Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Öfkeli Çin, Pelosi’nin ziyaretinin ardından tatbikatlarda Tayvan yakınlarında füze ateşledi

Öfkeli Çin, Pelosi'nin ziyaretinin ardından tatbikatlarda Tayvan yakınlarında füze ateşledi
  • Çin, ABD’nin Tayvan’a yaptığı resmi ziyaretin ardından askeri tatbikatlar düzenliyor
  • Çin, ABD ve Tayvan’a kızgın ve tatbikatları içsel bir şey olarak nitelendiriyor
  • Tayvan, medya hattında 22 Çin savaş uçağı olduğunu söyledi
  • Japonya, ekonomik bölgesine beş füzenin indiğini söyledi
  • Tatbikatların Tayvan genelinde Pazar gününe kadar devam etmesi planlanıyor

TAIPEI (Reuters) – Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin dayanışma gezisi yapmasından bir gün sonra, Perşembe günü Tayvan Boğazı’ndaki şimdiye kadarki en büyük tatbikatında Tayvan yakınlarında düzinelerce canlı uçak ve füze konuşlandırdı. kontrollü ada

Çin ordusu, Pazar günü öğlene kadar devam etmesi planlanan altı bölgede planlanan tatbikatların bir parçası olarak Tayvan sularına birkaç konvansiyonel füze fırlatıldığını doğruladı. Devlet yayıncısı CCTV, savaş uçakları, bombardıman uçakları ve 10’dan fazla savaş gemisi de dahil olmak üzere 100’den fazla uçağı harekete geçirdiğini söyledi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Tayvan Boğazı’nın orta hattını geçen 22 Çin savaş uçağını hava savunma bölgesine uyarmak için uçakları karıştırdığını, Japonya’nın ise ekonomik bölgesinde beş füzenin düştüğünü protesto ettiğini söyledi. Devamını oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü, “ABD-Tayvanlıların suç ortaklığı ve provokasyonu, Tayvan’ı yalnızca felaketin dibine itecek ve Tayvan halkına felaket getirecek” dedi.

Çin’in askeri tatbikat yapacağı altı yeri gösteren harita.

Çin tatbikatlarına yanıt olarak, Başkan Tsai Ing-wen, Tayvan’ın çatışmaları kışkırtmayacağını, ancak egemenliğini ve ulusal güvenliğini sıkı bir şekilde savunacağını söyledi.

Tayvan halkına kaydedilen bir video mesajında ​​Tsai, “Tayvan zorluklar yüzünden asla düşmeyecek” dedi.

“Sakiniz ve dürtüsel değiliz, mantıklıyız ve kışkırtıcı değiliz ama aynı zamanda iddialı olacağız ve kaçamak olmayacağız.”

Tayvan, 11 Çin Dongfeng balistik füzesinin yakındaki sulara fırlatıldığını söyledi – 1996’dan beri ilk kez. Devamını oku

READ  Wordle 373 27 Haz İpuçları - Bugün Wordle ile mücadele mi ediyorsunuz? CEVAP BULMAYA YARDIMCI OLAN ÜÇ İPUCU | Oyunlar | eğlence

Tayvanlı yetkililer, tatbikatların Birleşmiş Milletler kurallarını ihlal ettiğini, uzayı işgal ettiğini ve hava ve deniz seyrüsefer özgürlüğünü tehdit ettiğini söyledi. Mao Zedung’un komünistlerinin bir iç savaşta Çan Kay-şek’in Kuomintang milliyetçilerini yenilgiye uğrattıktan sonra Pekin’de iktidara geldiği ve KMT liderliğindeki hükümeti adaya geri çekilmeye sevk ettiği 1949’dan beri özerkti.

Askeri faaliyet, Pelosi’nin Çin’den gelen uyarılara rağmen Tayvan’ı desteklemek için yaptığı sürpriz ziyaretin ardından geldi.

Konuya aşina olan Tayvanlı bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, tatbikatlar resmi olarak başlamadan önce Çin donanma gemileri ve askeri uçaklarının Perşembe sabahı Tayvan Boğazı’nın orta hattını birkaç kez kısaca geçtiğini söyledi. Devamını oku

Öğleye doğru, Tayvan da hattı geçen Çin uçaklarını takip etmek için jetler ve füze sistemleri yerleştirdiği için her iki taraftan da savaş gemileri yakın mesafede kaldı.

