Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Virginia Polisi: Tesla, traktör-römork çarpışmasından birkaç dakika önce Otomatik pilottaydı

Virginia Polisi: Tesla, traktör-römork çarpışmasından birkaç dakika önce Otomatik pilottaydı

DETROIT – Virginia yetkilileri, bir Tesla’nın Otopilotta olduğunu ve geçen Temmuz ayında kesişen bir çekici römorkuyla çarpışmasına ve Tesla sürücüsünün ölümüne neden olan anlarda hızlı hareket ettiğini belirledi.

57 yaşındaki Pablo Teodoro III’ün ölümü, 2016 yılından bu yana bir Tesla aracının tanık olduğu üçüncü ölüm oldu.

TSLA

Geçiş yapan bir çekici römorkunun altında çalıştırılan Otopilot’un kullanılması, kısmen otomatik sistemin güvenliği ve nerede çalışmasına izin verilmesi gerektiği konusunda soruları gündeme getirdi.

Güney Washington’daki kaza, geçen yaz Virginia’ya müfettişler gönderen ve iki yıldan fazla bir süre önce Otopilot hakkında daha geniş bir soruşturma başlatan ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından soruşturma altında olmaya devam ediyor.

Fauquier İlçesi Şerif Ofisi sözcüsü Jeffrey Long Salı günü yaptığı açıklamada, müfettişlerin, aracın olay veri kaydedicisinden bilgi indirerek Teodoro’nun Tesla Model Y’sinde Otopilot kullanıldığını belirlediğini söyledi.

Şerif’in müfettişleri Temmuz ayı sonlarında kayıt cihazına erişim sağlamak için arama emri çıkardı. Yetkililer Associated Press’in araştırmasının ardından bu hafta bazı bulguları yayınladı.

Long, Tesla’nın Opal yakınlarındaki dört şeritli US 29’da 70 mil/saat hızla gittiğini ve o bölgede 45 mil/saat hız sınırının 25 mil üzerinde gittiğini söyledi. Yolun refüj alanı vardır ve kavşaklardan ve araba yollarından erişilebilir.

Long, Teodoro’nun kazadan hemen önce harekete geçtiğini ancak bunun sistemi devre dışı bırakıp bırakmadığından emin olmadığını söyledi. Teodoro’nun ne gibi bir önlem aldığını bilmiyordu ancak çarpışmadan sadece bir saniye önce frene basıldığını ve bunun arabayı biraz yavaşlattığını söyledi.

Kendisi, ofisinin devam eden soruşturmasında NHTSA ile birlikte çalışması nedeniyle çarpma anındaki hızı tespit edemediğini veya Teodoro’nun mu yoksa Tesla’nın mı fren uyguladığını belirleyemediğini söyledi.

Kazadan önce Tesla, yolda bir şey tespit ettiği için Teodoro’yu arabanın kontrolünü eline almaması konusunda uyardı. Ancak ne otomatik acil frenleme sistemi ne de Teodoro, çarpışmayı önlemek için aracı zamanında durduramadı.

READ  Silikon Vadisi bankasının başarısızlığının küresel sonuçları var

Long, kaza müfettişinin veri kaydedici üzerindeki analizinin “sistemin yolda bir şeyin farkında olduğunu ve sürücüye mesaj gönderdiğini gösterdiğini” söyledi.

Long, yaptığı açıklamada, “Araştırmamız aynı zamanda sürücünün belirtilen hız sınırında araç kullanmış olsaydı kazayı önlemek için yeterli zaman ve mesafeye sahip olacağını da belirledi.” dedi. “Tam soruşturma, sürücünün fren yapmak ve tamamen durmak için fazlasıyla zamanı olduğu sonucuna vardı.”

Long, başlangıçta, kazaya karışan kamyon şoförünün trafikte bariyer oluşturduğu için dikkatsiz araç kullanmakla suçlandığını, ancak Ekim ayında Şerif Ofisi’nin talebi üzerine eyalet avukatı tarafından suçlamanın düşürüldüğünü söyledi.

Long, Virginia yasalarına göre bir sürücünün hız sınırını ihlal etmesi durumunda yasal geçiş hakkından vazgeçtiğini söyledi.

Yetkililer, kaza sırasında treylerin otoyoldaki bir kamyon durağından ayrıldığını söyledi.

Ekim 2021’de Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu başkanı, Tesla’yı Otopilot’un çalışabileceği yerleri sınırlamaya ve sürücülerin dikkatli olmasını sağlamak için daha iyi bir sistem uygulamaya çağırdı.

Başkan Jennifer Homendy, CEO Elon Musk’a yazdığı mektupta, ajansının 2016 yılında yarı otomatik bir araçla ilgili benzer bir olayla ilgili soruşturmasında Tesla’nın, araçlarının güvenli operasyon için tasarlanmamış yollarda Otomatik pilotta çalışmasına izin verdiğini ortaya çıkardığını belirtti. Bir NTSB sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada Musk’un Homendy’nin mektubuna yanıt vermediğini söyledi.

Tesla, yorum isteyen mesajlara hemen yanıt vermedi.

Web sitesinde, Autopilot ve daha gelişmiş “tam otonom sürüş” sisteminin kendi kendine hareket edemediği ve her zaman müdahale etmeye hazır olması gereken sürücülere yardımcı olmayı amaçladığı belirtiliyor.

Site, Autopilot’u kullanarak Tesla’nın kendi şeridinde otomatik olarak yön verebileceğini, hızlanabileceğini ve fren yapabileceğini söylüyor.

Pazartesi günü eski adıyla Twitter olan X’te yayınlanan bir açıklamada Tesla, Otopilot açıkken güvenliğin daha güçlü olduğunu söyledi.

READ  Oishii Dikey Çiftlikleri, kutusu 20 dolara satılan çilekleri nasıl yetiştiriyor?

Virginia kazası, NHTSA tarafından incelenen Tesla kazalarının sayısını Haziran 2016’dan bu yana 35’e çıkardı. Her durumda, kurum Tesla araçlarının kısmen otomatik olduğundan şüpheleniyor. En az 17 kişi hayatını kaybetti.

NHTSA tarafından incelenen son kazalar arasında, 5 Temmuz’da California, South Lake Tahoe’da Tesla Model 3 ile Subaru Impreza arasında meydana gelen kafa kafaya çarpışma yer alıyor. Tesla’da seyahat eden bir Subaru sürücüsü ve bir bebek öldürüldü.

NHTSA ayrıca 15 Mart’ta Kuzey Carolina’nın Halifax İlçesinde 17 yaşındaki bir öğrencinin yaralanmasına neden olan kazaya da soruşturmacı gönderdi. Devlet Karayolu Devriyesi, 2022 model Tesla Model Y’nin 51 yaşındaki sürücüsünün, tüm uyarı cihazlarının aktif olduğu bir okul otobüsünün önünde durmayı başaramadığını söyledi.

Tesla kazasına ilişkin soruşturmanın sonuçlarını açıklamayan kurumdan yorum isteyen bir mesaj bırakıldı.