Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’nın Sievierodonetsk savaşı şehrin sokaklarında şiddetleniyor

Ukrayna'nın Sievierodonetsk savaşı şehrin sokaklarında şiddetleniyor
  • Ülkenin doğusundaki sanayi kentinde sokak kavgaları şiddetleniyor
  • Zelensky, “Doğu’da durum zor” diyor.
  • Başkan, cepheye nadir bir ziyarette güçleri harekete geçirmeye çalışıyor
  • Putin, ABD’yi Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler vermemesi konusunda uyardı

Kiev (Reuters) – Ukrayna ve Rus güçleri, Pazartesi günü, Kremlin’in doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki saldırısı için çok önemli bir savaşta sanayi şehri Severodonetsk’in kontrolü için sokak çatışmalarına girdi.

Donbass’ın bir parçasını oluşturan Ukrayna’nın Luhansk eyaletinin valisi Pazartesi günü Telegram’da yaptığı bir paylaşımda, “durumun saatten saate değiştiğini” söyledi.

Severodonetsk, Luhansk ve Donetsk eyaletlerini de içeren Donbass’taki Rus taarruzunun ana hedefi haline geldi ve Kremlin’in fetihleri ​​şehirleri toplarla yok eden bir yıpratma savaşında devam etti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın askerlerini ve ekipmanlarını Ukrayna’nın kontrolündeki en büyük Luhansk kentine attığını söyledi.

Eyalet valisi Serhiy Geday Pazartesi günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Ukraynalı savunucuların hafta sonu Rusları zaferin eşiğine geldiklerinde sınır dışı etmelerinin ardından durumun daha da kötüleştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky daha sonra başkent Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, “Doğuda durum zor” dedi.

“Durumun kontrolü bizde, daha fazlası var (Ruslar), onlar daha güçlü ama savaşmak için her şansımız var. Donbass’ta (Rus) bir atılım olursa, çok zor olacak. “

Severodonetsk belediye başkanı Oleksandr Stryuk, sokak çatışmalarının şiddetlendiğini ve iki tarafın da çekilmeye hazırlanmadığını söyledi. Her iki taraf da ağır kayıplar verdiğini söylüyor.

Ukrayna ordusu, her gece yaptığı güncellemede, Pazartesi günü Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rus bombardımanında sivillerin öldüğünü ve Rus güçlerinin 20’den fazla kasabaya ateş açtığını söyledi.

Reuters, savaş alanı raporlarını bağımsız olarak doğrulayamadı. Rusya, çatışmada sivilleri hedef aldığını reddediyor.

READ  Libya açıklarında bir geminin batması sonucu 61 göçmen arasında kadın ve çocuklar boğuldu Dünya Haberleri

Rusya, 2014’ten bu yana kısmen Moskova’nın ayrılıkçı vekilleri tarafından kontrol edilen Donbass’ı “özgürleştirme” görevinde olduğunu söyledi. savaş.

Zelensky, Pazar günü cephe hatlarına yakın iki şehri ziyaret ederek güçlerini güçlendirmeye çalıştı.

Zelensky bir videoda, “Hepinizin hak ettiği şey zaferdir – en önemli şey bu. Ama ne pahasına olursa olsun değil,” dedi. Devamını oku

Sievierodonetsk’in güneyindeki Lysychansk’a ve 24 Şubat’ta Rus işgalinin başlamasından bu yana Kiev dışında nadir görülen Soledar’a seyahat ettiğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’daki eylemini güvenliğine tehdit olarak gördüklerini ortadan kaldırmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi. Ukrayna ve Batılı müttefikleri bunu saçmalık olarak değerlendirdi ve Rusya’nın daha geniş bir Avrupa çatışmasına dönüşebilecek toprakları ele geçirmek için haksız bir savaş olduğunu söylüyor.

Putin’in uyarısı

Birleşik Devletler ile koordineli bir hareketle İngiltere, Ukrayna’ya 80 kilometre (50 mil) uzaktaki hedefleri vurabilen ve Rus topçu bataryalarına ulaşmak için daha doğru ve uzun menzilli ateş gücü sağlayan çoklu fırlatma füze sistemleri sağlayacağını söyledi. Moskova Savaşı planlarında önemli bir unsur.

Devamını oku

Zelensky, Kiev’in kademeli olarak “özel gemi karşıtı sistemler” aldığını ve bunun, Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarına yönelik tahıl ihracatını engelleyen ablukasını sona erdirmenin en iyi yolu olacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Batı’nın uzun menzilli silah sevkiyatına Ukrayna kuvvetlerini Rusya sınırlarından uzaklaştırarak karşılık vereceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazar günü yaptığı açıklamada, Batı’nın uzun menzilli füzeler sağlaması halinde Rusya’nın yeni hedefleri vuracağını söyledi. Aynı gün, Rus füzeleri bir aydan fazla bir süredir ilk kez Kiev’i vurdu.

READ  Hindistan, ülkeleri COVID-19 vakaları arttıkça testleri artırmaya çağırıyor

tankları yok etmek

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin de Severodonetsk’in yaklaşık 85 km batısındaki Sloviansk’a doğru ilerlediğini söyledi.

Bakhmut yakınlarındaki cephenin 60 km güneyindeki Ukraynalı askerler, durumun zor olduğunu ancak Rusları geri püskürtmekten başka seçeneklerinin olmadığını söyledi.

Kendisine Maxim adını veren bir birlik komutanı, daha fazla silah için Ukrayna’nın müttefiklerine başvurdu.

Reuters’a verdiği demeçte, “Daha fazla tanksavar silahıyla tanklarını imha edip maksimum hasara yol açabileceğiz ve düşman geldikleri yerden kaçmak zorunda kalacak” dedi. “…bu toprağın her parçası için savaşacağız.”

Ukrayna Ordusu Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin Harkov bölgesindeki mevzilerini güçlendirdiğini ve işgal ettikleri toprakları korumak için Ukrayna mevzilerini bombaladığını söyledi.

Batılı ülkeler, işgali nedeniyle Rusya’ya eşi görülmemiş geniş ve şiddetli yaptırımlar uyguladı.

Pazartesi günü, Rusya Dışişleri Bakanlığı, hazine ve enerji bakanları ile üst düzey savunma ve medya yöneticileri de dahil olmak üzere 61 ABD yetkilisine kişisel yaptırımlar uyguladığını söyledi. Hareketin “ABD yaptırımlarının devam eden genişlemesine” yanıt olarak geldiğini de sözlerine ekledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Natalia Zenets, Pavel Politiuk, Lydia Kelly ve Ronald Bobsky tarafından ek raporlama; Yazma Angus McSwan ve Mark Heinrich; Düzenleme Philippa Fletcher ve John Stonestreet

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.