Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos’ta tadını çıkarmak için en sevdiğim 9 plaj

Turks ve Caicos’ta tadını çıkarmak için en sevdiğim 9 plaj

Şimdi aktif olmayanlara katkıda bulunan bir yazar olarak adaları ele aldığımda Karayipler Seyahat ve Yaşam Magazine, Turks ve Caicos Adaları, genellikle kendi hedefinden çok bir kenar çubuğu veya arka plan gibi olan Bahamalar ile bağlantılıdır. Bu arada, son yirmi yıldır, DCI, yerel halkın kısalttığı gibi, doğal güzelliğini ve hazinelerini sessizce içeride tuttu. Yavaş ve düşünceli bir şekilde büyüdü ve bugünün ayrıcalıklı yeri oldu.

Teknik olarak 40’tan fazla adaya ve vakaya sahip olan nokta-noktalı ülke, coğrafi olarak kuzey Bahamalar ile aynı takımadalara aittir. Karayipler’in en güzelidir – büyüleyici sularını alçak profili ve sadece çarpıcı kumsalları ile paylaşır.

Providenciales’in yönetilebilir “Provo” olarak da kısaltılan ana tatil adası, ilk olarak TCI’nin çok beğenilen plajı Grace Bay’in ardından Med Turquoise ve birkaç diğer kulüp ile kuruldu. Gerçekten de bölgede ve dünyada takdiri arttı. Tripodvisor 2022 Travellers’ Choice Ödülleri, burayı “dünyanın en iyi 1 numaralı plajı” ilan etti.

Böylece oradan başlayarak dünyanın en bilinmeyen taşları olan büyülü Turks & Caicos adasına geçeceğiz.

Not: Turks & Caicos ziyaretlerim tatil köyü mülkü tarafından gerçekleştirildi, ancak ifade edilen tüm yorumlar tamamen bana aittir.

“Sticker Shock’ın Grace Bay Plajı’nda kalmasına izin vermeyin. En sevdiğim pahalı varlıklardan biri [is] Okyanus Kulübü.”
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

1. Grace Körfezi Plajı

provo

Provo, Grace Bay tatil beldesinin merkezinden taksi veya taksi ile yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunan TCI için ana uluslararası havalimanıdır. Yüksek kaliteli özellikler içerir Waimara Tatil Köyü ve Villaları, avuç içi, Grace Bay’de Somerset, Grace Körfezi KulübüYeni The Ritz-Carlton, Ve ve daha fazlası. Yine de 3 mil uzunluğundaki mükemmel beyaz kumda, nadiren kalabalık hissediyor.

Princess Alexandra Land & Sea Ulusal Parkı, plajın önündeki kayalık bir çıkıntıdır; bu, yüksek şnorkelle yüzme, isimsiz mavi ve yeşil gölgede suyu hafifçe köreltme ve fırtınalardan ve köpekbalıklarından koruma anlamına gelir. Şnorkelle dalış noktaları arasında Coral Gardens, Smiths Reef ve Bite Reef bulunur. Çoğu tatil köyü ve birçok mağaza size şnorkelli yüzme, dalış ve her türlü su sporu ekipmanı ayarlayabilir. Kuzeye bakan plaj, birçok harika mağaza ve restorana yakındır.

Profesyonel İpucu: Sticker Shock Grace Bay Beach’te kalmanıza engel olmayın. En sevdiğim pahalı mülklerden biri, Okyanus Kulübü Restoranlar, tenis ve turşu kortları, çocuk gösterileri, spa ve su sporları gibi olanakları ve olanakları paylaşan Sister Resort Ocean Club West.

READ  IFC, Türkiye'deki iklim odaklı, kadınlara ait küçük işletmelerin finansmana erişimini iyileştirmek amacıyla Türk Ekonomi Bankası'na yatırım yapıyor
Provo Phoenix, konuklarını Long Bay Hills Plajı'nın sularında at sırtında götürüyor
Provo Phoenix, konuklarını Long Bay Hills Plajı’nın sularında at sırtında götürüyor
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

2. Long Bay Hills Plajı

provo

Adanın karşı kıyısındaki Grace Bagh, Long Bay Hills ile, daha az tatil yeri ve daha fazla ev ile, çoğu rotada çok daha az belirgin olan, doğrudan güneydedir. Bununla birlikte, rüzgar onu barbar ve uçurtma sörfçüleri için bir mıknatıs yapar. Ancak, Caicos Banks’in doğu ucundaki Long Bay’deki bir toplantımda başka bir spor vardı, ata binme.

