Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mesa, Arizona’daki Starbucks işçileri sendikaya oy verdi

Mesa, Arizona'daki Starbucks işçileri sendikaya oy verdi

Buffalo’da birinci oldular. Şimdi ülkenin diğer tarafında bir zafer elde ettiler.

Cuma günü, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Mesa, Arizona’daki Starbucks’taki işçilerin, bir sendikaya katılmak için 3’e karşı 3 oyla 25’e karşı 3 oyla oy verdiğini duyurdu. Bu, şirkete ait sendikalı mağaza sayısını ülke çapında yaklaşık 9.000 mağazadan üçe çıkarıyor.

Bu zafer, Aralık ayında Buffalo’da iki mağazanın bir birliğe katılmak için oy kullanmasından bu yana birliğin ilk zaferiydi, ancak daha büyük bir eğilimin başlangıcını işaret edebilirdi. 25’ten fazla eyalette 100’den fazla Starbucks mağazası, çoğu ilk zaferden bu yana sendika seçimleri için dilekçe verdi. Bir sonraki sayı muhtemelen oyların kullanıldığı diğer üç Buffalo bölgesi mağazasından gelecek. Boston, Chicago ve Seattle gibi şehirlerdeki Starbucks çalışanları, önümüzdeki aylarda oy vermeye hazırlanıyor veya muhtemelen oy kullanacaklar.

Mağazanın tespih amiri Michael Hedock yaptığı açıklamada, “Bu, ülke genelinde Starbucks ortakları ve hizmet sektörü çalışanları için başka bir tarihi an” dedi. “Bu hareket Buffalo’da başladı ve şimdi tüm ülkeyi sarmış durumdayız.”

Starbucks sözcüsü Reggie Burgess yaptığı açıklamada şirketin pozisyonunun değişmediğini söyledi. “Başından beri söylediğimiz gibi, sürece saygı duyacağız ve rehberliğin rehberliğinde iyi niyetle müzakere edeceğiz. prensiplerSendikanın da aynısını yapacağını umuyoruz” dedi.

Şirketlere çalışma ilişkileri konusunda danışmanlık yapan avukatlar, Service Staff International’ın bir yan kuruluşu olan United Workers’ın Starbucks işçilerini organize etmede önemli bir ivmeye sahip olduğunu söyledi.

Jones Day’in yönetim tarafı avukatı Brian West Easley, “İşgücü, sendikanın sattıklarına açıkça çok sempati duyuyor” dedi. “Şu anda, her hafta verilen dilekçelerin sayısı göz önüne alındığında, muhtemelen haklı olarak üstün olduklarını düşünüyorlar.”

Şirket genel olarak sendika dükkanlarına meydan okuyarak, işçi konseyi önündeki her seçim için oylama grubunda yarışarak ve kısmen sendikalarla ilgili endişelerini paylaşmak için şirket yetkililerini işçilerin seçimlere katıldığı şehirlere göndererek çalıştı. Meydan okumalar, Mesa’da ve Buffalo Mağazalarının ikinci turunda oy sayımını geciktirdi.

Ancak Bay Easley, özellikle daha fazla mağaza seçim için sipariş verirken, şirket yenilgiler yaşamaya devam ederse, Starbucks’ın bu yaklaşımı sürdürmesinin zor olacağını savundu.

READ  Tech Startup, McDonald's'a bozuk dondurma makineleri nedeniyle 900 milyon dolarlık dava açtı

“Büyüdükçe, kaynaklar üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor ve bunlar etkisiz hale geliyor” dedi. “Rakamlar arttıkça yanıt verme yeteneği aşınıyor.”

En az bir önde gelen Starbucks yatırımcısı, şirketin sendika karşıtı çabalarında para harcıyor gibi göründüğünü savunarak bu endişeyi dile getirdi. Çevresel, sosyal ve yönetişim hedeflerine yatırım yapan Trillium Asset Management baş savunucusu Jonas Kron, “Şirket, bu argümanları NLRB’nin önüne koymak için önemli miktarda zaman ve para harcıyor” dedi. Geçen yılın sonunda Starbucks’ta yaklaşık 43 milyon dolar. “Yatırımcı kaynaklarını – paydaş kaynaklarını – o kadar iyi kullandıklarını düşünmüyorum.”

