Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yabancılar önce Gazze’den Refah sınır kapısından Mısır’a geçiyor

Yabancılar önce Gazze’den Refah sınır kapısından Mısır’a geçiyor

Gazze’de mahsur kalan yüzlerce yabancı pasaportlu ve yaralı ortaya çıkmaya başladı Savaşın yıktığı bölge Çarşamba günü ise krizden bu yana ilk kez Mısır ile Refah sınır kapısı onlara açıldı. 7 Ekim Hamas İsrail’e saldırdı. Gazze’de Hamas kontrolündeki İçişleri Bakanlığı, Refah sınır kapısını kullanarak Gazze’den ayrılabilecek yabancı pasaport sahiplerinin bir listesini yayınladı.

Amerikalı olduğu doğrulanan en az beş STK çalışanının Çarşamba günü geçiş izni verildiği belirtildi, ancak Dışişleri Bakanlığı’nın Gazze’de mahsur kaldığını söylediği en az 400 Amerikan vatandaşından ne kadarının karşıya geçebileceği henüz bilinmiyor. önümüzdeki günler.

Gazze’de mahsur kalan Amerikalı bir kadın, CBS News’e henüz sınırı geçmeyi beklemediğini söyledi.

Yabancılar, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasından bu yana ilk kez savaşın harap ettiği Gazze Şeridi’ni terk etmeye başlarken, 1 Kasım’da Mısır ile Refah sınır kapısındaki gümrük alanına girmek için yüzlerce kişi sıraya girmeye başladı.

Reuters


Utah’ta yaşayan Susan Biseso Çarşamba günü CBS News’e “Bugün yabancıları dışarı çıkarmaya başladılar ama Amerikalı değiller çünkü sandığımız kadar önemli olmadığımızı düşünüyorum” dedi.

Bseiso, şunları söyledi: “En son sınıra gittiğimizden ve dört kez bombalandığımızdan bu yana Amerikan büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı bizimle iletişime geçmedi. Bizimle iletişim kurmadılar ve bizi dışarı çıkarmak için hiçbir şey yapmadılar.”

“Sanki bizi rehin tutuyorlar gibi. Bizi rehin tutan Hamas değil, IDF askerleri, Mısır ve Amerika. Bir bakıma bizi canlı kalkan olarak kullanıyorlar.”

Video görüntüleri, insanların o zamandan bu yana ilk kez Mısır’a geçmeye başlamasıyla Çarşamba sabahı sınırın Filistin tarafındaki geçiş kapısının açıldığını gösteriyordu. savaş gözükmek. Geçmişte çok ihtiyaç duyulan yardım konvoyları geçti Mısır ve Gazze Ancak henüz kimsenin Refah sınır kapısından geçmesine izin verilmedi.

Düzinelerce hasta ve yaralının yanı sıra yaklaşık 545 yabancı ve çifte uyruklu kişinin de ülkeyi terk etmesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklar CBS News’e, Katar’ın Mısır, İsrail ve Hamas arasında ABD ile koordineli olarak Gazze’den sınırlı tahliyeye izin veren bir anlaşmaya aracılık ettiğini doğruladı.

İstasyon alanına girişine izin verildikten sonra, pasaport ve diğer belgelerini kontrol etmek için transit büfelerin etrafında yola çıkmayı bekleyenlerden oluşan büyük kuyruklar oluştu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Mısırlı bir yetkili, Gazze Şeridi’nden yaralı Filistinlileri taşıyan ilk ambulansların Çarşamba günü Refah kapısından Mısır’a girdiğini söyledi.

CBS News yapımcısı Marwan al-Ghoul Salı günü erken saatlerde, Mısır hükümetinin tıbbi tedavi görmek üzere Refah’tan Arish’e ambulanslarla seyahat etmesine izin verecek olan en az 81 kişinin geçiş yapacaklar arasında olacağını bildirdi.

Ambulanslar, 1 Kasım 2023’ten itibaren Refah sınır kapısından Gazze Şeridi’nden Mısır’a hareket etmeye başladı.

Reuters


Refah sınır kapısını çevreleyen bölge, Hamas saldırılarının ardından İsrail hava saldırıları sırasında bombalandı ve İsrail yetkilileri, çoğu sivil olmak üzere 1.400 kişinin öldüğünü söyledi. 240 kişi daha rehin alındı.

Tedavi için Mısır’daki hastanelere nakledilenlerden bazıları, Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın söylediğine göre, İsrail’in misilleme amaçlı baskınlarında 15.000’den fazla yaralı var ve bakanlık, üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 8.500’den fazla kişinin öldürüldüğünü söylüyor. .

Bu arada internet izleme kuruluşu Netblocks ve önde gelen Filistinli operatör Paltel, Çarşamba günü sosyal medya paylaşımlarında tüm Gazze Şeridi’nin yeni bir internet kesintisinin ortasında olduğunu söyledi.

İsrail’in geçen hafta kara operasyonlarını genişleteceğini açıklamasının ardından Gazze’de iletişim 48 saat süreyle kesildi. Paltel, son elektrik kesintisinden önce iletişimin Pazartesi günü yeniden sağlandığını söyledi.

READ  Rusya'nın doğuda saldırısına uğrayan Ukrayna, ateşkesi reddetti.