Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna cumhurbaşkanı, Batı’nın Putin’in saldırganlığını ‘yatıştırmasını’ eleştirdi

Ukrayna cumhurbaşkanı, Batı'nın Putin'in saldırganlığını 'yatıştırmasını' eleştirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Cumartesi günü, Ukrayna’nın son sekiz yıldır bir “kalkan” olarak hizmet ettiğini ve Avrupa’nın güvenlik mimarisinin tamamen başarısız olduğunu savunarak, Batı’nın Rus saldırganlığına karşı eylemsizliğine sert bir eleştiri başlattı.

neden fark eder: Zelensky’nin Münih Güvenlik Konferansı’nda yakından izlenen konuşması bir gün sonra geldi Başkan Biden uyardı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı aldığını ve Kiev’i hedef almayı planladığını söyledi.

  • ABD’li yetkililer Zelenskiy’i ülkeyi terk etmemeye çağırdılar, ancak konuşmasının ardından “panik” göstermemenin veya Ukrayna olmadan karar alınmasına izin vermemenin önemli olduğunu söyledi.
  • Zelensky, konuşmanın ardından bir soru-cevap bölümünde, “Kendimizi tabuta koyup Rus askerlerinin gelmesini beklemek bizim yapacağımız bir şey değil” dedi.
  • a tehlikeli tırmanma Doğu Ukrayna’nın Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgesinde bu, Kremlin’in önümüzdeki günlerde işgal için bir bahane oluşturduğuna dair korkulara yol açtı.

Büyük resim: Zelensky konuşmasına şunları hatırlayarak başladı: Putin’in adresi Rusya başkanının ABD liderliğindeki küresel düzene ve NATO’nun doğuya doğru genişlemesine “son derece tehlikeli” diyerek saldırdığı 2007’deki Münih Güvenlik Konferansı’na.

  • Bir yıl sonra Putin, ABD’li yetkililerin şimdi denediğini söylediği taktiklerin çoğunu kullanarak Gürcistan’ı işgal etti.
  • Ardından, 2014’te Putin Kırım’ı ilhak etti ve doğu Ukrayna’da bugüne kadar devam eden Rus yanlısı bir isyanı ateşledi.

Onlar ne diyorlar: “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana yaşanan en büyük güvenlik krizine nasıl girdik? Kendi topraklarının bir bölümünü, binlerce kişiyi kaybetmiş, sınırlarımızda 150 bin askerle çevrili bir ülkenin başkanı olarak benim için, bu cevap belli.”

  • “Avrupa’nın ve ötesindeki güvenlik mimarisini neredeyse yok etti. Artık onu reformdan bahsetmek için çok geç. Yeni bir yaklaşımın zamanı geldi.”
  • “15 yıl önce burada küresel güvenlik sistemine meydan okuyan bir açıklama yapan Rusya Federasyonu’ydu. Dünya nasıl tepki verdi? Temyiz.”
READ  Xi ve Putin ortak görüşmelerinden ne elde etmek istiyor?

Zelensky NATO’yu eleştirmeye gitti Ukrayna’nın girmesine izin vermeyi reddederken “açık kapı” politikasına sahip olduğunu iddia ederek, ittifaka ülkesinin nihai üyeliği için bir zaman çerçevesi verme çağrısında bulundu.

  • Zelensky, “Bu konuda dürüst olun. Açık kapılar iyidir, ancak açık yanıtlara ihtiyacımız var. Yıllarca ve yıllarca kapalı sorulara değil.” Ukrayna’nın Rusya ile Batı arasında bir “tampon bölge” olmayacağını da sözlerine ekledi.
  • Zelensky, Batı’yı Putin’in işgal kararı aldığını, ancak saldırı başlayana kadar yaptırım uygulamadığını söyleyerek eleştirdi: “Ne bekliyorsunuz? Bombalama olduktan sonra, sınırlarımız yokken yaptırımlara da ihtiyacımız yok. ekonomi yapar, o zaman neden bunlara ihtiyacımız var?”

Sonuç olarak: Zelensky, ayakta alkışlanmadan önce söyledi.