Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Artan Enerji Faturaları Türkler ve Erdoğan için Krizi Derinleştiriyor

İSTANBUL – Öfkeli birkaç müşterinin elektrik faturalarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmasıyla başladı ve Ocak sonunda ücretlerin neredeyse iki katına çıktığını gösterdi. Ancak bu tür şikayetler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti için hızla çığ gibi büyüyen bir siyasi krize dönüştü.

Türkler birkaç aydır kaçak enflasyonla karşı karşıya – şu anda resmi olarak yüzde 48’den fazla – ve Bay Trump’tan bile eleştiriler artıyor. Erdoğan, ülkeyi ekonomik krizden çıkarmaya çalışırken kendi müttefikleri. Türk lirası rekor düşük seviyelere geriledi. Gıda ve yakıt fiyatları şimdiden iki katından fazla arttı. Şimdi elektrik oldu.

Bay olarak bile Erdoğan, düşük gelirli işçilere yardım etmek için geçen ay asgari ücreti artırdı, hükümeti, belirlediği kamu hizmetleri ücretlerinde bir artış olacağı konusunda uyardı. Ancak çok az kişi böyle bir şok bekliyordu.

Konya’da berber dükkanı işleten 26 yaşındaki Mahmut Göksu, “Yıkıldık” dedi. “Gerçekten kötü durumdayız. Sadece biz değil herkes şikayetçi” dedi.

Bay. Göksu’nun Ocak ayı elektrik faturası 44 dolardan 104 dolara yükseldi ve şu anda dükkânına ödediği aylık kiranın üzerinde. “İlk düşüncem istifa edip maaşlı bir iş bulmaktı ama bu benim işim” dedi.

Elektrik fiyatlarındaki artışlar ülke genelinde değişiklik gösterdi, ancak her işletme ve hanede bir tür artış görüldü.

İstanbul’da motosiklet kuryesi olan 29 yaşındaki İlyas Şentürk, bir oda arkadaşıyla aynı daireyi paylaşıyor ve elektrik faturasının iki katından fazla arttığını, ancak arkadaşlarına kendisininkinin iki, hatta dört katı kadar fatura geldiğini söyledi.

Arkadaşları ve meslektaşları için “Son üç ayda hepimiz borca ​​girdik” dedi. “Bazen para bulamıyoruz.”

Bay. Şentürk, elektrik faturasındaki artışın küçük görünebileceğini, ancak bunun haftalık işe gidip gelme veya haftalık yemek faturası maliyeti olduğunu söyledi.

“Işıkları kısmaya veya daha küçük ampuller kullanmaya çalışıyoruz” dedi. “Diğer tüm artışlarla birlikte, bu büyük bir artış.”

READ  Türk Telekom Yapay Zeka Projesi Birincilik Ödülü

Türkiye ekonomisi, pandemi vurmadan önce zaten resesyondaydı ve büyük ölçüde turizm ve konaklama sektörüne dayandığından, aylarca süren karantina birçok işletmeye büyük zarar verdi. Hükümet bir miktar tazminat teklif etti, ancak çoğunlukla işletmeler ve işçiler için kredi şeklinde. Birçok kişi Mr. Şentürk hala bunları ödüyor.

Pandemiden iki yıllık kayıpların ardından toparlanmaya çalışan restoran ve kafeler de bu ay elektrik ve gaz faturalarının iki katına çıkmasıyla sarsıldı.

Adana’da bir aile restoranı işleten 37 yaşındaki İlker Tiniz, “Salgın sırasında 19 aydır kapalıydık” dedi. “Teslimat yaptık. Kredi kartlarım patlatıldı ve icra dairesine götürüldük” dedi.

Devlet destekli bir banka kredisi aldı, ancak faiz ödemelerinden şikayet etti. “Destek dediler ama değil” dedi. dedi Tiniz. “Faiziyle geri alıyorlar.”

Ocak ayında kirası 15.000 liraya (o zamanlar yaklaşık 1.150 dolar) yükseldi, ardından elektrik faturası 17.000 liraya daha da yükseldi ve Mr. Tiniz Twitter’a gitti alarmını seslendirmek için. Vatandaşlardan gelen bir şikayet fırtınasına dönüşenlerin ilki arasındaydı.

Restoranında verdiği bir röportajda, “Bu tweeti hükümet sesimi duysun diye yazdım” dedi.

