Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Triyas dönemindeki gizemli hayvanlara ait kuş benzeri ayak izleri, ilk kuş fosillerinden 60 milyon yıl öncesine tarihleniyor

Triyas dönemindeki gizemli hayvanlara ait kuş benzeri ayak izleri, ilk kuş fosillerinden 60 milyon yıl öncesine tarihleniyor

Abrahams ve ark. 2023; Bir artı

Yeni analiz, fosil kuş benzeri üç parmaklı ayak izlerinin, iki ayaklı sürüngenler tarafından 210 milyon yıl öncesine ait olduğunu gösteriyor. Fosilleşmiş Trisauropodiscus izleri (solda) ve modern kuş izleri (sağda) gösterilmektedir.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

İzler üzerinde yapılan yeni bir analiz, 210 milyon yıldan daha eskiye ait fosil üç parmaklı ayak izlerinin, kuşlara benzer ayakları olan iki ayaklı sürüngenler tarafından yumuşak çamura bastırıldığını ortaya çıkardı.

Güney Afrika’nın çeşitli yerlerinde bulunan ayak izlerinin yakın zamanda şimdiye kadar bulunan en eski kuş ayak izleri olduğu ve bilinen en eski ayak izlerinden önce olduğu belirlendi. Yaklaşık 60 milyon yıllık kuşların iskelet fosilleri.

“Yaşına bakıldığında muhtemelen dinozorlar tarafından yapılmıştır” dedi. Dr.Minja AbrahamsGüney Afrika’daki Cape Town Üniversitesi’nde Jeolojik Bilimler alanında öğretim görevlisi. Abrahams, Salı günü dergide yayınlanan yolları açıklayan yeni çalışmanın baş yazarıdır. Bir artı.

Tyrannosaurus rex de dahil olmak üzere Theropodlar, iki ayaklı, üç parmaklı etoburlardan oluşan çeşitli bir gruptu. Ancak bu dinozorlar arasında en son incelenenler Parçaların bazıları tipik theropod baskılarından farklıydı. Abrahams, CNN’e bir e-postada aykırı olanların orta parmağının daha kısa bir uzantısına, çok daha geniş bir aralığa ve “önemli ölçüde daha dar ayak parmaklarına” sahip olduğunu, bu da onları daha çok kuş ayak izlerine benzettiğini söyledi.

Ancak izleri oluşturan hayvanlar bilinmediğinden kuşlarla ilişkileri belirsizdir. Araştırmacılar, izlerin kuşların evrimi hakkında eksik bir ipucunu temsil edebileceğini ya da kuş soyuna yakın olmayan ancak bağımsız olarak kuş benzeri ayaklarla evrimleşmiş sürüngenlere ait olabileceğini belirtiyor.

READ  NASA bugün OSIRIS-REx asteroit örneğini açıklıyor: Canlı izleyin

Ayak izleri 20. yüzyılın ortalarında keşfedildi ve Fransız paleontolog Paul Ellenberger tarafından Trisauropodiscus bilimsel adı verildi. Adı ichnogenus’tur; bu, vücudunun fosillerinden ziyade, iz fosillerine veya hayvanın geride bıraktığı fosilleşmiş izlenimlere dayanan bir cinsi tanımladığı anlamına gelir.

Yedi filumun Trisauropodiscus izleriyle ilişkili olduğu düşünülüyor ve paleontologlar gruptaki kuşların akrabalığı konusunda onlarca yıldır tartışıyorlar. Bazıları izleri kuş benzeri olarak tanımladı, ancak diğerleri o kadar emin değildi. Abrahams, Ellenberger’in, “hepsi kuş benzeri olmayan” yaratıklara birkaç farklı şekilli iz atayarak suları bulandırmış olabileceğini söyledi.

Ayrıca ayak izinin şekli, hayvanın içine adım attığı malzemenin türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Fosilleşmiş izler geride bıraktıkları tek kanıt olduğunda, bu durumun soyu tükenmiş hayvanların fiziksel özelliklerini belirlemeyi zorlaştırabileceğini söyledi. Dr.Julia ClarkOmurgalılar Profesörü Çalışmaya dahil olmayan Austin’deki Texas Üniversitesi’ndeki kazılar.

