Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaklaşık iki New York şehri büyüklüğündeki 600 mil karelik buzdağı Antarktika’nın buz sahanlığını yarıp geçiyor

Gezegenin en çok gözlemlenen buz sahanlıklarından birinde büyük bir değişiklik meydana geldi. Pazar günü, Antarktika’nın Brunt Buz Sahanlığının devasa bir parçası, iki New York şehri büyüklüğünde bir yığın koptu.

the Britanya Antarktika Araştırması Pazartesi günü buzdağının 1.550 kilometre kare veya 600 mil karenin biraz altında olduğunu söyledi.

Bu, bilim adamlarının bunun olacağını uzun süredir tahmin etmelerine rağmen, buzağılama olarak bilinen buz tabakasının iki yıl içindeki ikinci büyük kırılması. İngiliz Antarktika Araştırmasına göre, on yıl boyunca buz sahanlığının tamamında doğal olarak çatlaklar oluştu.

Brunt Buz Sahanlığı, Weddell Denizi’nin karşısında, manşetlere çıkan başka bir buz sahanlığı alanından, Antarktika Yarımadası’ndaki Larsen C Buz Sahanlığından yer almaktadır. geçen yıl , Buz rafı Larsen C – aşağı yukarı New York şehri büyüklüğündeydi ve uzun süredir sabit kabul ediliyordu – denize düştü.

İnsanlık tarihinde Antarktika’da böyle bir çöküşe ilk kez tanık olunmuştu. sonra oldu atmosferik nehir Bölgeye alışılmadık derecede sıcak hava getirdi ve birçoğu olası bir faktör olarak iklim değişikliğine işaret etti.

Antarktika
Antarktika’nın bu haritası, çeşitli Antarktika buz raflarının yerini gösterir.

Agnieszka Gautier, Ulusal Buz ve Kar Veri Merkezi


Ancak BAS buzulbilimci Dominic Hodgson BAS’a göre, yakın zamanda Brent buzdağlarının parçalanması “iklim değişikliğiyle bağlantılı değil”.

Dodgson, “Bu buzağılama olayı bekleniyordu ve Brent Buz Sahanlığının normal davranışının bir parçası” dedi.

Brunt’ın rafındaki Boşluk olarak bilinen büyük bir çatlak onlarca yıldır atıl durumdaydı, ancak 2012’de bilim adamları büyük bir değişiklik tespit ettiler. 2015’ten başlayarak sürekli büyüyordu ve geçen yılın Aralık ayına kadar araştırmacılar “buz rafının tamamı boyunca uzandığını” söyledi.

Bu, iki yılda ikinci kez bir buzdağının buz rafından aşağı inmesi.

A74 olarak bilinen sonuncusu, Halloween Crack olarak bilinen yeni bir çatlağın oluşmasından 5 yıl sonra Şubat 2021’de oluştu. En son müfrezeden biraz daha küçüktür ve o zamandan beri Weddell Denizi’ne doğru sürüklenmiştir.

En yeni buzdağı, ABD Ulusal Buz Merkezi tarafından adlandırılacak. Araştırmacılar, muhtemelen A74 rotasını denize doğru izlediğine inanıyor.

READ  Amal Clooney Birleşmiş Milletler'e şunları söyledi: Ukrayna bir 'mezbaha'