Pandemi sırasındaki zorluklara rağmen, her zaman işlerin daha iyi olacağına dair bir umut vardı Sayın Başkan. Tiniz dedi, ancak dörtnala yükselen enflasyon, çiftçilerden market tüccarlarına ve restoranındaki müşterilere kadar tüm gıda zincirindeki her şeyi sallıyordu.

“Aralık ayında biber kilosu 8 liraydı. Bugün 22 liraydı. Salatalık altı liraydı, bugün 20 lira oldu” dedi. “Hiçbir zaman altı liradan fazla patlıcan almadım. Bugün 30 lira. Yüzde 400-500 arttı” dedi.

“Gerçekten bir felaket,” dedi. “Mart ayına kadar daha kötü olacak.”

Sn.’nin siyasi muhalifleri. Erdoğan aylardır ülkenin ekonomik çöküşe doğru gittiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ama neredeyse tamamen Mr. Erdoğan’ın tek kontrolü, neredeyse her konuda karar veriyor ve kendi danışmanını tutuyor.

Ekonomistlerin uyarılarına rağmen, Sn. Erdoğan, enflasyonla mücadelede olağan bir araç olan faiz oranlarını yükseltmeyi, bunun yalnızca yoksullara zarar vereceğini ileri sürerek kararlı bir şekilde reddetti.

READ  Londra Şehri'nde büyük, paslı bir çivi bulun

Elektriğin fiyatı bir devlet kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu veya EPDK tarafından belirlenir ve cumhurbaşkanının onayı olmadan zam yapmazdı.

Ama çünkü Sn. Erdoğan o kadar çok şeyi üstlendi ki, Türklerin öfkesinin hedefi olma riskini de aldı. Muhalifler, hükümetinin kötü yönetiminin son işareti olarak elektrik faturalarının iki katına çıkmasına sıçradı.

READ  Keşfedilecek yeni bir çok kurumlu proje

En büyük muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, protesto eylemiyle elektrik faturasını ödemeyi reddedeceğini açıkladı.

Daha sonra yaptığı bir konuşmada, “Geniş kitlelerin acısını duyurmak zorundayım” dedi. “Elektrik faturasını ödeyemeyen vatandaşa sesini yükseltmesi için alan bırakmadılar. Onların sesi kim olurdu? ”

Birçoğu, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden bazılarına ait olan özel elektrik dağıtım şirketlerini de suçladı, bazıları da Sayın Başkan’ın yakın ortakları. Erdoğan, vurgunculuk için.

Mesleki bir dernek olan Elektrik Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi Mehmet Özdağ, “Birdenbire olmadı” dedi. “Son 20 yıldır bu ayak seslerini duyuyoruz.”

Düşen para birimini desteklemek için milyarlarca dolar harcayan ve giderek nakit sıkıntısı çeken hükümet, ülke çapında dalgalanan şikayetlere cevap vermek için bu hafta mücadele etmek zorunda kaldı.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, geçen haftaki yorumlardaki artışın küresel fiyatlardaki artışı yansıttığını söyleyerek savundu, ancak tüccarlar için faturanın bir kısmında daha düşük oranlar vaat etti. Hükümet ayrıca geçtiğimiz hafta sonu gıda ürünleri üzerindeki katma değer vergisini yüzde 8’den yüzde 1’e indirdiğini duyurdu.

Bay. Erdoğan Çarşamba günü yaptığı kabine toplantısının ardından ulusal televizyonda yaptığı konuşmada konuya uzun uzun değindi ve dinleyicilerini makul olmaya çağırdı. Türkiye’nin artık elektrik sıkıntısı çekmemesinin hükümeti sayesinde olduğunu ve Türk vatandaşlarının hala herhangi bir gelişmiş ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarından yararlandığını söyledi.

Ocak ayında tüketicilerin yüzde 60’ından fazlasının elektrik faturalarında bir tür sübvansiyondan yararlandığını ve düşük gelirli haneler, küçük işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ek yardım sözü verdiğini söyledi.

Her zaman olduğu gibi bugün de milletimizin sesine kulak veriyoruz. Erdoğan, “ve onların sorunlarına çözüm bulmak” dedi.

Nimet Kıraç, Adana, Türkiye ve Şafak Timur istanbuldan.