Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos adalarının incelikli sanatını keşfetmek

Turks ve Caicos adalarının incelikli sanatını keşfetmek

Turks ve Caicos Adaları Kültür Bakanlığı kültür müdürü David Bowen’da ilk fark ettiğiniz şey duruşudur.

Sanki başının üzerindeki tavana görünmez bir ip bağlanmış gibi dimdik duruyor. Bir balerin gibi oturuyor ve bir noktada öyleydi. Ülkesini oluşturan 40 adalık takımadadaki sekiz yerleşik adadan biri olan Grand Turk’te doğan Bowen, İsveç ve Japonya’da yaşayıp performans sergilemeden önce 1980’lerde New York’ta bale eğitimi aldı.

Onun hakkında fark ettiğiniz ikinci şey, harika bir mizah anlayışına sahip olmasıdır.

Haziran ayında Turks ve Caicos’ta kaldığım villada onunla akşam yemeği sırasında Bowen sık sık ve açıkça gülümsedi. Kendrick Lamar ve Drake tartışmasına ağırlık verdi – pek çok Turks ve Caicos yerlisinin yaptığı gibi, Drake pratik olarak ülkelerini ziyaret eden bir yereldi. Turks ve Caicos adalarının ulusal yemeğinin kurutulmuş deniz kabuğu ve börek olduğunu, Amerikan Devrim Savaşı’ndan sonra İngilizler tarafından adaya getirilen Afrikalı kölelere bir saygı duruşu ve orada yaşayan erkeklerin erkekliğine bir selam olduğunu bildirdi. . (“Kuru denizkabuğu, gevşek, gevşek” diye gülüyor.) Aynı zamanda adanın yerlisi olan arkadaşı Natasha Ewing ile birlikteyken de büyük mutluluk duyuyor.

Bowen bana adanın kültürünü öğretmek için akşam yemeğine gelmişti. Konuşmamızdan önce bu konuda hiçbir şey bilmiyordum. Ada uzaktan tropik bir cennete benziyor. Hafta sonu kaldığım süre boyunca Instagram’da Turks ve Caicos Adaları’nın fotoğraflarını gördüm, bunlardan biri Sai de Silva tarafından çekilmişti. New York’un Gerçek Ev Kadınları, Ülkenin en ünlü plajı Grace Körfezi’nin fotoğrafları, ünlü Amanyara Resort’ta konaklayan Kim Kardashian tarafından yayınlandı. Turks ve Caicos’ta bir ünlünün fotoğrafını bulmak, ödül töreninde bir ünlüyü bulmak kadar kolaydır.

Aramızdaki en seçkinlerin neden bu ülkeye çekildiğini anlamak kolay. Turks ve Caicos adaları sadece kumsalda güzel değil, aynı zamanda suda da güzel. Kaldığım süre boyunca iki gün geçirdim. büyük mavi eklem, Diğer okyanus temelli gezilerin yanı sıra tekne kiralama ve kano turları sunan bir eko-macera şirketi. İlk öğleden sonra, şirketin coşkulu tur rehberi Janelle Robinson, bir grup tandem kanoyla Prenses Alexandra Doğa Koruma Alanı’na gitti; burada kırmızı bir mangrov korusunda yuva yaptık ve şahin gagalı deniz kaplumbağalarının altımızda yüzmesini izledik. Su. Onları fark ettiğimizde Robinson Kaplumbağalara, nefes almak için tepeye çıktıklarında çıkan yumuşak hava “püskürtmesini” duyabilmeleri için hareketsiz kalmaları talimatı verildi.

İkinci gün, şirketin ortak sahibi Mark Parrish, kaptanlığını Alia (Ali) Oatman’ın yaptığı bir tekneyi, şu anda takımadalarda ıssız bir ada olan Ritz-Carlton geliştirme alanının bulunduğu Batı Caicos’a yönlendirdi.

Dalgalar adanın fosilleşmiş mercan kalıntılarıyla kaplı terk edilmiş kireçtaşı kayalıklarına çarparken, aniden derin denizlere inen dik duvarlarla korunan 981 dönümlük bir su altı koruma alanı olan Marine Ulusal Parkı’na giriyoruz. Suyun üstünde deniz dalgalı görünüyordu ama şnorkelimden vücudumun altındaki su ortamının sakin olduğunu görebiliyordum.

