Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tropikal Fırtına Philip New England ve Kanada’ya doğru yola çıktı

Tropikal Fırtına Philip New England ve Kanada’ya doğru yola çıktı

Tropikal Fırtına Philip Meteorologlar Perşembe günü yaptığı açıklamada, havanın Atlantik Okyanusu’nda kuzeye doğru ilerlemeye devam etmesi nedeniyle, bu hafta sonu ABD’nin kuzeydoğusundaki ve Kanada’nın kuzeydoğusundaki bazı bölgelere yeni bir rüzgar ve yağmur dalgası getirebileceğini söyledi.

Ulusal Kasırga Merkezi, yaptığı açıklamada Philip’in Perşembe akşamı Bermuda’nın yaklaşık 290 mil güneybatısında, Güney Atlantik Okyanusu üzerinde gezindiğini söyledi. Danışman. O sırada fırtına, maksimum 50 mil/saatlik sürekli rüzgarları paketliyordu ve yaklaşık 16 mil/saat hızla sürekli olarak kuzeye doğru ilerliyordu.

Tropikal Fırtına Philip’in takibi ve tahmini

Meteorologlar, Philip’in hızının önümüzdeki birkaç gün içinde kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya doğru ilerledikçe artmasını bekliyor ve fırtınanın merkezi muhtemelen Cuma günü Bermuda’nın yakınından geçecek ve Cumartesi günü doğu New England ve Atlantik Kanada’ya yaklaşacak.

Fırtınanın hız kazandıkça kademeli olarak güçlenmesi de bekleniyor, ancak meteorologlar Philip’in Cumartesi günü New England ve Kanada’ya yaklaşırken tropikal sonrası bir kasırgaya dönüşmesini bekliyor.

Ulusal Kasırga Merkezi Perşembe sabahı yaptığı açıklamada, “Philip’in bu hafta sonu tropik sonrası bir kasırga olarak Atlantik Kanada ve doğu New England’ın bazı kısımlarını geçmesi bekleniyor.” dedi. “Philip’in şiddeti veya yapısı ne olursa olsun, bu bölgelerdeki çıkarlar kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur ihtimaline karşı hazırlıklı olmalı ve yerel meteoroloji ofisi tarafından yayınlanan verileri takip etmelidir.”

Tropikal Fırtına Philip’in tahmin yolu. 5 Ekim 2023.

NOAA/Ulusal Hava Durumu Servisi


Hava durumu ve iklim üreticisi David Parkinson, CBS News’e yaptığı açıklamada son 24 saat içinde Philip için tahminlerin oldukça istikrarlı olduğunu ancak New England ve Kanada kıyılarına inişin Pazar günü geç saatlere kadar gerçekleşmeyebileceğini belirtti. Maine kıyısına yaklaşıyor. Parkinson, Philip’in Cumartesi gününden itibaren kuzey New England’ın çoğunu 3 ila 4 inç yağmurla vurabileceğini, yağmur ve rüzgarın New York şehri kadar güneyde beklendiğini söyledi.

Kasırga merkezi, bu hafta sonu New York ve New England’ın bazı bölgelerinde ani sel baskınlarının “beklendiğini” söyledi.

Ulusal Kasırga Merkezi, Philip’in Doğu Kıyısı’na doğru ilerlemeden önce Cuma sabahı erken saatlerde Bermuda’ya tropikal fırtına koşulları getirmesinin beklendiğini ve 2 ila 4 inç yağmur beklendiğini söyledi. Ada için tropik fırtına uyarısı zaten yürürlükte ve Cuma günü şiddetli yağmur yağmaya başlayacak, muhtemelen ani sel baskınlarıyla birlikte Porto Riko, ABD Virgin Adaları ve ABD’deki ıslak koşullar yavaş yavaş uymaya başlayacak.

Ancak meteorologlar, Philip’le ilişkili tehlikeli dalgaların ve dalgaların Cuma günü kuzey Leeward Adaları, Virgin Adaları ve Porto Riko’nun Atlantik kıyı şeridinin bazı kısımlarını etkileyeceğini söyledi. Kasırga merkezi, Perşembe günü farklı bir hava sistemi nedeniyle büyük dalgaların Bermuda’yı zaten etkilediğini ve Philip adaya yaklaştıkça büyümesinin beklendiğini belirterek, koşulların bir araya gelmesinin muhtemelen yaşamı tehdit eden sörf ve akıntılara neden olacağını ekledi.

kasırga Tropikal veya subtropikal sular üzerinde oluşan, dönen, alçak seviyeli bulut ve fırtına sistemleriyle karakterize edilen herhangi bir hava olayını ifade eden bir şemsiye terimdir. Buna göre Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne. Tropikal bir siklonun maksimum sürekli rüzgarları 39 mil / saat’i aştığında, tropikal bir fırtına olarak kabul edilir. Tropikal sonrası kasırga, Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre “artık tropikal kasırga olarak kabul edilmek için yeterli tropikal özelliklere sahip olmayan” kasırgalardır. O yazıyorHer iki yönde de kuvvetli rüzgar ve sağanak yağmur getirebileceği uyarısında bulunuldu.

READ  "Beyaz" federal işçiler, yeni Biden planına Orta Doğu ve Kuzey Afrika mirasını dahil etmeyecek