Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran’da durum ‘daha kötü’, 300’den fazla kişi öldü – BM

CENEVRE, 22 Kasım (Reuters) – BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Salı günü yaptığı açıklamada, yetkililerin son iki yılda 300’den fazla kişinin ölümüne neden olan protestolara tepkisini anlatırken İran’daki durumun “kritik” olduğunu söyledi. ay.

BM insan hakları sorumlusu Volker Türk, “İran’da hafta sonu protestolarda aralarında iki çocuğun da bulunduğu artan ölü sayısı ve güvenlik güçlerinin sert tepkisi, ülkedeki kritik durumun altını çiziyor” dedi. Cenevre basın toplantısı.

22 yaşındaki Kürt kadını Mahza Amini 2 Eylül’de öldürüldü. 16 Eylül’de “uygunsuz” olduğu düşünülen kıyafetler giydiği için tutuklandıktan sonra.

Tahran, 1979 devriminden bu yana din adamlarına karşı en cesur meydan okumalardan birinde hayatın her kesiminden İranlılar tarafından bir halk ayaklanmasına dönüşen protestoları düzenlemekle yabancı düşmanları ve onların ajanlarını suçladı.

İran’ın Dünya Kupası takımı, protestoları desteklemek için Pazartesi günkü Dünya Kupası açılışından önce marşlarını söylemeyi reddetti.

Bu haftanın ilerleyen saatlerinde, Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi diplomatların, tanıkların ve mağdurların katılma beklentilerini tartışacak.

Oturumda tartışılacak bir proje, İran’daki baskı hakkında bir bilgi toplama misyonu oluşturmaya çalışıyor. BM belgesi, böyle bir kurum tarafından bulunan herhangi bir suiistimal kanıtının daha sonra ulusal ve uluslararası mahkemeler önünde kullanılabileceğini göstermektedir.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne (OHCHR) göre, şimdiye kadar 40’tan fazlası çocuk olmak üzere 300’den fazla kişi öldürüldü. Ölümler ülke genelinde meydana geldi ve 31 ilin 25’inde ölümler bildirildi.

Aynı konferansta OHCHR sözcüsü Jeremy Lawrence, geçen hafta 40’tan fazla kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildirilen Kürt ağırlıklı kasabalardaki durumla ilgili endişelerini dile getirdi.

İran devlet medyası, geçen ayki protestolarda polis dahil 46’dan fazla güvenlik gücünün öldürüldüğünü bildirdi. Hükümet yetkilileri herhangi bir geniş ölü sayısı sağlamadı.

READ  Meskadya Türkleri savaşın ortasında kocalarını ve çocuklarını bırakıp ağladılar.

Raporlama Emma Farge, Düzenleme Miranda Murray, Frank Jack Daniel ve Alex Richardson tarafından yapılmıştır.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.