Bay Kron ve Trillium şirket ısrarı Birliğe karşı tarafsız bir duruş sergilemek. Diğer istihdam uzmanları, istese de istemese de sonunda bunu yapmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Barnes & Thornburg’da yönetim yan avukatı olan Amy Zdravici, “Bir noktada bir devrilme noktası olacağına eminim” dedi. “Stratejiyi değiştirmeden önce kaç kaybınız var?”

Bayan Zdravici, sendikanın örgütlü emeğe genellikle sempati duymayan bir ülkede seçim kazanma yeteneğinin, kampanyanın yürürlükte olduğunu gösterdiğini ve Starbucks’ın sendikaya karşı çıkma yaklaşımının risklerinden birinin, liberalleri yabancılaştırmaya başlayabilmesi olduğunu da sözlerine ekledi. şirketten. Müşteri tabanını temizleyin.

“Güreş sendikaları, başka bir yerde olmak istediğiniz yerle uyumlu olmayabilir” dedi.

Mesa’daki işçilerin sendikayı destekleme kararlarında dile getirdikleri konuların çoğu, Kovid-19 istihdamı ve güvenliği gibi Buffalo’daki işçiler tarafından belirlenenlere benziyordu. Mağazanın tespih şefi Liz Elana, müşterilerin geçen sonbaharda cep telefonu siparişi verdikten sonra bazen 45 dakika beklediklerini, çünkü hacmi idare edecek yeterli barista bulunmadığını söyledi. Bayan Alana, “Lobi bekleyen insanlarla dolu olacak,” dedi.

.

Mesa’nın kampanyasında, işçiler için riskleri artıran ek bir alt konu vardı. Ekim ayı başlarında, mağaza müdürü Brittany Harrison’ın lösemi olduğu tespit edildi. Bayan Harrison bir röportajda, şirketin başlangıçta arkasında gibi göründüğünü, ancak daha sonra pozisyonunu değiştirdiğini söyledi.

READ  Amerikan şehirleri, bir konut çöküşünün ortasında lüks apartmanların hakimiyetinde

“Bölge müdürünü arıyordum ve o sesli mesaja gidecekti ya da sonsuza kadar arayacaktı ve geri aramayacaktı” dedi. Bayan Harrison ve Bayan Alana gibi diğer çalışanlar, mağazada yardım etmesi için defalarca bir müdür yardımcısı istediğini ancak hiçbir şeyin yaklaşmadığını söyledi.

Durum, 12 Kasım Cuma günü Bayan Harrison’ın dükkânda hastalanmasıyla doruk noktasına ulaştı ve ardından iki haftalık ihbarı kendisine verildi.

Mağazadaki işçiler, ertesi hafta sendika seçimi için dilekçe verdiler. Bayan Alana, şirketin Bayan Harrison’ı ele alma biçiminden duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, “İlerlemek için kolay bir zaman geçirdik” dedi.

Bay Burgess, şirketin orada geçirdiği süre boyunca Bayan Harrison’a destek teklif ettiğini ve tatile gitmesi durumunda bir müdür yardımcısı sağlamayı teklif ettiğini, ancak bunu henüz yapmadığını söyledi.

Starbucks’ın Mesa’daki sendika seçimlerine yaklaşımı Buffalo’daki yaklaşımına benziyor. Şirket, mağazaya iki yeni yönetici, en az iki yeni müdür yardımcısı, Colorado merkezli kıdemli bir insan kaynakları görevlisi, California’da kıdemli bir işletme müdürü ve Colorado’da bir bölgesel başkan yardımcısı dahil olmak üzere çeşitli yöneticiler gönderdi.

İşçiler, yöneticilerin ve diğer yetkililerin kısmen onları izlemek için orada olduklarını hissettiklerini söyledi. Bayan Hejduk, yeni yöneticilerin mağazadaki en az bir yöneticinin her zaman kendi ifadesiyle “bebek bakıcılığı” yapması gereken bir politikaya sahip olduğunu söyledi.