Clark, CNN’e “Ayak izleri gerçekten eşsiz bir kayıt” dedi. “Ancak elimizdeki verilerin doğası gereği her zaman bir belirsizlik alanı olacaktır.”

Trisauropodecus’un izlerinin kile kazındığı bir dönemde, arkozorlarda (dinozorlar, pterosaurlar ve timsahları içeren antik sürüngen grubu) evrimsel adaptasyonların geliştiğini, dolayısıyla az bilinen bir türde kuş benzeri ayaklara dair kanıt bulmanın ilginç olduğunu ekledi. bu grubun üyesi. .

Clark, “Ayak izleri, bu bölgede ve bu dönemde bilinen herhangi bir fosil hayvanla doğrudan eşleşme değil. Bunlar diğer sürüngenlere veya kuş benzeri ayaklarla evrimleşen dinozorların kuzenlerine ait olabilir” dedi. Bunlardaki morfolojik çeşitliliğin anlaşılması “Archosauria’daki gerçekten önemli zaman dilimi.”

Araştırmacıların araştırması 2016’da başladı: Abrahams, UCT ekibinin “Paul Ellenberger’in izinden gittiğini ve modern teknolojik standartları kullanarak sitelerini belgelediğini” söyledi.

Lesotho’daki bir fosil bölgesi olan Mafutseng’e yapılan bir gezi sırasında ekip, Triyas dönemine ait bir dizi kuş benzeri iz buldu. “Bir Trisauropodiscus’a baktığımızı anlamamız bir dakikamızı aldı” dedi. “İlk izlenimimiz bu izlerin gerçekten de kuşlara çok benzediği yönündeydi ve onları daha fazla araştırmamız gerektiğini biliyorduk.” Bu, fosil alanlarına ziyaretleri gerektiriyordu; Arşiv fotoğraflarının, çizimlerinin ve şablonlarının analizi; Ve ayak izlerinin 3 boyutlu dijital modellerini oluşturun.

Bilim insanları 163 parçayı inceledi ve bunları şekillerine göre iki kategoriye veya morfotipe ayırdı. Morfotip I olarak sınıflandırılan izler kuş olmayanlar olarak sınıflandırıldı. Bu izler genişliğinden biraz daha uzundu ve ayak parmakları daha yuvarlak, daha güçlü ve dar bir şekilde yayılmıştı. Abrahams, “Ayrıca üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarından yapılmış kendine özgü bir topukları var” dedi.

Karşılaştırıldığında, Morfotip II yörüngeleri daha küçüktü. Boylarına göre daha geniştiler ve ayak parmakları daha inceydi. Bu ikinci iz dizisi, şekli ve ayak parmaklarının genişliği açısından, Kretase dönemindeki (145 ila 66 milyon yıl önce) bir kuşun izlerine çok benziyordu: yalnızca ayak izleriyle bilinen başka bir kuş olan, yürüyen kuş Gruipeda. Genel olarak bilim insanları, Morfotip II izlerinin modern kuşların izlerine çok benzediğini bildiriyor.

En eski kuşları ve onların en yakın akrabalarını içeren dinozor grubu olan parapheidlere ait en eski fosil kanıtı, Jura döneminin ortalarında (201,3 milyon ila 145 milyon yıl önce) ortaya çıkıyor; En az 210 milyon yıl öncesine ait olan Morfotip II Trisauropodiscus izleri, kuş benzeri ayakların daha da eski olduğunu gösteriyor.

Abrahams, “Trisauropodiscus, modern kuşların ve diğer geç Mezozoik arkozorların paylaştığı bir özellik olan, çok daha eski, kuş benzeri bir ayak şekli gösteriyor” dedi. “Bu araştırma, dinozorların ve kuşların evrimine ilişkin kolektif olarak süregelen anlayışımıza katkıda bulunuyor.”

READ  Bir gezegenin kendine ait bir aklı olabilir mi?

Mindy Weisberger, çalışmaları Live Science, Scientific American ve How It Works’te yer alan bir bilim yazarı ve medya yapımcısıdır.