Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalılar kripto para biriminde nasıl bağış topluyor?

Ukraynalılar kripto para biriminde nasıl bağış topluyor?

Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkeye saldırmasından bu yana Ukraynalı gruplara 15 milyon dolardan fazla kripto para bağışlandı. Araştırma firması Elliptic’e göre. Ukraynalıları desteklemek için Merkezi Olmayan Otonom Örgütler (DAO’lar) kuruldu. Ukrayna halkı ve ordusu için para toplamak amacıyla NFT’ler satıldı. Ülkenin resmi Twitter hesabı Bitcoin, Ether ve Tether’i kabul ettiğini söyledi.

Bu tür bağışlar genellikle eski yöntemlerle yapılır: bankalar aracılığıyla. Teknoloji meraklısı Ukrayna’da kripto, bu parayı idare etmenin hızlı ve kolay bir yolu olarak ortaya çıktı. Ülkeye akan sadece para da değil – Stabilcoin Tether’in ABD dolarına sabitlenmesi gerekiyor. Ancak Ukrayna’da talep o kadar yüksek ki, kur sabitlemesini kırdı ve doların üzerinde ticaret – bu yazı itibariyle 1,10 dolardan.

Ethereum rakibi NEAR Protocol’ün Ukraynalı ortağı Ilya Polosukhin, “Ukrayna’dan geliyor, yakınlarda dolar yığınlarının olması oldukça normal” diyor. Kharkiv’de bir ailesi var, biz konuşurken bombalandı. “Yerel para birimine güvenmiyorsunuz ve bunun da ötesinde bankalara güvenmiyorsunuz.” Bu, Ukrayna’yı kripto para biriminin benimsenmesi için doğal bir yer haline getiriyor.

Ukrayna Teknik yetenekleriyle tanınan, 200.000’den fazla teknik çalışan ve işletilen BT ihracat işi ile Geçen yıl 6.8 milyar dolarlık hacim. Aynı zamanda resmi Geçen Yıl Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerinin Yasallaştırılması, dijital finansal varlıkları düzenleyen ve Ukraynalılar için dolandırıcılık koruması sağlayan bir yasada. (Önceden kriptografi, insanların onunla başa çıkabileceği gri bir alandaydı, ancak bunu yapan şirketler ve borsalar kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekti.)

READ  Dow vadeli işlemleri: şahin Fed yeni nihai fiyat gördüğü için borsa satıyor

Ülke Chainalysis’te 4. Sırada Küresel Kripto Benimseme Endeksi, sadece Vietnam, Hindistan ve Pakistan’ın arkasında, ülkeden yılda yaklaşık 8 milyar dolarlık kripto para geçiyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alexander Bornyakov, “Büyük fikir, kripto şirketleri için dünyanın en iyi yargı alanlarından biri olmak” dedi. Söylemek New York Times geçen yıl.

Polosukhin geçen yıl Ukrayna’dayken, kripto para projelerinde çalışmayan insanlar arasında bile kripto para biriminin bu kadar yaygın hale geldiğini görünce şaşırdı. Birçok Ukraynalının rezerv para birimi olarak dolarla çalıştığı için, ipin özellikle popüler olduğunu kaydetti. Başka bir faktör daha vardı: yatırım seçeneklerinin göreli kıtlığı. Emlak piyasasının yanı sıra, “diğer tek yatırım fırsatı aslında kripto para birimidir.”

Bu, 24 Şubat işgalinden bu yana neden bu kadar çok kripto ve Web3 destekçisinin ülke çapında toplandığını açıklayabilir. Bununla ilgili endişeler olsa da Rus şirketleri yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimini de kullanabilirVe Rusya Merkez Bankası kripto para birimini yasaklamak için bastırıyor. (Bunun yerine dijital rubleyi tercih ediyor.) Dolayısıyla, Ukrayna Merkez Bankası dijital nakit transferlerini ve sınırlı nakit çekimlerini askıya aldığında, kripto para – dolar, altın ve gümüş ile birlikte – işlem yapmak için uygun bir seçenek haline geldi.

Büyük ölçekte, uluslararası kripto topluluğu tepki gösterdi Ukrayna’ya destek mesajlarıyla. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, İşgalin bir “suç” olduğunu tweetledi. Ukrayna ve Rus halklarına karşı, “Ukrayna’ya Zafer” ekleniyor. Daha sonra Buterin bunu retweetledi. Unchain.fund’dan insani yardım amaçlı bir reklam. Dağıtılan fonları dokuz kişi imzalamalıdır; NEAR’ın Polosukhin . imzacılardan biri. Konuştuktan sonra Polosukhin beni gönderdi. Bağış yöntemlerini içeren belge.

