Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk'ün eli bana dokundu ve bu çok tatsızdı: Naira, Gregorian Hagari'yi geçtiğinde

Türk'ün eli bana dokundu ve bu çok tatsızdı: Naira, Gregorian Hagari'yi geçtiğinde

İşgal altındaki Artsakh Cumhuriyeti'nden zorla yerinden edilen Naira Grigoryan, çerçevede şunları söyledi: “Artsakh: Ermeni Soykırımı 2023. Hayatta Kalanların Hikayeleri” Askerani ilçesinin Norakyuk köyünden göç ettiğini belgeleyen proje.

“2020 savaşının ardından Artsakh'a döndük. Hem korku hem de vatan nostaljisi yaşadık. Köyümüz Noraku'ya dönmüştük. Vatan nostaljimiz bizi her şeye katlanmaya zorladı: Açtık, elektriksizdik, gazsızdık, ama sonuçta bu şartlarda burada olduğumuzdan daha iyi yaşadık” dedi muhatabımız.

Ona göre kuşatma hakkında konuşamaz. Bilemiyorum.

“Ekmeğe vergiyle, yiyeceğe vergiyle geçiniyorduk. Ne zaman bir şey alabilsek mutlu oluyorduk. Şöyle düşündük: Eve bir şeyler götürüyoruz. Böyle yaşadık. 2023'te savaş çıktığında evdeydim. kızım.o sırada başımıza ne geldi diye merak ettik.hayal edemedim.o korku,o duygu… berbat bir durumdu.bir kaç saniye içinde karabağ'ın yıkıldığını düşündük.sonra gittik ve götürdük. Bodruma sığındık. Gitmemiz söylendi ama inanmadık. Komşularımızla birlikte ekmek pişiriyoruz. Her gün. “3-4 kez ekmek pişirdik ve Stepanagert havaalanına gönderilen yerinden edilmiş insanlara yardım ettik. ama ayrılmak zorunda kaldık… buna inanmadık. Hayır, yine… bu bizim için doğru değil” diyor Bayan Naira.

2020'de geri dönme kararlılığıyla ayrıldığını söylüyor. Hiçbir şeyi götürmediler.

“Çocuklara normal kıyafet dahi almıyoruz. Koris'e günübirlik bir gezi yaptık. Hagari Köprüsü'nü büyük bir korkuyla geçtik. İnsanları sayan bir Türk vardı ve her saydığında bana dokunurdu. Korktum ve küçüldüm. Türkiye'nin elinin değmesi çok tatsızdı. Kaç kız, kaç kız, kaç erkek, kaç yetişkin olduğunu saydı” diye anımsıyordu muhatabımız.

Rusça, İngilizce, Fransızca, Arapça, Farsça, Türkçe, Gürcüce, Çince…

E-posta adresimize yazabilirsiniz: [email protected]

Projenin hayata geçirilmesi için bağış yapmak için: https://iravaban.net/en/become-a-supporter

Ermeni Avukatlar Derneği, Iravaban.net'in “Artsakh: Ermeni Soykırımı 2023. Hayatta Kalanların Hikayeleri” fikrinin yazarı ve proje çerçevesinde oluşturulan materyallerin telif hakkı sahibidir. Proje çerçevesinde üretilen malzemelerin kullanılması durumunda Ermenistan Barolar Birliği'nin yazılı izninin alınması gerekmektedir.

Detaylar videoda.

Hasmik Sarkisyan