Bayan Hajduk, geçtiğimiz bir hafta sabahı kendisine mağazanın kapandığını ve bir anahtarı olmasına ve mağazada daha önce yönetici olmadan çalışmış olmasına rağmen, katılacak bir yönetici olmadığı için vardiyasının iptal edildiğinin söylendiğini söyledi. Sendika seçimlerini yatırın. Sendika oylaması sona erdikten sonra politikanın gevşetildiğini söyledi.

Mesa’da, Buffalo mağazalarından en az birinde olduğu gibi, Starbucks ayrıca, genellikle diğer mağazalarda birkaç hafta eğitim harcayan birkaç yeni seçim sonrası işçi getirdi. Sendika, saha dışı eğitimin, işçilerin sendika destekçileriyle herhangi bir temas kurmadan işlerine başlayabilmelerini sağlamayı amaçladığını ve işçilerin sendika desteğini kolaylaştırmak için getirildiğini savundu. Bazı yeni işçilerin mağazada oy kullanmaya hak kazanacak kadar uzun süre çalışmadığını savunan sendika, benzer nedenler Buffalo’da.

READ  TikTok ve Meta, dijital antitröst kuralları nedeniyle AB'ye dava açtı - Politico

Bay Burgess, Starbucks’ın çalışanlarının sendika kurma haklarına saygı duyduğunu söylese de, yetkililerin işe alma, işçilerden girdi talep etme ve sendikalara katılmanın riskleri hakkında onları eğitme gibi operasyonel konuları ele aldıklarını söyledi. Yeni çalışanlara rehberlik etmeye odaklanan ayrı bir siteye sahip olmanın şirketin onları daha verimli bir şekilde eğitmesine olanak tanıdığını ve oy pusulası alan tüm çalışanların NLRB kurallarına göre uygun olduğunu söyledi. Mağazada yeni bir liderlik olduğunda her zaman bir yöneticiye sahip olmanın bazen bir politika olduğunu söyledi.

Mesa’daki ve Buffalo bölgesindeki üç ek mağazadaki sayım, yönetimin önemli bir yasal sorun üzerindeki zorlukları nedeniyle ertelendi: sendika seçimi için uygun oylama grubu.

Starbucks’ın reddedilmesinde, Çalışma İlişkileri Kurulu Çarşamba günü karar verdi Mağazalar, bir coğrafi bölgedeki diğer mağazalarla oy kullanmak zorunda kalmadan bireysel olarak oy kullanabilir. Ayrıntılı yönetim kurulu kararı, Starbucks’ın bu sorunu başka bir yerde çözmenin yolunu bulmasını zorlaştırıyor.

Sendikalar, en azından bazı yerlerde çoğunluğu sağlamak için gereken oy sayısını azaltmak için genellikle daha küçük ölçekte oy vermeyi tercih ederler, ancak Starbucks tartıştı Aynı pazardaki mağazalar tek bir birim gibidir, çünkü çalışanlar birden fazla yerde çalışabilir ve bölge yöneticileri onları uyumlu bir grup olarak denetler.

Jones Day’den Bay Easley, son yenilgilerinin ışığında Starbucks için bir seçeneğin sendika varlığına teslim olmak ve şirketi sendikanın etkisini azaltacak şekilde konumlandırmak olduğunu söyledi. Örneğin, Starbucks’ın muhalefetini, sendikaya daha fazla etki sağlayacak çok sayıda sendika mağazası olmadığından emin olmak için sendikanın zaten kazanmış olduğu şehirlere odaklayabileceğini önerdi.

“Bunun bir sonraki aşaması böl ve yönet olabilir” dedi. “Piyasadaki işleri durdurabilecek oylama bloklarıyla sonuçlanmadıklarından emin olun.”

Sendikaya atıfta bulunarak, “Belirli bir yerde piyasayı kontrol edebiliyorlarsa, Starbucks’ın bir şeyler yapmasını sağlamak için kaldıraçları var” diye ekledi.