Önce Mark’ın, ardından Ali’nin kaplumbağaları, vatozları, meraklı balıkları, deniz süngerlerini ve deniz kabuklarını işaret etmek için okyanus tabanına, bazen 15 metre derinliğe dalmalarını sessiz bir minnettarlıkla izledim. Bedenleri kıvrımlı çizgilerle zahmetsizce aşağı inerken, bundan daha güzel bir performans görmediğimi fark ettim.

Dört yatak odalı bir sahil villasında yer alan konaklama yerim, Turks ve Caicos adalarının lüks bir destinasyon olduğu izlenimini yalanlamadı. Plaj Yerleşimi Kuzey SahiliProvidenciales’te, üç yatak odalı kiralamaların gecelik 2.000 dolardan başladığı on dönümlük bir tatil köyü. İki çocuğumun annesi olarak evde yaptığım tüm işleri yapan özel bir uşakla gelen villa, ünlü mimar Tadao Ando’nun minimalist, beton kutu tarzında tasarlandı.

Sabah uyandım, okyanusun neredeyse komik turkuaz sularına bakan bembeyaz yatağımdan kalktım, kahyadan kahve aldım ve sıcak bir havlu gibi gelen nemli Karayip havasına adım attım. Klimadan sonra cildimde. Daha sonra iki seçeneğim vardı. Terasta bulunan Ufuk Kenarı havuzuna dalın ya da iki merdiven daha inip doğrudan denize dalın. Genellikle ikincisini seçtiğimi söylemeye gerek yok. Bariyer resifleriyle desteklenen deniz sakin ve sıcaktır.

Tesis, ülkenin en kalabalık adası Providenciales’te üç konuma yayılmış toplam 27 özel konut ve villadan oluşan Beach Enclave tatil köylerinin bir parçasıdır. Bir adadaki tek lüks konaklama yeri olmaktan çok uzaktırlar ancak doğal dünyayla kusursuz bir şekilde uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Zenginlerin tatil için akın ettiği diğer yerlerin aksine, sahil bölgesinde veya Turks ve Caicos adalarında genel olarak yaygın bir eşitsizlik hissi yok. Silahlı muhafızlar, örneğin 40 yıldır kaldığım villada olduğu gibi, mülkün çevresinde devriye gezmiyor.Bu 2022’de Tulum, Meksika’da doğum günü.

Bunun nedenleri benim anlayışımın ötesinde karmaşık, ancak Beach Enclave’in pazarlama müdürü Jennifer Barto gibi kişilerle yaptığım görüşmelerde bazı bilgiler edindim. Türkler ve Caicos Adaları Hükümeti Valisi ve Vali Yardımcısı’nın kadın olduğunu açıklayan “burada cinsiyet eşitsizliğinin var olmadığını” belirtti. Yiyorduk Da Sangu Şeyh, romlu kokteyli ve evet deniz kabuklu börekleriyle ünlü bir sahil restoranı. O gecenin diğer davetlileri çoğunlukla bekarlığa veda partisi grupları ve çocuklu ailelerdi. Masamızın ötesindeki okyanusta küçük çocuklar kıyafetleriyle suda oynuyorlardı. Çevrede satıcılar, doğru şekilde üflendiğinde feryat eden çığlıklar ve şarkı söylemeye zorlanan kişilerden sevinç çığlıkları çıkaran deniz kabukları satıyordu.