READ  FAA, Alaska'daki 'olayın' ardından havayollarına bazı Boeing 737 MAX 9 uçaklarını yere indirme emri verdi

Sadece Polosukhin değil. Rus Gösteri Sanatları Topluluğu Üyesi Pussy Riot Ukrayna DAO’yu yarattı, “para toplamak için web3 teknolojisinin ve topluluğunun gücünü” kullanmak. bir de var RELI3F, “Ukrayna halkını desteklemek için işbirliği yapan NFT/web3 sanatçıları tarafından kurulan bir insani yardım girişimi.” Twitter’dan, kripto para borsası FTX CEO’su Şirketin “her Ukrayna vatandaşına FTX’te 25 dolar verdiğini” açıkladı. Yapmanız gerekeni yapın.

1988’den beri ABD’de yaşayan Ukraynalı bir avukat olan Yev Muchnik, Ukrayna Birleşik DAO’da geliştiricilerle birlikte çalışıyor. bevi. “Herkes yardım edebilecekleri yollar bulmak için bir araya geliyor” dedi bana. “İnsanların, toplumun ve teknolojinin bu kadar çok şeyi nasıl yaptığına dair inancınızı gerçekten tazeliyor.” DAO’nun hedefleri arasında: merkezi ISS’ler düşse bile İnternet bağlantısını sürdürmek için eşler arası ağ ağları oluşturmak.

Moshnik, “Kayıp halka, dünyadaki insanların neye ihtiyacı olduğunu bulmaya çalışıyor” diyor. Blockchain teknolojisinin Ukraynalılar için toplanan paranın gerçekten olması gereken yere gitmesini sağlamayı kolaylaştıracağına inanıyor. Şimdi Ukrayna’da sahadaki insanların anlayışı şu ki insanlar banka hesaplarından para çekiyor ve alternatif işlem yolları bulmaya çalışıyor.

Muchnik, toplu koordinasyon çabalarının kriptografinin bir kamu malı olarak nasıl kullanılabileceğini gösterdiğini açıklıyor. Ortaya çıkan kuruluşları doğrulamak ve onaylamak için Ukrayna ve Polonya’daki insanlarla koordineli çalışır. Blockchain ayrıca fon akışının izlenebileceği anlamına gelir; Kullanılmayan her şey iade edilebilir.

Oleksii Stoiko, kripto para biriminden esinlenerek oluşturduğu popüler bir Ukrayna Telegram kanalını yönetiyor. bankasız, kripto para birimine odaklanan bir medya kuruluşu. Ülkenin batısındaki evinden, yaklaşık bir buçuk yıl önce popülaritesinin patladığını söyledi. Ukraynalıların kripto para birimine dönmesi onu şaşırtmıyor. Koordinasyon söz konusu olduğunda Ukraynalılar doğaldır” diyor.

READ  Arsenal: Herkes yeni yıla milyoner olarak başlayabilir ve büyük ikramiye 810 milyon dolara çıkabilir

24 Şubat’ta Stojko, yakınlarda hiç Rus askeri olmamasına rağmen evini terk etmeye çok korktu. “Aslında oldukça korkutucu” diyor. Biz konuşmadan hemen önce apartmanının pencerelerini koli bandıyla sağlamlaştırıyordu.

Ayın 25’inde konuştuğumuzda, büyük süpermarketlerdeki boş raflar dışında – en popüler yiyeceklerin hepsi gitmişti – ve bir sürü insan ellerinde çantalarıyla koşuşturma dışında Stoiko’da her şey normaldi. Ancak kripto topluluğundan gelen iletişim, onun daha az yalnız hissetmesine yardımcı oldu. “Kalbim, tüm bu nazik sözleri okumaktan ve beni kişisel olarak ve tüm Ukrayna halkı için desteklemekten gerçekten memnun” diyor.

Polosukhin’in odak noktası, kripto para birimi olsun ya da olmasın, ihtiyacı olanlarla ilgilenildiğinden emin olmak. Şifrelemenin gönderilmesinin kolay olduğunu, ancak internet kesintisi veya elektrik kesintisi durumunda insanların alması kolay olmadığını belirtiyor. Konuştuğumuzda, Kharkiv’de çalışan tek şey mobil servis sağlayıcılardı ve Polosukhin onların da ne zaman başarısız olacağından emin değildi. Onu alanlar için nakit hala en iyi stratejiydi.