Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Xinhua’nın bildirdiğine göre Tesla, Megapack pilleri yapmak için Şangay’da bir fabrika kuruyor

Xinhua’nın bildirdiğine göre Tesla, Megapack pilleri yapmak için Şangay’da bir fabrika kuruyor

SHANGHAI (Reuters) – Çin devlet haber ajansı Xinhua Pazar günü Tesla Inc’in (TSLA.O) Megapack enerji depolama ürününü üretmek için Şanghay’da bir fabrika kuracağını bildirdi.

Xinhua, Şangay’daki bir imza töreninden, Elon Musk’ın otomobil üreticisinin üçüncü çeyrekte fabrikada çalışmaya başlayacağını ve 2024’ün ikinci çeyreğinde üretime başlayacağını bildirdi.

Xinhua’nın bildirdiğine göre, Şanghay’da elektrikli araba üreten mevcut bir mega fabrikayı tamamlayan yeni tesis, başlangıçta küresel olarak satılmak üzere yılda yaklaşık 40 gigawatt-saat enerji depolamaya eşdeğer 10.000 mega paket üretecek.

Yeni Şanghay fabrikasıyla Tesla, dünya daha fazla yenilenebilir enerji kullanmaya geçerken küresel olarak artan enerji depolama talebini karşılamak için Megapack lityum-iyon pil ünitelerinin üretimini artırmak ve maliyetleri düşürmek için Çin’in dünya lideri pil tedarik zincirinden yararlanacak.

Tesla, parasının çoğunu elektrikli otomobil işinden elde ediyor, ancak Musk, güneş enerjisi ve pil işlerini yaklaşık olarak aynı boyuta büyütme taahhüdünde bulundu.

Çinli pil devi CATL (300750.SZ), patronu Robin Zeng’in elektrikle çalışan (EV) pillerden daha büyük bir pazara sahip olacağını tahmin ettiği enerji depolama pillerinin tedarikinde Tesla dahil olmak üzere müşterilerle işbirliğini derinleştiriyor.

Tesla’nın şu anda California, Lathrop’ta yılda 10.000 Megapack üretme kapasitesine sahip devasa bir fabrikası var.

Şirket, 2019 yılında Şangay’da Model 3 otomobilleri üretmeye başladı ve şu anda haftada 22.000 adet otomobil üretme kapasitesine sahip.

Reuters geçen Mayıs ayında Tesla’nın en üretken otomobil üreticisi olan Şanghay Gigafactory’sini yıllık 450.000 adet kapasiteye genişletmeyi planladığını bildirdi.

Ancak ABD şirketi, üçüncü çeyrekte talebin azalmaya başlaması ve Ocak ayında küresel olarak kilit pazarlarında derin fiyat indirimlerine yol açması nedeniyle Şanghay’da bir stok birikimi ile karşı karşıya kaldı.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de elektrikli araç satışlarındaki artış, bir önceki yılın aynı dönemindeki %150’den 2023’ün ilk iki ayında %20,8’e geriledi.

READ  Substack CEO'su 13 kişiyi işten çıkardığı için 'çok üzgün' olduğunu söyledi

(Raporlayan Josh Horowitz, Zhang Yan). William Mallard ve Toby Chopra tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.