Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna savaşı: Kiev, bir Rus hipersonik füzesini vurduğunu söyledi

  • Kiev’de Hugo Bachiga ve Londra’da Catherine Armstrong tarafından
  • BBC haberleri

Fotoğraf başlığı,

Patlama görüntüleri sosyal medyada gündem oldu

Ukrayna, Salı günü Kiev’e atılan “olağanüstü derecede ağır” yaylım ateşinin ortasında hipersonik füzeleri vurduğunu söyledi.

Kiev, hava savunmasının, Rusya’nın mevcut tüm hava savunma sistemlerini yenebileceğini iddia ettiği altı Kinzhal hipersonik füzesini yakaladığını söyledi.

Yetkililer, kısa sürede şehre atılan çeşitli tiplerdeki 18 roket arasında yer aldığını söyledi.

Rusya, Kinzal’ları yere indirdiğini reddediyor ve onlardan birinin ABD tarafından sağlanan bir Patriot hava savunma sistemini imha ettiğini söylüyor.

Ukrayna yorum yapmaktan kaçındı. BBC, her iki ülkenin iddialarını bağımsız olarak doğrulayamaz.

Rusya, beklenen bir Ukrayna saldırısı öncesinde son haftalarda hava saldırılarını hızlandırdı – bu ay şimdiye kadar Ukrayna başkentini sekiz kez bombaladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu Salı akşamı Moskova’nın Kiev’in iddia ettiği kadar Kinzhal füzesi ateşlemediğini söyledi.

Bununla birlikte, Ukrayna’nın iddiaları doğruysa, Moskova, füze filosundaki en iyi silahların artık engellenebileceği için hüsrana uğrayacak. Bunun nedeni büyük ölçüde Patriot füzeleri de dahil olmak üzere modern Batı savunma sistemlerinin gelişidir.

Rusya, saatte 11.000 kilometreden (7.000 mph) daha yüksek hızlara çıkabileceğini söylediği füzelerin dünyanın hiçbir hava savunma sistemi tarafından imha edilemeyeceği konusunda ısrar etmeye devam ediyor.

Kinzhal veya “hançer”, havadan fırlatılan bir balistik füzedir. Çoğu balistik füze, yolculukları sırasında bir noktada ses hızının beş katı veya saatte 6.000 kilometrenin biraz üzerinde olan süpersonik hıza ulaşır.

Kiev, geçen hafta ilk kez bir Kinzhal uçağını düşürdüğünü söyledi.

görüntü kaynağı, Ukrayna Devlet Acil Servisi

Fotoğraf başlığı,

Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i bu ay şimdiye kadar sekiz kez hedef aldı.

Salı günkü yaylım ateşi sırasında çekilen görüntülerde hava savunmalarının şehrin üzerindeki hedefleri yok ettiği görülüyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Valery Zaluzhny, Rusya’nın Kiev’e kuzey, güney ve doğudan saldırdığını, hava, deniz ve karadan 18 füze kullanıldığını söyledi.

Ukrayna başkentinin askeri idaresi başkanı Serhiy Popko, bombalamayı “en kısa sürede en fazla sayıda saldırı füzesi” olarak nitelendirdi.

General Zaluzhny, buna Karadeniz’deki gemilerden fırlatılan dokuz Kalibr seyir füzesi ve üç kara konuşlu füzenin de dahil olduğunu söyledi.

Salı günü, önleyici füzelerin enkazı gökten düşerken, sakinler pencerelerden uzak durmaları konusunda uyarıldı.

Belediye Başkanı Vitali Klitschko, füze enkazının şehir hayvanat bahçesi de dahil olmak üzere merkezi bölgelere düştüğünü söyledi. Hiçbir hayvan veya işçi yaralanmadı.

Kiev’de ikamet eden Ksenia, BBC Radio 4’ün Today programına, kendisinin ve kocasının binanın üzerinde “bir dizi güçlü patlama” duyduklarında uyuduklarını söyledi. Saldırının ciddiyetini bir Star Wars filmi veya bir aksiyon video oyunuyla karşılaştırdım.

Ayrıca, uluslararası müttefiklerinin desteği sayesinde Ukrayna’nın artık büyük kalibreli füzeleri takip edip imha edebildiğini söyledi.

“Kiev’in şu anda bu kadar güçlü bir savunma altında olduğunu bilmek beni rahatlatıyor.”

Bir başka sakin olan Yevin Petrov, Salı günkü saldırının Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez evinin bir saldırının gücüyle sallandığını söyledi.

Rusya’nın bu ayın başlarında Kiev’e yönelik grevlerine yeniden başlaması, 50 günden fazla süren durgunluğun ardından geldi. Ukraynalı yetkililer, Moskova’nın stratejisinin, fırlatılan füzelerin ve insansız hava araçlarının çoğunu önlemede son derece başarılı olan hava savunma sistemlerini tüketmek olduğuna inanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana binlerce sivil ve savaşçı öldürüldü veya yaralandı, çatışmalarda şehirler ve kasabalar yok edildi ve sağlanan verilere göre 2,8 milyonu Rusya’da olmak üzere 8,2 milyon Ukraynalı Avrupa’da mülteci olarak kayıtlı. Avrupa Birliği. Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı.

BBC silah analisti Chris Partridge tarafından ek raporlama.

videolu anlatım,

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ordusunun karşı saldırıdan önce daha fazla donanıma ihtiyacı olduğunu söyledi.