Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Westminster Dog Show 2022: Fotoğraflar ve Öne Çıkanlar

Westminster Dog Show 2022: Fotoğraflar ve Öne Çıkanlar

Şovun bu yılki en iyi yargıcı Donald Storrs, son birkaç gününü otel odasına kapatarak, şimdiye kadar yarışmada hangi köpeğin ödül kazandığına dair herhangi bir haberden kendini izole ederek geçirdi.

Facebook yok, hiçbir şey yok” dedi Storrs, 60, telefonla. “Sosyal medyadan uzak duruyorum. Pazar gecesi hakimlerin yemeğinde kocamla bir resmimi yayınladım ve sonra radyo sessizleşti.”

Fikir, dedi ki, bu gece ringe girdiğinde, önyargılı fikirlerden kurtulacak.

Storrs, “Bu yargılama görevinin hayalinin bir kısmı, yerde yürümeniz ve yedi köpeğin ne geldiği hakkında hiçbir fikriniz olmamasıdır” dedi.

Bir gösteride daha iyi karar vermek, özel ve tuhaf beceriler gerektirir. Köpekler kendi başlarına birbirleriyle rekabet etmezler, ancak American Kennel Club tarafından ortaya konduğu gibi belirli bir cins standartlarına ne kadar yakından uyduklarına göre değerlendirilir.

Storrs, “Bu, cinsine göre en fazla erdeme sahip olan köpekle ilgilidir” dedi. “Ayrıca davranış, karakter ve ulaşımda soylarının özünü aktarmaları gerekiyor.”

Gösteride yarışan 209 farklı köpek ırkı ile Sturz, her birinin cins standartlarına yakından aşina olmalıdır. Bu yüzden ona, çoğunlukla kitaplarda, dergilerde ve internette sonsuz sayıda köpek resmine bakarak, kafasına her cinsten bir kalıp, bir tür platonik ideali yerleştirmesi öğretildi.

En sevdikleri köpekler için köpek şovları izleyen sıradan insanlar – örneğin gösterişli golden retriever, zarif Afgan tazıları veya aptal çobanlar – genellikle, bu özelliklerin yargıcın gözünde mutlaka erdem olmadığının farkına varmadan kök salıyorlar.

Storrs, “Gösterinin ortamına uyan bazı ırklar var” dedi. “Onlar daha enerjik, daha parlak, daha zarif ve daha büyük bir varlığa sahipler. Ama bizim aradığımız şey, ırkın iletmesi gereken şey. Bazı ırkların daha sağduyulu, sakin ve lüks olması gerekiyordu ve bu, tıpkı orada durup kuyruğunu sallayan ve aşağı yukarı zıplayan bir köpek gibi yargılar.”

READ  Boston Bruins, titrek ilk playoff'tan sonra kaleci Linus Olmark'a 'hiçbir şey koymayacak'

Gerçek hayatta Sturz, Long Island’daki Valley Stream 24 School District’in amiridir. Ama aynı zamanda, 50 yıldır köpek gösterilerine katılan ve Westminster de dahil olmak üzere 32 tanesini yargılayan, ömür boyu süren bir köpek aşığı. Bu, Best in Show’a ilk kez layık görüldü.

Sturz konuştuğunda, finaldeki köpeklerden birinin Fransız Bulldog olacağını henüz bilmiyordu ve bu nedenle evde Emmet adında bir köpek olduğu düşünülürse muhtemelen kişisel bir favoriydi. (Ayrıca bir bull teriyeri var, Lola.)

Ama neyle karşılaşırsa karşılaşsın, tarafsız bir gözlemci olarak, korkusuz ve iltimassız bir şekilde hükmedeceğine yemin etti.

“Köpekler bir sanat eseridir” dedi. “Bütün ırkları severim.”