Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalılar yardım istedikçe Türkiye daha fazla Ahıska Türkünü sınır dışı ediyor

Salı günü Türkiye, doğu Ukrayna’daki Donbass bölgesinden başka bir Ahıska Türk grubunu kovdu, Almanya’daki Ukraynalılar ise Rus işgalleri sırasında ülkeden daha fazla sivili kovmak için Ankara’dan yardım istedi.

Meskadya Türkleri olarak da bilinen en az 185 Ahıska Türkü, Türkiye’nin doğusuna geldi ve burada Vali Yardımcısı Abdülkerem Abbas Okulu ve Dünya Meskad Türkleri Federasyonu (DATUB) Genel Sekreteri Fuat Uçar tarafından karşılandı.

Savaşın başlamasından bu yana Ahıska Türklerinin sayısı 1.113’e ulaştı.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği, 14 Kasım 1944’te 100.000 Ahıska Türkünün Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından Gürcistan’ın Mesquite bölgesindeki atalarının topraklarından Sovyetler Birliği’nin uzak bölgelerine sürüldüğünü bildirdi. Sürgün edilen Ahıska Türklerinin bir kısmı 1989 yılında Ukrayna’ya yerleşti.

Bugün Mescadian bölgesinde en küçük nüfus Türk olmasına rağmen yaklaşık 20.000 kişi yaşıyor.

Ahıska Türkleri’nin büyük bir kısmı halen tehcir edildikleri ülkede veya daha sonra yerleştikleri ülkelerde yaşamaktadır.

Uluslararası kuruluşlara ve diğer kaynaklara göre şu anda 550.000-600.000 Ahıska Türkü anavatanlarından uzakta yaşıyor.

Bazıları Türkiye’ye, diğerleri Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Gürcistan, 2007 yılında Ahıska Türklerini geri göndermek için bir yasa çıkarmasına rağmen, sorunu çözmek için somut adımlar atamadı.

Zorlu koşullara rağmen kimliklerini onlarca yıl korudular ve kültürel miraslarını gelecek nesillere aktardılar.

2014 yılında Doğu Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasındaki çatışma sırasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle, Ahıska Türklerinin çoğunun Türkiye’ye taşınmasına ve doğudaki Erzin vilayetine yerleşmesine izin verildi.

BM, Rusya’nın 24 Şubat’ta savaşa başlamasından bu yana Ukrayna’da en az 3.752 kişinin öldüğünü ve 4.062 kişinin yaralandığını tahmin ediyor. Gerçek sayının daha yüksek olduğuna inanılıyor.

BM mülteci ajansına göre, 6,2 milyondan fazla insan diğer ülkelere kaçtı ve 7,7 milyon ülke içinde yerinden edildi.

READ  Dubai Iş Adamı Türk Influencer Kim Viral Sızdırılan Video Twitter Reddit

Bu arada, Almanya’da yaşayan 200’den fazla Ukraynalı Salı günü Berlin’deki Türk büyükelçiliği önünde Ukrayna bayrakları ve Türkiye cumhurbaşkanını Rusya ile mevcut savaşın ortasında Ukraynalılara yardım etmeye çağıran pankartlarla toplandı.

Türkiye’de “Türkiye Mariupol’ü Kurtarın” sloganları atan protestocular, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’da mahsur kalan Ukraynalı asker ve sivillere yardım etmeye çağırdı.

Protestocu Eva Yakubovska, iki hafta önce Berlin’deki Türk büyükelçiliği önünde protestoculara benzer yardım çağrısında bulunarak, Mariupol sakinlerinin iki aydan fazla bir süredir “tuzağa düştüğünü” kaydetti.

“İnanılmaz. Bu insanların su ve yiyecek bulması gerekiyor. Şehirde yaklaşık 500 sivil mahsur kaldı” dedi.

Yakubovska, sakinlerin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. “Bu kişilerin sınır dışı edilmelerinin güvenliği sadece Ukrayna ve Rusya tarafından değil, aynı zamanda Türk hükümeti tarafından da garanti edilmelidir.”

Mariupol’da mahsur kalan askerleri ve sivilleri tahliye etmenin en iyi yolunun deniz yoluyla olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Türkiye güçlü bir ülkedir ve güvenliği sağlayarak çıkış yapabilir” dedi.

‘İnsanların var olma hakkı’

Diğer bir protestocu, Vladyslava Vorobiova, protestoculara Mariupol’daki “halkın var olma hakkını” korumaları çağrısında bulundu.

“Berlin’deki Türk büyükelçiliği önünde toplanan insanlar hayat kurtarmak istiyor, sadece Ukraynalıların değil Mariupol’daki tüm insanların hayatlarını kurtarmak istiyorlar” dedi. “Mariupol, Rus savaşının başlangıcından beri kuşatma altında. İnsanlar orada yaşama hakkından mahrum bırakıldı. Biz onların yanındayız.”

“Türkiye bizi destekledi ve bunun için çok minnettarız. Ancak Mariupol için hala güçlü bir hamleye ve hızlı bir çıkışa ihtiyacımız var çünkü her saniye önemlidir.”

Suat Palabas, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşadığını ancak savaş nedeniyle Almanya’ya geldiğini söyledi.

Türkiye’nin arabuluculuk yapmasını ve savaşı bitirmesini istiyoruz. Türkiye güvenilir bir ülke. Ukraynalıların onlara yardım edeceğini biliyoruz. Türkiye’ye güvendikleri için Türkiye’den yardım istiyorlar” dedi.

READ  Fey Q. Dirk - Admore İlerlemesi

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.