Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

batı Myanmar’da güçlü bir tayfun evleri sular altında bıraktı ve iletişimi kesti; En az 6 ölü ve 700 yaralı

DHAKA, Bangladeş (AP) – Pazartesi günü kurtarma ekipleri, güçlü bir tayfunun yüzlerce kişiyi yaralaması ve iletişimi kesmesi sonrasında Myanmar’ın batı kıyısı boyunca 3,6 metre (12 fit) derinlikte deniz suyunda mahsur kalan yaklaşık 1.000 kişiyi tahliye etti. Altı ölüm bildirildi, ancak Asya’daki en az gelişmiş ülkelerden birinde gerçek etki henüz net değil.

Rakhine Youth Charity Sittwe’nin komutanına göre, şiddetli rüzgarlar Sittwe kasabasının dağlık bölgelerinde manastırlar, tapınaklar ve okullar gibi daha sağlam binalara sığınan yaklaşık 20.000 kişiden 700’den fazlasını yaraladı. Ordu tarafından yönetilen ülkedeki yetkililerden misilleme korkusuyla isminin verilmemesini istedi.

Pazar öğleden sonra Mocha Kasırgası Rakhine Eyaletinde karaya inerken deniz suyunun kıyıya yakın 10’dan fazla alçak rıhtıma nüfuz ettiğini söyledi. Sakinleri çatılara ve üst katlara taşınırken, rüzgarlar ve fırtınalar acil kurtarmayı engelledi.

Dün akşam saat 4’ten sonra fırtına biraz hafifledi ama sular çekilmedi. Çoğu bütün gece çatılarında ve tepelerde oturdu. Kurtarma grubu lideri, rüzgarın bütün gece estiğini söyledi.

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde su basan bölgelerde su yüksekliği hala yaklaşık 1,5 metreydi, ancak rüzgarlar yatıştıkça ve güneş gökyüzünde yükseldikçe kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi. Sivil toplum kuruluşlarına ve yetkililere yardım göndermeye ve sakinleri tahliye etmeye yardım etmeye çağırdı.

Myanmar medyası ve kurtarma grupları altı kişinin öldüğünü bildirdi. Beklenen doğrudan isabetten kurtulan komşu Bangladeş’te çok sayıda zayiat bildirildi.

Myanmar’ın meteoroloji departmanı, Mocha Adası’nın saatte 209 kilometreye (130 mil) varan rüzgarlarla Sittwe kasabası yakınlarında karaya düştüğünü söyledi. Hindistan Meteoroloji Departmanına göre Pazartesi öğlene kadar tropikal bir depresyona dönüştü.

Devlet Kurulu, Arakan Eyaletindeki 17 ilçe için afet beyanları yayınladı.

Şiddetli rüzgarlar cep telefonu kulelerini devirdi, ancak yerel medyanın iletişim kesilmeden önce topladığı videolarda, derin sular sokaklarda hızla akıyor ve rüzgarlar çatıları uçuruyordu.

READ  Bethenny Frankel, kitapta onu geride bıraktığı için 'çılgın' bir Prens Harry çekiyor.

Myanmar’ın askeri bilgi ofisi, fırtınanın Sittwe, Kyawkpyo ve Goa kasabalarındaki evleri ve elektrik trafolarını tahrip ettiğini söyledi. Ülkenin en büyük şehri olan Yangon’un yaklaşık 425 kilometre (264 mil) güneybatısındaki Coco Adaları’nda çatıların çöktüğünü söyledi.

Gönüllüler daha önce Sittwe’deki barınaklarda daha fazla insanın yardıma ulaşmasının ardından yeterli yiyeceğin olmadığını söylediler.

Mocha, başlangıçta fırtınanın beklenen yolunda olan Bangladeş’in Cox’s Bazar şehri tarafından büyük ölçüde kurtuldu. Yetkililer yüzbinlerce insanı tahliye etti kasırga doğuya sapmadan önce.

Bangladeşli bir hükümet yetkilisi olan Inamur Rahman, hasarın hâlâ tespit edildiğini ancak St. Maarten Adası ve Cox’s Bazar bölgesindeki Teknaf’ta yaklaşık 2.000 evin yıkıldığını ve 10.000 evin daha hasar gördüğünü söyledi.

Herhangi bir ölüm haberi gelmediğini söyledi.

Prothom Allo gazetesi, St. Martin adasında yaklaşık bir düzine kişinin yaralandığını bildirdi.

Bangladeş’teki BM kuruluşları ve yardım çalışanları, Myanmar’daki zulümden kaçan bir milyondan fazla Rohingya Müslümanını barındıran mülteci kamplarına tonlarca kuru gıda ve düzinelerce ambulans yığdı.

Mayıs 2008’de Nargis Kasırgası, Irrawaddy Nehri Deltası çevresindeki yerleşim yerlerini harap eden bir fırtına dalgasıyla Myanmar’ı vurdu. En az 138.000 kişi öldü ve on binlerce ev ve diğer binalar yıkıldı.

Pune’daki Hindistan Tropikal Meteoroloji Enstitüsü’nden iklimbilimci Roxy Mathew Kaul, Bengal Körfezi’ndeki kasırgaların kısmen iklim değişikliği nedeniyle hızla daha yoğun hale geldiğini söyledi..

İklim bilimcileri, kasırgaların artık birkaç gün boyunca gücünü elinde tutabileceğini söylüyor. 2020’de doğu Hindistan’daki Amphan Kasırgası, güçlü bir kasırga olarak karada seyahat etmeye ve geniş çapta yıkıma neden olmaya devam etti.

Cole, “Okyanuslar sıcak ve rüzgarlar elverişli olduğu sürece kasırgalar güçlerini çok daha uzun süre koruyacaktır” dedi.

Diğer bölgelerde tayfun veya tayfun olarak adlandırılan tropikal siklonlar, yoğun nüfuslu kıyı bölgelerini vurduklarında dünyanın en yıkıcı doğal afetleri arasında yer alıyor.

READ  İspanyol savcılar vergi kaçakçılığı davasında Shakira için 8 yıl hapis istedi