Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin yüzde 65’inden fazlası Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesinden yana – anket

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından yapılan yeni bir ankete göre, Türklerin yüzde 65’inden fazlası Türkiye’de yaşayan 3,7 milyon Suriyeli mültecinin evlerine geri dönmesini istiyor.

SODEV’in anketine katılanların toplam yüzde 66,1’i, Türklerin Suriyeli mülteci nüfusun ülkeye entegrasyonuna ilişkin uzun süredir devam eden olumsuz görüşüne paralel olarak, “Suriyelilerin ülkelerine geri gönderilmesini” desteklediklerini söyledi.

T24 haber sitesi T24 haber sitesi, ankete katılanların yüzde 45,5’i Suriyeli mültecileri “gelecekte sorun yaratacak tehlikeli insanlar” olarak nitelendirirken, yüzde 41,7’si grubun ülkeye “bir yük” olduğunu söyledi. bildirildi, alıntıanket yapıyor.

2011’de Suriye’deki iç savaşın ardından gelen Türkiye’nin Suriyeli göçmen nüfusu, ülkedeki yüksek işsizlik oranı ve kötüleşen ekonomisi tarafından desteklenen mülteci karşıtı duygularla birlikte ülkede bir yabancı düşmanlığı dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Topluluk, son yıllarda birkaç şiddetli saldırı ve cinayetin hedefi oldu.

Türkiye’nin yetişkin nüfusundan temsili 1.067 kişilik bir örneklemle telefon görüşmeleri yoluyla gerçekleştirilen ankette, ankete katılanların yüzde 70’inden fazlasının Suriyelileri “temiz, güvenilir veya kibar değil” olarak nitelendirdiği, yüzde 57,5’inin ise “Suriyeliler sert mi?” sorusuna olumsuz yanıt verdiği ortaya çıktı. Çalışma? “

Katılımcıların yüzde 55’inden fazlası Suriyeli bir komşu istemediklerini söylerken, yüzde 71,5’i grupla sadece “gerektiğinde” iletişim kurduklarını söyledi.

Türkiye’deki muhalefet liderleri Suriyeli göçmenler konusunda kampanya yürütüyor. Bazıları, komşularını Suriyelilere “teslim etmemeye” ve önümüzdeki birkaç yıl içinde mültecileri evlerine geri göndermeye söz verdi.

2016 yılında Türkiye ve AB, Avrupa’ya gelen Suriyeli mülteci akınını azaltmayı amaçlayan bir anlaşma üzerinde anlaştılar. Avrupa bloğu, onlara barınak sağlamak için Türkiye’ye milyarlarca avro sözü verdi.

Türkiye, dünyadaki tüm Suriyeli mülteci topluluğunun yaklaşık üçte ikisine ev sahipliği yapıyor.