Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalı bir general, harap olmuş Donbas şehrini Rusya'ya kaptırdığımızı itiraf ediyor

Ukraynalı bir general, harap olmuş Donbas şehrini Rusya'ya kaptırdığımızı itiraf ediyor

Kiev, Ukrayna kuvvetlerinin doğu Donbas bölgesindeki harap olmuş Marinka kasabasından çekildiğini ve Mayıs ayından bu yana büyük bir kasabada ilk kayıplarını doğruladığını söyledi.

Ukrayna'nın üst düzey askeri komutanı Orgeneral Valery Zaloznyi, diğer Ukraynalı yetkililerin başlangıçta Rus kuvvetlerinin kasabanın kontrolünü ele geçirdiğini reddetmesinin ardından Salı günü kaybı kabul etti.

Kendisi, “Ukraynalı askerlerin Marinka kasabasının eteklerine dönüşü konusunda tartışmalı bir durum olmadığı” konusunda ısrar etti.

Videolar ve fotoğraflar, yaklaşık iki yıl süren yoğun çatışmaların ardından şehrin tamamen yok olduğunu gösteriyor. Kremlin 25 Aralık'ta şehrin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu; bu, Wagner'in paralı asker güçlerinin Mayıs ayında Bakhmut'u ele geçirmesinden bu yana en önemli savaş zaferiydi.

Moskova yanlısı isyancılar kutlama yapıyor

Donetsk'teki Rusya yanlısı isyancı güçler, işgal için “yeniden doğuş ve yenilenmeyi” temsil ettiğini söyledikleri bir kırlangıcın yer aldığı bir hatıra pulu bastı.

General Zalozny, daha savunulabilir pozisyonlara çekilmenin taktiksel açıdan anlamlı olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Bu bir savaş, dolayısıyla artık Marinka'nın eteklerine çekilmiş olmamız ve bazı bölgelerde Marinka'nın arkasında mevziler kurmamız, kamuoyunda herhangi bir öfkeye neden olamaz.”

Analistler, Marinka'nın Rusya için temel stratejik değerinin, Rus kuvvetlerinin saldırılarını güneydeki daha güçlü Ukrayna kuvvetlerine kaydırmasına olanak sağlaması olduğunu söyledi. Bu aynı zamanda, Ukrayna'nın yaz boyunca gerçekleştirdiği başarısız NATO destekli karşı saldırı nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan Ukrayna kuvvetleri ve Batılı müttefikler arasında zaten düşük olan morali de zayıflatacaktır.

Ruslar Kimyasal Silahlar Sözleşmesini ihlal ediyor

General Zalozny ise son birkaç aydır diğer Ukraynalı yetkililere kıyasla daha karamsar bir tonda konuştu ve savaşın bir çıkmaza girdiğini ifade etti. Rus kuvvetleri saldırıda olmasına rağmen New York Times, Kremlin'in ateşkes anlaşmasına giderek daha açık hale geldiğini bildirdi.

READ  Peru'da protestolar devam ederken onlarca kişi yaralandı ve karakollar devam ediyor | Peru

Güney cephesinde Rus kuvvetleri, Dnipro Nehri'nin işgal altındaki sol yakasındaki bir balıkçı köyünü geri alan Ukraynalı denizcilere göz yaşartıcı gazla dolu el bombaları atmakla suçlandı.

Analistler, Rusya'nın 2014'teki ilk işgalinden bu yana Ukraynalı askerleri “temizlemek” amacıyla Kimyasal Silahlar Sözleşmesini ihlal edecek şekilde CS gazıyla dolu K-51 bombaları attığını söyledi.