Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street, Hazine ve hisse senedi getirilerini yükseltiyor

Wall Street, Hazine ve hisse senedi getirilerini yükseltiyor
  • ABD hisseleri yükseldi ve Avrupa’daki kazanımları yankılandı
  • 10 yıllık Hazine getirileri 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı
  • Petrol fiyatları bazı kazançları tersine çevirdi
  • Altın düştü, Bitcoin ilerliyor

BOSTON/LONDRA (Reuters) – Yatırımcıların ABD Merkez Bankası’ndan gelen şahin yorumların ardından faiz artırımı beklentilerini revize etmesiyle ABD hisse senetleri Salı günü toparlanırken, Hazine getirileri yükseldi ve petrol fiyatları düştü.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (.DJI) Standard & Poor’s Endeksi 219,79 puan veya %0,64 artarak 3,4772,78 puana yükseldi. (.SPX) 45,91 puan veya yaklaşık %1 artarak 4507,09 puana yükseldi ve Nasdaq Bileşik Endeksi (on dokuzuncu) 14.100.36 puana 261.90 puan veya %1.89 ekledi.

Wells Fargo & Co. (WFC.N) Bankalar daha yüksek faiz oranlarından ve spor giyim devi Nike Inc.’den yararlanmaya çalıştıkça yaklaşık %5 arttı. (NKE.N) Çeyreklik kazanç beklentilerini geçtikten sonra yaklaşık %4 yükseldi. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonla mücadele için faiz oranlarını belki bir seferde 25 baz puandan fazla artırmak için “daha agresif” hareket edebileceğini söyledi. Daha fazla oku

Piyasa, Federal Rezerv’in politika yapıcılar Mayıs ayında bir araya geldiğinde federal fon oranını Pazartesi günü %50’nin biraz üzerinde olan bir olasılıktan 50 baz puan artıracağına dair %72.2’lik bir olasılık koyuyor.

1500 GMT civarında, 10 yıllık ABD Hazine getirisi, 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %2.375’te kaldı.

RBC Capital Markets’ın ABD’li baş ekonomisti Tom Purcelli, müşterilerine verdiği bir notta Powell’ın konuşması sırasında “75 baz puan artırmanın veya hatta toplantıda buluşmanın mümkün olup olmayacağını sormanın kolay olduğunu” yazdı.

READ  SGK alıcıları COLA artışlarını Aralık ayında alacaklar. burada neden

“Her iki sonuç da kulağa inanılmaz derecede aşırı geliyor, ancak Powell’ın enflasyon hakkında konuştuğunu duyduğumuzda, bizim için çok endişeli görünüyor.”

Euro Bölgesi devlet tahvili getirileri de yükseldi ve Alman 10 yıllık gösterge faizi %0.512 civarında, 2018’den bu yana en yüksek seviye oldu.

Wall Street, Powell’ın açıklamalarının ardından Pazartesi günü düşüşle kapansa da Avrupa’da borsalar yükseldi. STOXX 600, bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmak için son seanslarda sıçradıktan sonra %0.8 yükseldi (.stoxx). Londra’da FTSE 100 endeksi yüzde 0.4 yükseldi. (.FTSE).

50 ülkedeki hisse senetlerini takip eden MSCI Küresel Hisse Senedi Endeksi, gün içinde yaklaşık %1 arttı. (.MIWD000000PUS).

Allspring Global Investments’ta çoklu varlık portföy yönetimi küresel başkanı Matthias Schipper, hisse senetlerindeki toparlanmanın yatırımcıların daha düşük satın alması için bir durum olabileceğini, ancak ABD’deki 10 yıllık getiri %2,5’e yaklaşırsa büyüme hisse senetlerinin zarar göreceğini söyledi.

“Dün getirilerde keskin bir artış gördük ve bugün uzun vadede devam etmesinin hisse senetleri üzerinde baskı yaratacağını görüyoruz… hisse senetlerinin olumlu bir performans göstermesi zor olacak.”

Ancak JPMorgan, müşterilerinin %80’inin hisse senetlerine maruz kalmayı bir rekor olarak artırmayı planladığını söyledi.

JPMorgan stratejistleri müşterilere bir notta, “Hafif konumlandırma, zayıf duyarlılık ve zamanla sönmesi muhtemel jeopolitik risklerle, risklerin yukarıya doğru eğildiğine inanıyoruz.”

“Yatırımcıların inovasyon, teknoloji, biyoteknoloji, gelişen piyasalar/Çin ve küçük hisse senetleri gibi olumsuzluğu aşan alanlarda risk eklemeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu sektörler, bize göre gerçekleşmeyecek olan şiddetli bir küresel durgunlukta fiyatlanıyor. “

Ukrayna’daki çatışma duyguları etkilemeye devam etti. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın kimyasal silah kullanmayı düşündüğüne dair şimdiye kadarki en güçlü uyarılarından birini yayınladı. Daha fazla oku

Petrol fiyatları önceki gün yükseldikten sonra Salı günü düştü. Daha fazla oku

READ  Amerikan şehirleri, bir konut çöküşünün ortasında lüks apartmanların hakimiyetinde

ABD ham petrolü yaklaşık %2 düşüşle varil başına 109.90$’a düştü ve Brent ham petrolü gün için %0.86 düşüşle 114.63$ oldu.

ABD doları endeksi 98.48’e yerleşirken, euro %0.1 artarak 1.102$’a yükseldi. Daha fazla oku

Spot altın, Fed’in enflasyonla mücadele konusundaki şahin yaklaşımının baskısı altında %1.1 düşerek ons ​​başına 1.914,40$’a geriledi. Daha fazla oku

Önde gelen bitcoin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’ta gün içi en düşük 34.324$’dan bu yana kazanımlarını genişleterek %4 artışla 42.723$ civarında. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ek raporlama Boston’da Lawrence Delevingne ve Londra’da Elizabeth Hawcroft; Düzenleme Jonathan Otis ve Matthew Lewis

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.