Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Warren Buffett yıllık konuşmasında Apple’ı holding değerini artıran “Dört Dev”den biri olarak tanımlıyor

Warren Buffett yıllık konuşmasında Apple'ı holding değerini artıran "Dört Dev"den biri olarak tanımlıyor

Warren Buffett, Berkshire Hathaway Inc Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

Hindistan Bugün Grubu | Getty Resimleri

Warren Buffet Artık bir teknoloji devi olarak kabul edildiğini söyledi bir elma Liderliğin dört sütunundan biri olarak Berkshire Hathawayson elli yılda bir araya getirdiği eski ekonomi şirketlerinin bir koleksiyonudur.

91 yaşındaki yatırım efsanesi, Cumartesi günü hissedarlara yazdığı yıllık mektupta Apple’ı “Dört Devimiz” olarak sıraladı ve CEO’su sayesinde şirketi Berkshire’ın sigortacılar grubundan sonra en önemli ikinci şirket olarak nitelendirdi.

“Apple’ın ünlü CEO’su Tim Cook, oldukça yerinde bir şekilde Apple ürünlerini kullananları ilk aşkı olarak görüyor, ancak diğer tüm sınıfları da Tim’in yönetim dokunuşundan yararlanıyor.” mesajdan bahsedin.

Omaha’lı Oracle, Cook’un hisse geri satın alma stratejisine hayran olduğunu ve bunun dev holdinge, yatırımcının parmağını bile kıpırdatmasına gerek kalmadan iPhone üreticisinin kazancının her bir dolarının sahipliğini nasıl artırdığını açıkladı.

Buffett mektupta, “Yıl sonu piyasa değeriyle ölçüldüğünde ikinci sırada yer alan Apple, farklı bir holding. Burada bizimki, bir önceki yılki %5,39’dan yalnızca %5,55’e yükseldi” dedi. “Bu artış küçük bir patates gibi görünüyor. Ancak Apple’ın 2021 karının her %0,1’lik bölümünün 100 milyon dolar olduğunu unutmayın. Birikmiş iş listemizi almak için Berkshire parası harcamadık. Apple geri alımları işi yaptı.”

Berkshire, 2016 yılında Buffett’in yardımcı yatırımcıları Todd Combs ve Ted Wechsler’in etkisiyle Apple hisselerini satın almaya başladı. 2018’in ortalarında, dev holding, iPhone üreticisinin %5’ini, yani 36 milyar dolara mal olan bir hisseyi biriktirmişti. Bugün Apple’ın yatırımı, Berkshire’ın hisse senedi portföyünün %40’ını temsil eden 160 milyar doların üzerinde bir değere sahip.

“Berkshire’daki GAAP kazanç raporlarında yalnızca Apple temettülerinin muhasebeleştirildiğini anlamak önemlidir – ve geçen yıl Apple bu temettüden bize 785 milyon dolar ödedi. Ancak, Apple’ın kazancındaki ‘payımız’ 5,6 milyar dolardı” dedi. holding şirketinin Apple hisselerini geri almak için kullanıldığını söyledi, bu bizim takdir ettiğimiz bir davranış.”

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler

Berkshire, endeks sağlayıcılar ve borsada işlem gören fonlar dışında Apple’ın en büyük hissedarıdır. Grup, yıllar boyunca teknoloji devinden yıllık ortalama 775 milyon dolar ortalama kâr elde etti.

Demiryolları ve Enerji

Buffett ayrıca, her ikisi de 2021’de rekor kar kaydeden demiryolu şirketi BNSF ve enerji sektörü BHE’yi holdingin diğer iki devi olarak nitelendirdi.

Buffett, “Üçüncü devimiz BNSF, Amerikan ticaretinin bir numaralı arteri olmaya devam ediyor ve onu Amerika ve Berkshire için vazgeçilmez bir varlık haline getiriyor” dedi. “BHE, Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda rüzgar, güneş ve enerji iletiminde bir yardımcı güç ve lider bir güç haline geldi.”

Berkshire’ın faaliyet karı, pandemi salgınından demiryolu, kamu hizmetleri ve enerji işinde devam eden iyileşme sayesinde son çeyrekte %45 arttı.

Buffett, 2021’de 27 milyar dolarlık Berkshire hissesini geri satın aldı, çünkü yatırımcı giderek daha pahalı hale gelen pazarda içeriden öğrenilen fırsatları tercih etmeye devam etti. Berkshire’ın nakit yığını geçen yılın sonunda yaklaşık 146.7 milyar doları buldu.