Bowen yemeğe geldiği gün ülkenin demografik tarihinin karmaşık olduğunu aktardı. Avrupalılar 16. yüzyılda ilk kez gelmeye başladığında, teknik olarak Britanya Denizaşırı Toprakları’nın bir parçası olan Karayip Adaları’nda Türkler ve Caicos Taino halkı yaşıyordu.Bu yüzyıl Turks ve Caicos adaları, 1513 yılına gelindiğinde zorla köleleştirme ve hastalık nedeniyle tamamen yok edildi ve adalar, 17. yüzyılda tuz hasadı yapmak ve Sea Island pamuğu yetiştirmek için Afrikalı köleler getirilene kadar ıssız kaldı.Bu yüzyıl İngilizler 1834’te köleliği kaldırdı ve adalıları serbest bıraktı. Yerel nüfusun önemli bir yüzdesi bu serbest bırakılmış kölelerden oluşuyordu ve Küba’daki yasal pazarlarda satılmak üzere adanın yakınında gemi kazası geçiren (ve böylece serbest bırakılan) köleler miraslarının izini sürebildiler. Bugün ülkenin 60.000 kişilik nüfusunun %87,6’sı siyahlardan oluşuyor. Kültürleri özgürlüklerinden, işledikleri topraklardan, ellerindeki aletlerden ve denizden yarattıkları armağanlardan kaynaklanıyordu.

Müzisyen ve dansçı David, benimle geçirdiği kısa süre boyunca, Turks ve Caicos adalarında sık rastlanan bir el sıkışma olan yerel “tırmıklama ve kazıma” müziğini Ripsaw’da seslendirdi. . Genellikle yarma testeresine akordeonlar, davullar ve armonikalar eşlik eder. Bowen, 1919’da kölelerin zengin kostüm balolarıyla dalga geçmesiyle ortaya çıkan, her Noel ertesi günü düzenlenen bir sokak festivali olan Maskanev’den bahsetti.Bu yüzyıl

2002 yılında Bowen, II. Elizabeth’in 50. yıldönümünü kutlayan Altın Jübile’si için adanın ulusal kostümünü tasarlamaya davet edildi.Bu Saltanatının yıldönümü.

Akşam yemeğinde, dikey renkli şeritlerle süslenmiş beyaz pamuklu bir elbise giymiş bir bebek gösterdi. Erkekler ve kadınlar tarafından farklı giyilir. Her renkli şerit ulusal kimliğin simgesidir. Sarı, Turks ve Caicos Adaları’nda yılın 365 günü parlayan güneş, Tanrı’nın yüceliğidir. Kırmızı ulusal bitkinin üzerindeki Türk kafası kaktüsü, Türk fesini andırır ve esas olarak başkent Gran Türk adasında bulunur. Kölelerin hasat ettiği ürünlerden biri olan Salt Key’de tuz için beyaz altın. Güney ve Doğu Caicos’taki balıkçılar tarafından yakalanan ıstakoz ve balıklar için turuncu. Deniz tabanından toplanan denizkabukları ve Batı Caicos’taki St. Catherine’de yuvaladığımız yabani flamingolar için pembe. Evin çatılarında kullanılan saz için ten rengi. Kireçtaşı adalarının en verimlisi olan Kuzey Caicos ve Kili Cay’da bitki örtüsü yeşildir. Turistlerin ilgisini çeken eşsiz sular için turkuaz.

Bowen’ın kültürel gösterilerinin çoğu dışarıda, villanın kapalı terasında gerçekleşti. Nemli havaya hafif bir yağmur yağıyordu; Güneş batıyor, denizde altın rengi izler bırakıyor. Akşam yemeği servis edilmeden önce Bowen, yaklaşan fırtına konusunda yakındaki komşuları uyarmak için köylüler tarafından deniz kabuklarının nasıl üflendiğini anlattı. (“David!” Natasha güldü. “Çok gürültülü!”) Akşam yemeği içeride servis edildiğinde hepimiz klimanın altında titredik.

Bowen, deniz havasında olduğu kadar yemeğin resmi ortamında da kendini evindeymiş gibi hissediyordu. O dünyanın adamıydı ama doğduğu adaların adamıydı. Azat edilmiş köleler tarafından inşa edilen doğal güzelliğe sahip Turks ve Caicos adaları, dünyanın en seçkin tatil beldesi haline geldi.

Akşam 9’da Bowen ve Natasha eve gitmeye hazırdılar. Bilgeliklerini aktardılar. Yağmur durmuştu. Sıcak bir rüzgar onları bekliyordu. Klimalı yatağıma girip sabah uyandığımda denizi görebileyim diye perdeleri açık uyudum.

READ  Azerbaycan Ekonomi Bakanı çeşitli Türk...