Tayvanlı bir kaynak, “Uçtular ve tekrar tekrar gittiler. Bizi taciz etmeye devam ediyorlar” dedi.

Uzun zamandır Tayvan’ı zorla kontrol etme hakkını saklı tuttuğunu söyleyen Çin, adayla arasındaki farklılıkların bir iç mesele olduğunu söylüyor. Devamını oku

Tayvan’da, Kuzey Kore’nin 2017’de Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasına yaptığı gibi Pekin’in ana adaya bir füze fırlatabileceğine dair korkulara rağmen hayat büyük ölçüde normal.

38 yaşındaki emlakçı Chen Mingcheng, “Çin, Tayvan’ı zorla ilhak etmek istediğini söylediğinde, bunu uzun zaman önce söylemiş oldu” dedi. “Kişisel anlayışıma göre, halkın öfkesini ve kendi halklarının öfkesini saptırmaya ve bunu Tayvan’a yönlendirmeye çalışıyorlar.”

Tayvan, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin web sitelerinin bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını ve yaklaşmakta olan bir “psikolojik savaş” konusunda uyardığını söyledi.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

Yoldaş Pelosi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini “çılgın, sorumsuz ve son derece mantıksız bir eylem” olarak nitelendirdi.

Güneydoğu Asya dışişleri bakanlarının Kamboçya’daki toplantısında konuşan Wang, Çin’in krizi diplomatik yollarla önlemeye çalıştığını, ancak temel çıkarlarının zarar görmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Alışılmadık bir şekilde, Tayvan çevresindeki altı bölgedeki tatbikatlar, Xinhua Haber Ajansı tarafından dağıtılan bir GPS haritası tarafından duyuruldu – bu, bazı analistler için yerli ve yabancı izleyicilerin önünde oynamaktan daha net olan bir faktör. Devamını oku

Pekin’de, büyük protesto belirtileri olmamasına rağmen, ABD büyükelçiliği yakınındaki güvenlik önlemleri alışılmadık derecede sıkıydı.

Pekin’de Zhao adlı bir adam, “Bence bu (Pelosi’nin ziyareti) iyi bir şey” dedi. “Bu bize Tayvan’ı kuşatma fırsatı veriyor ve ardından bu fırsatı kullanarak Tayvan’ı zorla ele geçirme fırsatı veriyor. Bence Yoldaş Pelosi’ye teşekkür etmeliyiz.”

Son 25 yılın en üst düzey ABD ziyaretçisi olan Pelosi, Tayvan’ın demokrasisini övdü ve kısa molası sırasında Amerikan dayanışması sözü verdi. Çin’in öfkesinin dünya liderlerinin oraya seyahat etmesini engelleyemeyeceğini söyledi.

Pelosi, Pekin’in resmi bağımsızlık için bastırdığından şüphelendiği Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’e, Çin için kırmızı bir çizgi olarak, “Heyetimiz, Tayvan’ı terk etmeyeceğimizi açıkça belirtmek için Tayvan’a geldi.” dedi. Devamını oku

Çin, protesto için ABD’nin Pekin büyükelçisini çağırdı ve Tayvan’dan birçok tarımsal ithalatı durdurdu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Yedi Ülke Grubu’nun dışişleri bakanları, Çin’i Pelosi’nin ziyaretini Tayvan’a karşı askeri harekat için bir bahane olarak kullanmaması konusunda uyardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri yoktur, ancak ABD yasalarına göre kendisini savunması için gerekli araçları sağlamakla yükümlüdür. Tayvan, Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor ve geleceklerine yalnızca adalıların karar verebileceğini söylüyor.

(Yimo Lee ve Sarah Wu tarafından ek raporlama.) Pekin’de Tony Munro, Ryan Wu ve Martin Quinn Pollard ve Taipei’de Fabian Hamacher tarafından ek raporlar; Raju Gopalakrishnan ve William MacLean tarafından yazıldı; Kurgu Simon Cameron Moore, Angus McSwan ve Bernadette Baum

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.