Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Waxer Turks, İstanbul mitinginde Bill Gates’i protesto etti

Cumartesi günü İstanbul’da toplanan binlerce kişi, “Maske ve aşı yok” ve “Türkler kobay değildir” sloganları attı. En büyük aşı karşıtı Türkiye’de korona virüs salgınının başlangıcından bu yana gösteriler.

Dönemin adamı, sözde “Büyük Ayaklanma Rallisi”ni yöneten, para-muhafazakar bir köşe yazarı olan Abdurrahman Dileep’ti. Hükümeti Dünya Sağlık Örgütü’nün Ankara ofisini kapatmaya çağırdı. Fidel Castro tarzı şapka takan biri, “Dünya Sağlık Örgütü, ülkemi terk et” yazılı bir pankart salladı.

Kışkırtıcı açıklamaları ve küresel komplo teorileriyle manşetlere çıkmaktan zevk alan bir medya tutkunu olan Dileepak, Türklerin insan DNA’sını dönüştürmek için tasarlanmış şüpheli bileşikler için “kobay” olmayacağını söyledi.

“Küresel komplolara karşıyız. Bill Gates’e karşı durmak için buradayız” diye bağırdı. , Microsoft’un aşıları eşleştirdiği asılsız iddiaya atıfta bulunuyor. İzlenebilir mikroçipler Nüfus içinde.

Ülkenin abartılı sağlık sektöründe, Dileep’in miting yapmasına izin verildiğini söylemesi şaşırtıcı değil. İlk COVID-19 vakasının ortaya çıkmasından bu yana geçen 18 ay boyunca Türk hükümeti ve yerel makamlar protestoları yasaklamaya devam etti. Kadınlar ve LGBTİ topluluğu, Halk sağlığı endişelerini gerekçe göstererek.

Daha önce yerel yetkilileri mitinge izin vermemeye çağıran Türk Tabipleri Birliği, Waxer karşıtı olayın körlüğünün hükümetin çabalarında dürüst olmadığını gösterdiğini söyledi. Enfeksiyonla mücadele.

Sendika yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin salgın tedbirlerini son 18 ayda sendikalar, partiler ve STK’ların basında çıkan haberlerini yasaklamak için bahane olarak kullandığını söyledi. Hükümet, “bilimi açıkça görmezden gelen ve aşılara karşı çıkanlar” hakkında sessiz kalarak salgınla mücadelede sahtekârlığını ve güvenilmezliğini ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski müttefiki Dilip Bakr ve Yeni Muhafazakar Parti’nin yakın zamanda ortaklaşa düzenlediği bir miting öncesinde çok sayıda siyasi yapboz yapıldı. Anadolu Birlik Partisi. Maldiv Kaymakamı Bahri Tiryaki, başlangıçta halk sağlığı endişeleri gerekçesiyle mitinge izin vermeyi reddetmişti, ancak Anadolu Birlik Partisi konuyu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya taşıdı. Devam etmek.

READ  Gazze'den serbest bırakılan 100 Türk ve KKTC vatandaşı İstanbul'da

En fazla 3.000 kişi oy vermiş olabilir. Dileep, 10 bin kişinin mitinge gelmek istediğini ancak geldiğini tweetledi. Anti-salgın kurallar tarafından durdurulduAyrıca onları #everywhereisMaltepe #resistanceeverywhere hashtag’ini tweetleyerek zorunlu test ve aşı kampanyalarına yanıt vermeye davet ediyor. Dileep mitingi neredeyse gördüğünü söyledi 1,5 milyon tweet lehine.

Birçok Avrupa ülkesinden farklı olarak, Türkiye’de salgın hastalıklar sırasında hükümetin müdahalesine karşı sokak protestoları seyrek ve sessizken, Ağda karşıtları ve tıp dernekleri sosyal medya ve televizyonda hararetle tartışıyor. Zorunlu aşı karşıtları, muhafazakar İslamcılardan aşırı sola kadar geniş bir yelpazeden geliyor. Yıldız DilpeGeçen ay ne yaparsa yapsın aşı olmayacağını açıklayan şarkıcı, konsere gidemeyince rahat bir çekim yaptı.

İslami Yeni Refah Partisi lideri ve Erdoğan’ın rahmetli akıl hocası Nekmet Erbağan’ın vefat eden oğlu Fatih Erbakan da 13 Eylül’de zorunlu aşılara karşı bir konuşma yaptı. İnsanları enjekte etme test aşamasındayız İnsan DNA’sı olan oyuncak“Dedi.” Gelecek nesil yarı insan, yarı maymun, üç kulaklı ve beş gözlü doğacak.”

Hükümet mitinge sessiz kaldı ve hükümet yanlısı medya bunu önemsiz göstermeye çalıştı. Genellikle ses getiren Sağlık Bakanı Fahrenheit Coca, tweet attı, “COVID-19 kaynaklı ölümlere nihai çözüm Aşı. Kurallara saygı gösterilmelidir.”

Protestocuların maske takmadığı veya çok yakın durduğu durumlarda polisin müdahale ettiği diğer gösterilerin tam tersine (örn. Temmuz’da izinsiz LGBTİ gösterisi), Rakiplerin kanıt göstermesi gerekli değildir Aşı Polisler, testin ve güvenlik kontrol noktalarının negatif çıkmasının ardından muhalefetin maskelerini alması üzerine maskelerine karşı çıkmadı.

6 Ağustos’tan bu yana Türk hükümeti, şehirlerarası ulaşımda, tiyatrolarda ve konserlerde tüm yolcular için aşı kanıtı veya negatif bir COVID-19 testi talep ediyor. Bazı restoran sahipleri dernekleri, hükümetten restoran yöneticilerine akşam yemeği yiyenler için aynı sertifikayı talep etme yetkisi vermesini ister.

READ  Mükemmel mimari karışımı

Ülke genelinde yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla Ankara, aşılanmamış tüm okul personelini haftada iki kez PCR testinden geçirmeye çağırdı. 10 Eylül’de Coca, öğretmenlerin %95’inin aşılandığını söyledi. Coca, 100 milyondan fazla işin yönetildiğini ve nüfusun %65’inin ikinci bir aşı dozunu aldığını söyledi. 9 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında Coca, yeni vaka sayılarının şu anda yüksek olduğunu söyledi. günlük 21.000, Yükselebilir. “Aşılanmayanların neden olduğu enfeksiyonu görebiliyoruz” dedi.