provo midilli Karargahı yakınlarda, kurtarılan atlara, İngilizlerin bıraktığı sömürge hayvanlarının torunlarına, iklim ve coğrafyaya uyum sağlamak için ayarlandı. Adalarda ata binmede üzerime düşeni yaptım, ancak Provo Pony’nin elleri çok insancıl ve profesyonel bir hareketti. Elbette midillimin inatçı bir çizgisi ve bitmeyen bir açlığı vardı, ama suya dokunur dokunmaz o (ve ben) mücevher gibi suyun durgunluğu ve deniz meltemi ile serinledi. Doğal kumsal temelde ıssızdı, ancak sekiz yaşındayken gökyüzü ve deniz en mutlu plato için rekabet ediyor gibiydi.

Küçük Su Gay Plajı'nda kaya iguanası
“Adanın içinden tahta kaldırımlar ve patikalar geçiyor ve işaretler ve sergiler, kaya iguanası ve yerel doğal tarihin diğer yönleri hakkında bilgi veriyor.”
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

3. Küçük su k

provo

Yaygın olarak Iguana Kay olarak bilinir, nadir türlere ev sahipliği yapar (yakınlardaki diğer plajlarla birlikte daha az ölçüde). Cyclora carinata Carinata – Nesli tükenmekte olan iguana sadece Türkiye ve Caicos’ta bulunur. Little Water Kay, Lewart’ın doğu kıyısında, Provo’nun doğu kıyısında yer alır ve Leeward Going Through Passage üzerinden yaklaşık bir saatlik kano kürek gerektirir. Kayık ve kürek tahtası kiralama ve turlar mevcuttur Mavi Cennet Marina Karmaşık.

Tekne gezileri sizi, iguanaların kumsallar ve uçurumlar arasında dikkatli bir şekilde koştuğu, bazen şiddetli bölgesel savaşlara girdiği, ancak başka türlü zararsız olduğu bu zalim savunmaya götürecektir. Ahşap yürüyüş yolları ve patikalar adanın üzerinden geçer ve işaretler ve sergiler, kaya iguanası ve yerel doğal tarihin diğer yönleri hakkında bilgi verir.

Profesyonel İpucu: Ayak tırnaklarınız kırmızı veya pembeye boyanmışsa su ayakkabısı giyebilirsiniz. Igboard’lar bazen onları böğürtlen olarak yanlış anlar.

Blue Hills Plajı'nda Da Conch Shake
“Da Conch Shake, Karayip ayak parmaklarının kumunda bir yerdir”
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

4. Blue Hills Plajı

provo

Bundan bahsetmek istiyorum – daha pek çoğunun bunu yaptığına kesinlikle inanıyorum. Da Koni Sarsıntısı Sahil. TCI’nin en popüler restoranlarından biri olan Da Conch Shake, Karayipler’de kumlu bir bölgedir. Hazır. Avuç içi altında bir piknik masası alın ve dünyanın diğer bölgelerinin şu anda hayalini kurduğunu görebilirsiniz.

READ  Video: GoLocal yukarı çıkıyor

Bu ikonik restoran, parlak renklere boyanmış yamaçları ve zarif evleri ile Grace Bay Plajı’nın batısındaki şehir merkezi ve havaalanı ve kiliselerden oluşan tarihi bir yerleşim bölgesinde yaşıyor. Da Conch Shake, tüm deniz kabuklularını ve yerel olarak yapılmış el sanatlarını satan kendi küçük perakende işletmesine sahiptir.

Amaniyara Plajı
“Parkın izole edilmiş plajlarından birine bakan şık Amanyara Resort.”
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

5. Kuzeybatı Noktası Ulusal Parkı

provo

Plaj deneyiminizle doğayı arıyorsanız, Kuzeybatı Noktası engebeli kayalık arazisi ve yemyeşil kuş habitatı ile uyum sağlar. Kuşkonmaz, kahverengi pelikanlar, deniz kırlangıçları, Amerikan istiridyeleri, boğalar, yeşil balıkçıllar, sarı taçlı gece balıkçılları, kırmızı kartallar, ayaklıklar ve ötleğenleri düşünün. İyi haber bu.

Kötü haber şu ki, Provo’daki en medeni olmaktan çok uzak. Uzun bir yol gidip geliyor, ancak parkın tenha plajlarından birine bakan popüler Amanyara Resort’ta (tatil bütçeniz izin veriyorsa) kalabilirsiniz. Bir kaya ve uçurumlar mükemmel şnorkelle yüzme fırsatları yaratır, ancak genellikle denizler çok çalkantılı olur. Eğer öyleyse, batıya, suyun sakin olduğu yere gidin.

