Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna yolsuzluk skandalı: ABD, yardımın “sıkı bir şekilde izlenmesi” sözü verdi

ABD, Kiev’de bir dizi istifaya yol açan yıkıcı bir yolsuzluk skandalının ardından Salı günü Ukrayna’nın yardım için milyarlarca doları nasıl harcadığını sıkı bir şekilde izleme sözü verdi.

Washington, Batı fonlarının kötüye kullanıldığına dair bir kanıt olmadığını söylerken, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD yardımının başka yöne çevrilmemesini sağlamak için “sıkı bir izleme” yapılacağına söz verdi.

Çok sayıda üst düzey Ukraynalı yetkili, bakan yardımcılarına yasadışı ödemeler ve şişirilmiş askeri sözleşmeleri içeren bir yolsuzluk skandalının ardından Salı günü görevden alındı.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı ve Başsavcı Yardımcısı ile birlikte toplam beş vali, dört bakan yardımcısı ve iki devlet dairesi başkanı görevlerinden ayrıldı.

Akşam konuşmasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, tasfiyenin “güçlü bir ülkeyi” korumak için “gerekli” olduğunu söylerken, Price bunu “hızlı” ve “gerekli” olarak selamladı.

Ancak skandal, Batı’dan artan miktarda destek talep ettiği ve Rusya’nın doğudaki ilerleyişine karşı çıktığı için Kiev için hassas bir zamana denk geliyor.

Yolsuzluk, Batı’nın uzun bir sallantılı yönetişim geçmişine sahip olan Ukrayna hükümetine duyduğu coşkuyu azaltabilir.

Hafta sonu, altyapı bakan yardımcısı, yolsuzlukla mücadele polisi tarafından pahalı jeneratörler satın almak için 367.000 € rüşvet aldığı şüphesiyle tutuklandı, bu iddiayı reddediyor.

Bu, Ukraynalı sivillerin uzun süreli elektrik kesintilerinden muzdarip olduğu ve Rusya’nın ülkenin enerji altyapısına yaptığı saldırıların ortasında geliyor.

Bu arada, Ukraynalı bir gazete tarafından yürütülen bir soruşturma, Savunma Bakanlığı’nı cephedeki askerlere normal fiyatın “iki ila üç katına” yiyecek sağlamak için sözleşmeler imzalamakla suçladı.

Analistlere göre, yüksek profilli istifalar, yolsuzluğun yalnızca cezai sorumluluk değil, aynı zamanda siyasi sorumluluk da taşıdığını gösteriyor.

“Kurumların, yolsuzlukla mücadele mekanizmalarının ve kontrol ve dengelerin henüz nasıl oluşturulmadığının güzel bir örneği. [2014 Maidan] Yolsuzlukla mücadele STK’sı Uluslararası Şeffaflık Örgütü Ukrayna’dan Katerina Ryzenko, Euronews’e Onur Devrimi’nin topyekun bir savaşa rağmen işe yaradığını söyledi.

READ  Tayvanlı Politikacılar Elon Musk'ın 'Bilgisiz ve Yetersiz' Çin Yorumlarını Reddetti | elon musk

Ancak bu olayların son kısmı, bu davalar hukukun sonuna kadar karara bağlanırken savcılık, soruşturma organı ve mahkeme tarafından oynanmalıdır.”

320 milyon avro değerinde abartılı sözleşmeler imzaladığı söylenen Ukrayna savunma bakanlığı, istifaların “toplumun ve uluslararası ortakların güvenini sürdürmeye” yardımcı olacağını söyledi.

Pazar günü, iddiaları “yanlış bilgilendirme” olarak nitelendirerek ve “özel bir dönemde savunmanın çıkarlarına” zarar verdikleri konusunda uyarıda bulunarak yalanladı.

Ocak ayında, Rusya’nın Çeçen Cumhuriyeti lideri, Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımı “kara para aklama planı” olarak eleştirdi.

“Bazılarının Ukrayna’ya yapılacak dış yardımdan endişe duyduğunu görüyorum. Endişelenmeyin! Bu etkili bir kara para aklama planı. Bu para Batılı ve Ukraynalı yetkililer tarafından zimmete geçirilecek ve toplam yardımın %15’inden fazlası Ukrayna’ya ulaşmayacak.” siperler,” diye yazdı Ramzan Kadirov Telegram’ında.

Sadık bir Putin müttefikinden bu iddiaya dair bir kanıt yok.

Zelensky, 2019’da yolsuzlukla mücadele ve ekonomiyi iyileştirme amaçlı kapsamlı reformlar vaadiyle seçildi.

Ukrayna cumhurbaşkanı, görevde olduğu süre boyunca, ülkenin güçlü insanlarının habis etkisine karşı mücadele ederken bir yandan da birkaç bakan ve yetkiliyi görevden aldı.