Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin yaşam puanları düşüyor, yaşam kalitesi düşüyor

Hikayenin önemli noktaları

  • Türklerin %39’u bunun “acı çektiğini” düşünüyor.
  • %37 Aralık’ta ulusal hükümeti onayladı

WASHINGTON, DC – Gıda ve diğer temel emtia fiyatlarının daha da artmasıyla, Türkiye’de enflasyon Nisan ayında yaklaşık %70 ile yirmi yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu, zaten ekonomik sıkıntı yaşayan Türk yetişkinler üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Gallup’un Aralık 2021’deki çalışması, yaklaşık 10 Türk’ten dördünün hayatlarını “acı çekmek” olarak değerlendirdiğini, yani 15 yıldan fazla bir sürenin en yüksek yüzdesini buldu.

### Gömülü ###

Gallup, bireyleri şimdiki ve gelecekteki yaşamlarını nasıl değerlendirdiklerine bağlı olarak 0’dan 10’a kadar olan adımlarla “gelişen”, “mücadele eden” veya “acı çeken” olarak sınıflandırır. Merkezde kendi kendine demirleme çabası için kriterler. Mevcut yaşamlarını ve yaşam beklentilerini beş veya 4 yıl içinde değerlendirenler acı çeken olarak sınıflandırılır.

Enflasyon, son zorluklardan önce bile Türklerin gelirini etkiledi

Geçen yıl Aralık ayında, Türk yetişkinlerin çoğunluğu (%56), COVID-19 salgınının zirvesinde ve eşi benzeri görülmemiş bir şekilde, Aralık 2020’ye göre yüzde 17 daha yüksek bir aile geliri elde etmeyi zor veya hatta daha zor buldu. 2013’ten beri seviye.

### Gömülü ###

Son ekonomik zorluklar bu acıyı daha da şiddetlendirdi. Rusya’nın Türkiye’nin Karadeniz komşusu Ukrayna’yı işgali ve ülkenin gıda arzının anahtarı – emtia fiyatlarını yükseltmek ve küresel enerji ve gıda piyasalarına daha fazla istikrarsızlık getirmek. Türk hükümeti, bu yükselen fiyatlar karşısında, genellikle enflasyonla mücadele çabalarında olduğu gibi, faiz oranlarını yükseltmek yerine düşük tutmak yönünde bir strateji izlemeye devam edecektir.

Azalan yaşam kalitesi, birçokları için gıda maliyetinin önündeki bir engeldir.

2021 sonbaharından yıl sonuna kadar her 10 Türk’ten altısı geçen yıl yiyecek alacak paraları olmadığını söyledi. Bu, Gallup sırasındaki en yüksek seviyedir ve %35’ten fazlası, Aralık 2020’de önceki 12 ayda yemek için paraları olmadığını söyledi.

### Gömülü ###

Türkiye’deki yetişkinlerin başarı düzeylerinin yiyecek satın almada zorluk bildirmesi gibi, geçen yılın sonlarında tüm zamanların en düşük seviyesine düşen yaşam kalitesinden memnuniyet de öyle. Yaşam kalitesi memnuniyeti, Ekim 2021’de %34’e düşmeden önce 2017’nin ilk yarısında %68’den yarıya düştü.

### Gömülü ###

Türkiye’nin yoksul ekonomisi hükümete olan güveni aşındırıyor

Ekonomik gerilemenin ortasında, Türkiye’nin ulusal hükümetine olan güven Aralık 2021’de %37’ye düştü; bu, Gallup’un 2005’te ülkeye oy vermeye başlamasından bu yana en düşük puan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) görev süresindeki en düşük düşüş. Aralık ayında Türklerin hükümetlerine olan güven seviyesi, Türkiye’nin küresel salgınındaki en kötü ekonomik gerilemelerden bazılarını önleyerek 2020’ye göre 18 puanlık bir düşüşe işaret etti.

### Gömülü ###

2002 rejimi altında AKP, 2007-2020 yılları arasında %49 veya daha fazla Türk’ün güvenini kazandı. Bu güven düzeyi, liberal ekonomik politikalar ve teknolojik uzmanlığın önderlik ettiği güçlü ekonomik büyüme karşısında azaldı. 2005-2020 yılları arasında Türkiye GSYİH’sindeki büyüme küresel büyümeyi önemli ölçüde geride bıraktı.

Hükümetin son yıllarda durgun ekonomiye verdiği etkisiz yanıt, AKP’yi ilk kez iktidara getiren bankacılık krizinden bu yana eşi görülmemiş başarılar kaydederek yatırımcılar ve Türk halkı arasındaki güveni sarstı.

Sonuç olarak

Türkiye’nin Haziran 2023’teki beş yıllık parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine, ülkenin zayıf ekonomisi şimdiden merkezde olmasına, ülkenin muhalefeti için yeni bir kapı açmasına ve hükümet politikalarını Türkiye’nin merkez bankasının ötesinde etkilemesine rağmen, hala bir yıldan fazla bir süre var.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Körfez monarşileri ve İsrail ile uzlaşma çabaları ve hatta Ermenistan ile müzakereler, Türkiye’nin mevcut ekonomik zayıflığından ve dış yatırım ve ticaret anlaşmalarını güvence altına alma ihtiyacından görülebilir. Bu arada, düşen yaşam standartları, hükümetin ve ana muhalefetinin milyonlarca Suriyeliyi Türkiye yanlısı militanların iktidarda olduğu kuzeybatı Suriye’ye yerleştirme sözü vermesiyle dünyanın en büyük mülteci ülkesinde göçmenlik gerilimlerini artırdı.

Bir dereceye kadar, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklar, kontrolünün ötesindeki küresel eğilimler tarafından şekillendirilmektedir. Artan enflasyonun salgından kurtulma döneminde birçok ülkede politika yapıcılar için zorlu bir konu olduğu kanıtlanırken, Ukrayna-Rusya ihtilafından kaynaklanan aksaklıklar Türkiye dışındaki emtia piyasalarında yankılandı. Bununla birlikte, Ankara’nın para politikalarının yalnızca enflasyon alevlerini daha da körüklediği ve kendi inisiyatifiyle krizi ilerlettiği görülüyor. Türkler, 16 yıllık referandumda hayatlarını ve yaşam kalitelerini her zamankinden daha da kötüleştiriyor, ancak bu krizin sonuçları nihayetinde Türklerin cebini aşabilir.

En son Gallup News içgörüleri ve güncellemeleriyle güncel kalın, Bizi Twitter’da takip edin.

Tam yöntem ve belirli anket tarihleri ​​için lütfen inceleyin Gallup Ülke Veritabanı Ayrıntıları.

Nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin Gallup Dünya Anketi İşler.

READ  Türkler lokavt sırasında içki yasağının arkasında Erdoğan'ın dindar elini görüyor