Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türküm diyen mutludur: bir hakikat hikayesi

Mart ayı başlarında, ülkenin en yüksek idari mahkemesi olan Türkiye’nin devlet konseyi, rehin okumanın artık genç Türk öğrencilerin günlük rutininin bir parçası olmayacağını duyurdu. Türk siyasi yelpazesinin çeşitli kesimlerinden kınama ile karşılandı.

Tabii ki, bu sıra er ya da geç unutulacak ve muhtemelen sadece seçim zamanında tekrar alınacaktır. Bununla birlikte, bu istikrarsız bir hikaye olsa da, yemini çevreleyen başarısızlık önemlidir, çünkü Türk milliyetçiliğinin nasıl anlaşıldığının kalbine gider.

Dizin adımları

Milliyetçi bir coşkuyla patlayan Yemin, on yıllardır her Türk öğrencinin günlük yemeği olmuştur. Bireyin ulusun içinde erimesi için duygusal bir çağrıdır. 1933’te Eğitim Bakanı ve radikal Türk milliyetçisi Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan ruhu, Türkiye topraklarını oluşturan ırksal, etnik ve dini farklılıkları utanmadan reddediyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), iktidara geldikten on yıl sonra 2013 yılına hızla ilerliyor. O yıl, Erdoğan öğrenci taahhüdünü sonlandırdığını duyurdu – bu önceden değişmişti.

Türkiye’deki İslami hareketlerin geleneksel olarak milliyetçilikle zor bir ilişkisi olduğundan, bu AKP’nin İslami ideolojisiyle uyumluydu. Ancak Türk milliyetçilerinin çabalarına karşı uzun süredir dillerini ve geleneklerini korumaya çalışan Kürt toplumuyla da aşırıya kaçtı. (Bazıları çok alaycı bir şekilde bu girişimi sadece Kürt oyu için bir oyun olarak gördü.)

Genel olarak, bu doğru yönde küçük ama sembolik bir adımdır. Ancak bir süre sonra “Kürt açılımı” durma noktasına gelirken, Türk Eğitim Sendikası [Türk Eğitim-Sen] Yeminin geri alınmasını önlemek için dava açacak.

Milletin gerçek sahipleri

Birkaç dolambaçlı yoldan sonra, yeminli ifadenin uzun devamı, Danıştay’ın savcılar aleyhine verdiği yakın tarihli bir kararla nihayet Mart ayında sona erdi. AKP’nin 2013 sonu duracak.

Duyuru, AKP’nin siyasi müttefiki olan sağcı Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) hızlı bir tepki aldı. MHP’nin kınamasının ardından, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün milliyetçi vizyonuna bağlı olan ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) eleştiriler geldi.

READ  Afgan-Türk okullarına bu yıl 2.000 öğrenci kayıt yaptırdı - Bajwok Afghan News