivillerin onları çekmeye çalışmasına neden oldu. . Enkazın altından çıkan sevenler, ciddi şekilde yaralanmamış olmalarına rağmen kendilerini donmuş halde buldular.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, depremlerden etkilenen çeşitli bölgeleri ziyaret ettikten sonra, felaketin ikinci gününde Twitter’da paylaştığı bir videoda Erdoğan ve AKP’yi 20 yıllık iktidarları boyunca ülkeyi depreme hazırlamamakla suçladı.

Kılıçdaroğlu, hükümetin kaynakları birleştirmek, Türkiye’nin tecrübesini yeterince değerlendirmek, kamu kurumlarının belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğini sağlamak, deprem bölgelerine asker göndermek, doğal arama ve madenci göndermek için gerekli adımları atmadığını söyledi. kurtarma çalışanları çok geç olmadan ihtiyaç duydukları parçalara.

Hoşuna gitti mi? Patreon’da Turkish Minute’a destek olmak için bir dakikanızı ayırın!