6. Whitby Plajı

Kuzey Caicos

Provo’dan 30 dakikalık bir tekne yolculuğu, Northern Caicos Farms ve Watts Green Plantation’ın kalıntılarını içerir. Tekne iskelesinden kısa bir taksiye veya kiralık arabaya binen Whitby Beach, izolasyonu, temiz suyu ve arazisi ile gurur duymaktadır. Whitby, adanın barınaklarının çoğuna ev sahipliği yapsa da, 3.5 mil uzunluğundaki plajı, yürümek ve yayılmak için bolca alan sunuyor.

Silver Palm restoranında bulunanlar da dahil olmak üzere çeşitli erişim noktaları (“ada saati” veya ara sıra açık), kuma ulaşmayı kolaylaştırır. Plajın ortasında yer alan Pelican Point, şnorkelle yüzenleri keşfetmek için su altı kaya oluşumlarına sahiptir.

Mudjin Limanı Plajı
“Yüzebileceğiniz özel koy plajları ile bu Middle Caicos plajı, kışın kambur balina ziyaretçileri için bir yer olan Dragon Key Resort’un yakınında yer almaktadır.”
(Fotoğrafın izniyle: Chelle Koster Walton)

7. Mudjin Limanı Plajı

Merkez Caicos

Bir yürüyüş yolu, Kuzey Caicos’u geleneksel yemeklerden el sanatlarına kadar eski moda ada kültürünü bulabileceğiniz Central Caicos’a bağlar. Provo’nun ünlü tatil beldesinin plajlarından uzakta bulunan Mudgein Harbour Beach, nefes kesen güzelliğiyle kesinlikle eşsizdir. Eğer söyleyemezsen, ben büyük bir hayranıyım. Middle Caicos Plajı yakınında bulunan özel Cove Plajları ile yüzebilirsiniz. Dragon Key Tatil KöyüKış kambur balina gözlemcileri için bir destinasyon.

READ  99 sorunum var... - The Good Fight

Dar, hafif dik bir beton yol, bir bar ve ızgaradan (mevsimsel olarak açık) bir kireçtaşı uçurumun tepesine, kayalık sırtlarla kaplı 3 mil kuma kadar uzanır. Bir yanda sığ bir mağara, gölge ve elementlerden korunma sağlar ve turkuaz, su kenarında şeker kumu sağlar. Plaj kayalarla dolu olduğu için bu plaj yüzmekten çok dinlenmek, yürümek ve gezmek için daha uygundur. Rocky Dragon Key sahilde, bu yüzden Şnorkel ekipmanınızı getirin. Uçurumun tepesinden manzaralar çok güzel olduğu için kameranızı unutmayın.

Profesyonel İpucu: Provo’nun kiralama ve turları sizi merkezi ve kuzey Caicos’a bir günlük bir geziye götürecektir. Öne çıkan özellikler arasında Flamingo Bond Overlook ve Conch Bar Mağaraları sayılabilir.

8. Vali Plajı

Büyük Dirk

Grand Durk Adası, ülkenin başkenti ve nakliye limanı olarak hizmet veriyor. Provo’ya 70 mil uzaklıktadır ve uluslararası uçuşu yoktur. Provo’dan günübirlik geziler ve iç hat uçuşları sizi oraya geri götürebilir.

Columbus Landfall Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Governor’s Beach, sakin, pencere suyu ve pembe, ince kumu sayesinde adanın en iyi plajı olarak kabul edilir. Yolcu gemileri limandayken, satıcılar genellikle içecek ve biblo satmak için yola çıkarlar. Daha az kaya ve yapıya sahip olduğu için şnorkel yapılacak yerden daha serin plaj olarak da bilinir.

Profesyonel İpucu: Adayı kiralık bir araba ile keşfederseniz, yolcu gemisi gelmeden önce Governors Beach’e uğrayın.

9. Kuzey Sahili

tuz k

Adada kendilerini izole etmek isteyenler, genellikle iç hat uçuşları veya Provo veya Grand Durk’tan günübirlik tekne turu ile çılgın kalabalıktan uzak, küçük, radarlı tuzlu keke giderler. Sezon boyunca, balina severler yatlardan görmeye ve hatta heybetli hayvanlarla yüzmeye gelirler.

Çoğu zaman kumun dibinde birkaç kayalık çıkıntı vardır ve meraklılar North Beach’teki yaklaşık 2 mil uzunluğundaki plajı tercih ederler.

Karayipler’de seyahat hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makalelere göz atın: