Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna kuvvetleri, saldırının ardından Donbass kasabasından çekildi

Ukrayna kuvvetleri, saldırının ardından Donbass kasabasından çekildi

KYIV, Ukrayna (AP) – Çarşamba günü bir yetkili, Ukrayna güçlerinin Donbass’ın doğu bölgesindeki bir kasabadan Rusya için ender ancak mütevazı bir zafer anlamına gelen düzenli bir geri çekilme gerçekleştirdiğini söyledi. İstilasında yaklaşık 11 ay önce başlayan bir dizi aksilikten sonra.

Doğudaki Ukrayna güçlerinin sözcüsü Serhiy Chervaty, Associated Press’e Ukrayna ordusunun “insanların hayatını kurtarmak için” tuz madeni kasabası Soledar’dan çekildiğini söyledi.

Askerlerin önceden hazırlanmış savunma pozisyonlarına çekildiğini söyledi. Rusya yaklaşık iki hafta önce kuvvetlerinin Solidar’ı ele geçirdiğini iddia etti, ancak Ukrayna bunu yalanladı.

Donetsk eyaletindeki Pakhmut kentine çok da uzak olmayan şehir için verilen savaş, Moskova tarafından, Rus destekli ayrılıkçıların yaklaşık dokuz yıldır Ukrayna güçleriyle savaştığı ve daha önce bazı toprakları ele geçirdiği Ukrayna’nın Donbass bölgesinin tamamını ele geçirmenin anahtarı olarak gösteriliyor. tam ölçekli Rusya. İstila etmek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, işgale gerekçe olarak Donbass’ı oluşturan Donetsk ve komşu Luhansk vilayetinde yaşayan Rusların güvenliğini gösterdi. Putin, Eylül ayı sonlarında Ukrayna eyaletlerini ve diğer iki eyaleti yasadışı bir şekilde ilhak etti.

Ukrayna kuvvetlerinin Solidar’dan çekilmesi Rus kuvvetlerini Bakhmut’a bir adım daha yaklaştırdı, ancak askeri analistler kasabanın ele geçirilmesinin stratejik olmaktan çok sembolik olduğunu söylüyor. Doğu Ukrayna’da çatışma Çoğunlukla aylarca bir duraklamada duruyor.

Ukrayna ordusu, Solidar ve Bakhmut’u şiddetli savunmasının Rus güçlerini dizginlemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Solidar çevresindeki Rus kuvvetlerinin çoğu, özel bir Rus askeri şirketi olan Wagner Group’a bağlı ve çatışmanın kanlı olduğu söyleniyor.

Moskova, Ukrayna’yı işgalinden bu yana, 2014’ten beri ayrılıkçı bir isyanı desteklediği Donbass’ın tam kontrolünü ele geçirmeye öncelik verdi. Rusya, Luhansk’ın çoğunu ele geçirdi, ancak Donetsk’in yaklaşık yarısı Ukrayna kontrolü altında kaldı.

READ  Nova Scotia selleri 'hayal edilemez' hasara neden olur; Dört kişi kayıp

Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko devlet televizyonunda şunları söyledi: “Rusya, Rus ordusunun ilerlemeyi başardığı kavurucu çölü terk ederek Donbass’taki muharebe faaliyetini azaltmıyor.”

Ukrayna’nın yeni savunma mevzilerinin gücü bilinmemekle birlikte, Solidar’ın kontrolü büyük olasılıkla Rus kuvvetlerinin Bakhmut’taki Ukrayna kuvvetlerinin ikmal hatlarını kesmesine izin verecektir.

Bir Washington düşünce kuruluşu olan Institute for the Study of War, bu ayın başlarında, Solidar’ın düşüşünün “operasyonel olarak önemli bir gelişmeyi temsil etmeyeceğini ve Rusya’nın Bakhmut’u yakında kuşatacağının habercisi olma ihtimalinin düşük olduğunu” söyledi.

Enstitü, Rus medya operasyonlarının küçük bir yerleşim yeri olan “Solidar’ın önemini abarttığını” söyledi. Ayrıca, uzun ve zorlu savaşın Rus kuvvetlerinin tükenmesine katkıda bulunduğunu da savundu.

Moskova’yı belki de en çok endişelendiren şey, Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımın artık tank sevkiyatlarıyla hız kazanması..

Başka yerlerde, Rus kuvvetleri Ukrayna bölgelerini bombalamaya devam etti.Özellikle güney ve doğuda.

Eyalet valisi Pavlo Kirilenko, Salı günü doğudaki Donetsk eyaletinde Rus hava saldırılarının 10 sivili yaraladığını söyledi.

Rus mermileri konut komplekslerini vurduğunda beş kişinin yaralandığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Salı sabahı ile Çarşamba sabahı arasında dört füze saldırısı, 26 hava saldırısı ve 100’den fazla füze sistemi saldırısı düzenlediğini söyledi.

Donetsk’e ek olarak, Rus saldırıları ülkenin kuzeydoğusundaki yerleşim birimlerini, Kharkiv ve Sumy’yi, Chernihiv’in kuzeyini, uzak doğu Luhansk’ı, güneydoğu Zaporizhia’yı ve güney Herson eyaletlerini vurdu.

Bölgesel hükümetten yapılan çevrimiçi açıklamaya göre, Çarşamba günü Herson bölgesinin Preslav kentinde bir Rus bakkalına düzenlenen bombalı saldırıda iki kişi öldü ve üç kişi yaralandı.

Açıklamada, Rusya’nın bombalı saldırısında Salı günü bölgenin başkenti Herson’a düzenlenen ve bir doğumhane, okul, klinik, liman binaları ve konutlara zarar veren 12 saldırıyı içerdiği belirtildi.

READ  İsrail, Hamas'a bağlı silahlı saldırganın 7 Ekim'de bir kadını infaz ettiği videoyu yayınladı

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky2019’daki seçimlerinden önce profesyonel bir komedyen ve oyuncu olan ve uluslararası alanda tanınan bir savaş zamanı lideri olanRusya’nın ülkesini işgal etmesinin üzerinden 11 ay geçtikten sonra Çarşamba günü 45 yaşına girdi.

Eşi First Lady Olena Zelenska, 17 yaşında tanıştığı kişiyle aynı olmasına rağmen “bir şeylerin değiştiğini: Artık çok daha az gülümsüyorsunuz” dedi.

“Keşke gülümsemek için daha çok sebebin olsaydı. Ve bunun ne gerektiğini biliyorsun. Hepimiz yaparız.”

___

Savaşın AP kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin