Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’daki artan Rus kayıpları, askeri hazırlığı hakkında daha fazla soruya yol açtı.

Ukrayna'daki artan Rus kayıpları, askeri hazırlığı hakkında daha fazla soruya yol açtı.

NATO yetkilileri, Rusya’nın Kiev’i ele geçirmeye yönelik taarruzunun büyük ölçüde durma noktasına geldiğini ve Ukrayna’nın Perşembe günü yaptığı açıklamada, kentin kenar mahallelerinin kesin kontrolünü ele geçirmeyi amaçlayan bir karşı saldırı başlattığını söyledi.

İstihbarata aşina olan kaynaklar CNN’e verdiği demeçte, ABD ve müttefik istihbarat değerlendirmeleri şimdiye kadar öldürülen Rus askerlerinin sayısı konusunda büyük farklılıklar gösteriyor. Ancak en düşük tahminler bile binlercedir.

Kaynaklardan biri, bu değerlendirmelerden birinin şu ana kadar yaklaşık 7 bin Rus askerinin öldürüldüğü sonucuna vardığını söyledi. Ama bu sayı ilk adı geçen New York Times’a göre, ABD ve müttefiklerinin kayıpları saymanın doğru bir yolu olmadığı için farklı olan ABD tahminlerinin üst ucunda. Bazı tahminler, Ukrayna’da öldürülen Rus askerlerinin sayısını yaklaşık 3.000 olarak belirlerken, diğerleri ölü sayısını 10.000’den fazla olarak gösteriyor.

Şimdiye kadar, sayı büyük ölçüde STK’lar, Ukrayna hükümeti, ticari uydu görüntüleri ve ele geçirilen Rus iletişimlerinden gelen açık kaynaklı raporlarla hesaplandı. Kaynaklar, ABD’li yetkililerin imha edilen Rus tanklarının sayısına dayanarak ölü sayısını tahmin ettiğini söyledi.

Üst düzey NATO yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kesin sayı ne olursa olsun, ABD’li ve Batılı istihbarat yetkililerinin Rusya’nın güçlerini değiştirmekte zorluk çektiğini ve bunun Rus güçlerinin moralini büyük ölçüde etkilediğini belirtti.

Üst düzey bir NATO istihbarat yetkilisi Çarşamba akşamı NATO karargahında gazetecilere verdiği demeçte, hassas değerlendirmeleri ortaya çıkarmak için anonimlik koşuluyla “Putin’in ciddi bir hata yaptığı her gün ortaya çıkıyor” dedi. Rusya, savaş kayıplarını telafi etmek için mücadele etmeye devam ediyor ve Rus PMC’leri ve Suriyeli savaşçılar da dahil olmak üzere düzensiz kuvvetlerden giderek daha fazla yararlanmaya çalışıyor.

Üst düzey bir NATO askeri yetkilisi, bu değerlendirmeyi yineleyerek, yakında çatışmaya “daha fazla PMC’nin müdahil olacağını değerlendirebiliriz” dedi. Ancak genel olarak, kayıpların “askerlerin morali üzerinde kötü bir etkisi” olduğunu söyledi.

READ  Ukrayna, Bucha'da insan hakları ihlalleri iddiasıyla 10 Rus askeri atadı | Ukrayna

“Görebiliriz [Putin] NATO askeri yetkilisi, “Ukraynalıların direncini yanlış değerlendirdi. Bu bir gerçek. Görmedi. Bu onun için büyük bir sürprizdi. Bu yüzden yavaşlamak zorunda kaldı” dedi.

Rus moralini yükseltmek

NATO istihbarat yetkilisi, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na atıfta bulunarak, “Rus askerleri, gazi statüsü vaatlerine ve hatta daha yüksek maaşlara rağmen Ukrayna’ya seyahat etmeyi giderek daha fazla reddediyor” dedi. NATO’nun “ağır Rus kayıplarına ilişkin raporların Rusya’da bazı tepkilere yol açmasını” beklediğini, çünkü Rus halkının kayıplarının boyutunu eninde sonunda anladığını kaydetti.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Pentagon’un Rus moralinin zayıf durumda olduğuna dair anekdot niteliğinde kanıtlara sahip olduğunu söyledi.

Yetkili, “Her birime ve her göstergeye dair bir içgörümüz yok. Ancak bazı birimlerde moralin yüksek olmadığına dair anekdotsal belirtiler kesinlikle aldık.” dedi. “Bunun bir kısmının zayıf liderlikten, birliklerin misyonları ve hedefleri hakkında edindiği bilgi eksikliğinden ve sahip oldukları şiddetli direnişe maruz kalmanın hayal kırıklığından kaynaklandığını düşünüyoruz.”

ABD’li yetkililere göre, bazı durumlarda Rus kuvvetleri sahada engelli araçları terk ederek tankları ve zırhlı personel taşıyıcılarını geride bıraktı.

İstihbaratı benzer şekilde gören bir kongre kaynağı, ABD’nin Rus kuvvetlerinin neye hazır olduğu ile gerçekte neyle karşı karşıya oldukları arasında bir boşluk olduğunu değerlendirdiğini söyledi. Şimdiye kadar yakalanan Rusların çoğu, örneğin Ukrayna’da savaşa girmeyi beklemediklerini ve kendilerini askeri bir manevranın parçası olarak düşündüklerini söyledi.

Kongre’deki kaynak, Rus askeri liderlerinin kararlılığının yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi.

10 Mart 2022 Perşembe, Ukrayna, Kiev'in kuzeyindeki Brovary yakınlarındaki bir ana yol üzerinde Ukrayna ve Rus güçleri arasındaki savaşların ardından bir sokakta yıkılan bir tank oturuyor.

Geçen hafta, Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın direktörü Korgeneral Scott Perrier, halka açık bir duruşmada bir kongre komitesine ABD istihbarat topluluğunun Rus asker ölümlerine ilişkin değerlendirmesinin 2.000 ila 4.000 arasında değiştiğini söyledi.Değerlendirmenin düşük bir güvenle yapıldığını ve istihbarat kaynaklarına ve açık kaynak materyallere dayanıyordu.

READ  Çin, Belarus lideri Lukashenko'ya ev sahipliği yaparken, ABD Rusya'ya savaşta yardım etmemesi konusunda uyardı

ABD’li ve Batılı istihbarat yetkilileri, savaşma isteğinin genellikle ölçülmesinin zor olduğunu kabul ediyor ve moral bozukluğunun Rusya’nın savaş alanındaki yavaş ilerlemesine ne ölçüde katkıda bulunduğu açık değil. Ancak haftalardır açık kaynaklı raporlar, kara kuvvetleri arasında hoşnutsuzluk ve düşük moral belirtileri belgeliyor ve bir yetkili, Rus generallerinin yüksek riskli ileri operasyon pozisyonlarında faaliyet göstermesinin bir nedeninin, bocalayan kuvvetleri entegre etmeye çalışmak olduğunu söyledi.

Batılı yetkililer en az üç Rus generallerini öldür Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna kuvvetleri tarafından.

Yetkili, sorunun Rusya’nın seçkin hava birimlerine de yayılabileceğini söyledi.

Bu kişi, “Bir sürü uçak kaybettiler” dedi. “Bu, pilotun moralini gerçekten etkiliyor.”

Putin'in Rus hainlerine ürkütücü uyarısı ve & # 39;  pislik & # 39;  Planlanmayacak şeylerin bir işaretidir

Üst düzey bir NATO askeri yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın da gerekli programın gerisinde kaldığını söyledi. Yetkili, Putin’in daha fazla Rus kuvvetiyle bağlantı kurmak ve Kiev’i kuşatmaya çalışmak için Ukrayna’daki Rus kontrolünü şimdi batıya, Moldova sınırına kadar genişletmeyi umduğunu söyledi.

Yetkili, Moldova’da ayrılıkçı bir devlet olan Transdinyester’de konuşlanmış Rus yanlısı güçlerin “bir şekilde savaşa katılmaya” hazır olduğunu söyledi. Ancak, düzenli Rus kuvvetleri henüz batıya doğru önemli ilerlemeler kaydetmediği için bunu henüz yapmadıklarını söyledi.

Üst düzey bir NATO istihbarat yetkilisi, tüm kayıplara rağmen, ittifakın Putin’in hala “caydırılamadığını ve bunun yerine tırmanabileceğini gördüğünü” söyledi.

CNN’den Barbara Starr bu rapora katkıda bulundu.