Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna ve Rusya savaşı canlı güncellemeleri: En son haberler ve videolar

Ukrayna ve Rusya savaşı canlı güncellemeleri: En son haberler ve videolar

PAVLOGRAD, Ukrayna – Ukrayna ordusu Perşembe günü savaşa girdiğinde, ülkenin yetersiz finanse edilen ordusunu yıllarca bağışlanan sıcak giysiler, tıbbi ekipman, telsizler ve hatta yiyeceklerle destekleyen gönüllüler ve aktivistlerden oluşan bir ordu da savaştı.

İki ulusun orduları arasındaki savaşta, orduya bu tür bir halk desteği pek uygun görünmeyebilir. Ancak 2014 ve 2015’teki daha sınırlı Rus saldırılarında çok önemli bir rol oynadı. Bugün düzinelerce iyi organize edilmiş gönüllü grubu, işgal altında kalırlarsa Rus askerlerine direnme yeteneğine sahip.

Savaş alanında gönüllü olarak çalışan bir beyin cerrahı olan Yuri Scripts, “Bunun için yıllardır hazırlanıyoruz” dedi. O, doğu Ukrayna’daki bu şehirde şu anda ilerleyen Rus kuvvetlerinin bildirilen mevzilerinden arabayla birkaç saat uzaklıkta bulunan hastanelerin tıbbi taburuna ait.

Karargahlarına dönüştürülen ve dev bir odun sobasının yandığı bir tuğla depoda, gönüllü sağlık görevlileri Perşembe gününü sırt çantalarını ve acil tıbbi malzemeleri olan çantaları, çoğunlukla kanamayı durdurmak için gerekli olan şeyleri paketlemekle geçirdi: turnike, pıhtılaşma faktörü, bandajlar.

Gönüllü Doktorlar ve Sağlık Görevlileri Örgütü, Rus destekli ayrılıkçıların Ukrayna güçleriyle savaştığı Doğu Ukrayna savaşının ön cephesinde yıllardır çalışıyor. Gönüllüler, yaralı askeri personeli, ordunun yükünü hafifletmek için sivil bir hastaneye götürüyorlar ve bugün belki de çok daha büyük bir görev için hazırlanmış bir öfke ve kararlılık karışımıyla.

Bay Scripts, “Bütün dünya zayıf,” dedi. “Putin gerçekten savaşmadı ve sonuç bu.”

kredi…The New York Times için Lynsey Addario

Duvara, 2014’te başlayan ancak Rusya’nın Perşembe günü başlattığı daha geniş kapsamlı saldırının aksine, her zaman Ukrayna’nın bir kısmıyla sınırlı kalan doğudaki çatışmalarda öldürülen gruptan sekiz gönüllü sağlık görevlisinin resimleri asılıydı.

READ  Ukrayna, Rusya'nın yeniden bir araya gelmek için Bakhmut'a yönelik saldırılarını hafiflettiğini söyledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Fotoğrafların altındaki rafta adak mumları ve gönüllüleri hatırlaması gereken birkaç şey vardı: tek tip noktalar, küçük bir pürüzlü kıymık koleksiyonu, fotoğraflar.

Geçen yıl boyunca, Başkan Volodimir Zelenskiy hükümeti, ılımlı davranan devlet dışı gruplardan silahlı ve siyasi olarak aktif paramiliter gruplara, askeri komuta altındaki ulusal bir gruba kadar değişen bu tür örgütlerin çalışmalarını resmileştirmeye çalıştı. Bölgesel Savunma Kuvvetleri Bu iş geçen sonbaharda Rusya güçlerini seferber ettiğinde toparlandı.

Savunma güçleri, bağımsız gruplarla birlikte, Rus işgaline karşı potansiyel bir isyanın çekirdeği olarak görülüyor.

Gönüllü sağlık görevlisi Oleksandr Isenko, “Kiev’deki yetkililer teslim olursa birçok sıradan insan direnmeye hazır” dedi. Bu hareketin tıbbi kanadı, yaralı savaşçıları gizli yerlerde tedavi etmek için planlar mı yaptı? “Yorum yok” cevabını verdi.

Grubun müdür yardımcısı Anna Vidianovich, tüm tıbbi malzemelerin bağışlandığını ve doktorlar ve hemşirelerin zamanlarını gönüllü olarak harcadıklarını söyledi.

Ordumuzun işgale izin vermeyeceğini düşünüyorum, dedi ama pek iyimser görünmüyordu. Başkan Biden’ın Rus saldırısından önce yaptığı bir açıklamaya atıfta bulunarak, “Rusya’nın tutuklanacak bir gönüllü ve vatansever listesi var” dedi.

Bu, insanların onu sevdiği anlamına gelir. Rus ordusu ortaya çıkarsa, Rus yanlısı duyguların hüküm sürdüğü bir kasabada grup üyelerinin komşular tarafından hızla ihanete uğramasından endişe duyuyordu.

“Herkesin onlara ihanet etmeye hazır bir komşusu vardır” dedi. “Burada nasıl kalıp tutuklanmayacağımı, hatta belki işkence görmeyeceğimi bilmiyorum” dedi. “Burada kalmayı hayal etmek zor.”