Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street, teknik toparlanmanın desteğiyle rallisini genişletti

  • Baker Hughes, dördüncü çeyrek kazanç tahminlerinin olmaması nedeniyle düştü
  • Aktivist yatırımcı Elliott Management, Salesforce’a dahil oldu
  • Barkley terfi ettiğinde fişler yükselir
  • Endeksler yükseldi: Dow %0,76, Standard & Poor’s %1,19, Nasdaq %2,01

NEW YORK (Reuters) – Wall Street, yatırımcıların geçen yıl hırpalanan pazar lideri ivme hisselerine yönelik yenilenen coşkuyla karlı bir haftaya başlamasıyla, teknoloji hisselerindeki ralli ile desteklenerek Pazartesi günü keskin bir yükselişle kapattı.

Yarı iletken hisse senetleri tarafından desteklenen ileri teknoloji ürünü Nasdaq’ın başı çekmesiyle üç büyük hisse senedi endeksi de Cuma günü kazançlarını artırdı. (.SOX).

Virginia, Charlottesville’deki Chase Investments’in başkanı Peter Tose, “(Çipler) depresyonda olan bir grup, bu yüzden çok şaşırmadım” dedi. “Önümüzdeki birkaç hafta içinde bu şirketlerin kazançlarını göreceğiz ve bu, kauçuğun yolla buluştuğu yer olacak.”

“Ribound için olgunlaşmış bir grup.”

Seans, kayda değer kazanç raporları ve önemli ekonomik verilerle dolu bir arka planla dolu bir haftadaki fırtına öncesi sakinliği temsil ediyordu.

Yatırımcılar, ABD merkez bankası on yılların en sıcak enflasyonist döngüsünü ehlileştirme taahhüdünü sürdürürken, Federal Rezerv’in önümüzdeki hafta bir faiz artırımı yapacağından emin.

Tose, “(Yatırımcılar) Fed’den daha az faiz artırımı görecekleri ve artan enflasyon ve faiz oranları konusunda köşeyi döndüğümüz için çok rahatladılar” dedi. “Hisse senetleri, özellikle de piyasayı yönlendiren hızlı büyüyen hisse senetleri bu ortamda iyi performans gösterebilir.”

CME’nin FedWatch aracına göre, mali piyasalar önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak iki günlük para politikası toplantısının kapanışında Federal Rezerv fonları için hedef orandan 25 baz puanlık bir artış olasılığını %99,9 olarak fiyatladı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması (.DJI) Standard & Poor’s 500 Endeksi 254,07 puan veya %0,76 artışla 33.629,56 oldu. (.SPX) 47,2 puan veya %1,19 artışla 4.019,81’e yükseldi ve Nasdaq Bileşik Endeksi (on dokuzuncu) 223,98 puan veya %2,01 artışla 11.364,41 puan oldu.

READ  Royersford Chick-fil-A, 16 yaşından küçüklerin yanlarında yetişkin olmadan yemek yemelerini yasaklıyor

11 büyük S&P 500 sektöründen enerji hariç tümü (.SPNY) Yeşil renkte, teknoloji stoklarıyla tamamlandı (.SPLRCT) Seansta %2,3 artışla en büyük yüzde kazancını elde etti.

Dördüncü çeyrek raporlama sezonu, S&P 500’deki 57 şirketin sonuçlarını açıklamasıyla aşırı hıza dönüştü. Refinitiv’e göre, bunların %63’ü beklenenden daha iyi kazanç sağladı.

Tüccarlar, 7 Aralık 2022, New York City, ABD’deki New York Borsası’nın (NYSE) katında çalışıyor. REUTERS/Brendan McDiarmid

Analistler artık S&P 500’ün dördüncü çeyrek kazançlarının, Refinitiv’e göre, yılın başında görülen yıllık %1,6’lık düşüşün neredeyse iki katı olan, yıldan yıla toplamda %3 düştüğünü görüyor.

Bu hafta, Microsoft Corp (MSFT.O) ve Tesla Inc., Boeing CO dahil bir grup endüstriyel dev ile birlikte (önleme)3M Co., Ltd. (MMM.N)Birlik Pasifik Şirketi (UNP.N)Dow Şirketi (en düşük)ve Northrop Grumman Şirketi (NOC.N)üç aylık sonuçlarını yayınlaması bekleniyor.

Philadelphia Yarı İletken Endeksi (.SOX) Barclays’in sektörü “eşit ağırlık”tan “fazla kiloya” yükseltmesinin ardından 30 Kasım’dan bu yana en büyük bir günlük kazancı olan %5,0 sıçradı.

Tesla hissesi, CEO Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreticisinin özelleştirilmesini desteklediğini söylediği bir tweet ile ilgili dolandırıcılık davasında tavır almasının ardından %7,7 yükseldi.

Baker Hughes Şirketi (BKR.O) Enflasyonist baskılar ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı nedeniyle devam eden kargaşa nedeniyle üç aylık kazanç tahminlerinin gerisinde kaldı. Petrol sahası hizmetleri şirketi %1,5 düştü.

Bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce Inc (CRM.N) Aktivist yatırımcı Elliot Management Corp.’un şirkette birkaç milyar dolar satın aldığı haberi üzerine %3,1 yükseldi.

Spotify Teknoloji SA (SPOT.N) Yaklaşan işten çıkarmaları duyurmak için büyüyen teknolojiyle ilgili şirketler listesine katıldı ve daha yüksek faiz oranları ve yaklaşan bir durgunluk beklentisi büyüme stokları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken işgücünün %6’sını işten çıkardı. Müzik dinleme şirketinin hisseleri %2,1 arttı.

READ  Pazarlık uzmanları neden bunu atlamak isteyebileceğinizi söylüyor?

Ekonomik cephede, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Perşembe günü, analistlerin %2,5 oranında düşmesini bekledikleri dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla konusundaki ilk “ilerlemesini” açıklaması bekleniyor.

Cuma günü, geniş tabanlı Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporu, tüketici harcamalarını, gelir artışını ve en önemlisi enflasyonu vurgulayacak şekilde ayarlandı.

Peşin ihraçların sayısı, NYSE’de 2,77’ye 1 oranında azalan ihraçlardan fazlaydı; Nasdaq’ta oran, gelişmiş tüccarlar lehine 1,73’e 1 idi.

S&P 500, 52 haftada 11 yeni zirve kaydetti ve yeni dip olmadı. Nasdaq endeksi 82 ​​yeni tepe ve 19 yeni dip kaydetti.

ABD borsalarındaki işlem hacmi, son 20 işlem gününde ortalama 10,62 milyar olan hisse senedine kıyasla 11,99 milyar hisseye ulaştı.

Stephen Kolb tarafından bildiriliyor. Bengaluru’da Shriyashi Sanyal ve Yohan M Cherian tarafından ek raporlama; Margarita Choi tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.