Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zelensky’nin Yolsuzlukla Mücadele Çabaları Ortasında Çok Sayıda Ukraynalı Yetkili Görevden Alındı: Canlı Güncellemeler

kredi…The New York Times için Brendan Hoffman

KYIV, Ukrayna – Kiev’deki Honey Café’deki pastane tezgahındaki ekler ve makaronlar arasında, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini temsil eden harfler olan “ZSU” ile süslenmiş şekerleme harfleri olan küçük sırlı kekler var.

Kafede satılan her pastadan elde edilen gelirin bir kısmı Ukrayna ordusuna gidiyor. Bu sadece küçük bir katkı ve Ukrayna’da şirketlerin ve bireylerin orduya bağış yaptığı yaygın bir eğilimin parçası.

Batılı hükümetler, Ukrayna ordusunun savaş alanında gidişatı değiştirmesine yardımcı olan uzun menzilli hassas hava savunma ve topçu sistemlerini tanıttı.

Ukraynalılar kendi ülkelerinde orduyu vergilerle finanse ediyor ve bütçenin yaklaşık yüzde 50’si artık savunmaya gidiyor. Ayrıca bireysel bağışlar da bir diğer kaynaktır ve son bir yılda artış göstermiştir.

Ukraynalı Suspilne Media kanalı tarafından geçen sonbaharda yapılan bir anket, Ukraynalıların yaklaşık dörtte birinin veya %24’ünün savaş sırasında doğrudan orduya para bağışladıklarını söylediğini ortaya koydu.

Ukrayna merkez bankasına göre, geçen yıl içinde 22,3 milyar Grivnası veya yaklaşık 500 milyon $, şirketler ve bireyler tarafından doğrudan orduya bağışlandı. Bu, 920 milyon Grivnası veya 20 milyon $ tutarındaki insani yardım için Ukrayna’daki hayırsever katkıları çok geride bıraktı.

Bağış toplayan ve orduya bağışlanan kurşun geçirmez yelek, gece görüş gözlüğü veya kızılötesi dürbün gibi ekipman satın alan sivil toplum kuruluşları da önemli bir destek kaynağıdır.

Bu kuruluşların en büyüklerinden biri olan Povernys Zhyvym veya Come Back Alive, ordu için 5,3 milyar Grivnası veya 132 milyon dolar topladı.

Serhiy Pritula Hayır Vakfı ise 3,5 milyar Grivnası veya 87 milyon dolar topladı. Bu vakıf gibi bağış toplayan kuruluşlar, genellikle Hava Kuvvetlerinin Bayraktar TB2 taarruz uçağı gibi belirli satın alımlar için para toplar.

READ  Öfkeli Çin, Pelosi'nin ziyaretinin ardından tatbikatlarda Tayvan yakınlarında füze ateşledi

Birkaç grup ordu için veya satış yoluyla silah satın almak için para topluyor Bombalarla ilgili kişisel mesajlar veya top mermileri. Uzun menzilli taarruz insansız hava araçları yapan bir şirket olan Punisher’ın, insanların bombaların üzerine mesaj koymasına olanak tanıyan ve silah geliştirme ve üretimini finanse etmeye yönelik bir web sitesi var.

Ordu basın servisine göre, Ukrayna ordusunun başkomutanı General Valery Zalogny, Ekim ayında Ukraynalı-Amerikalı bir aileden aldığı mirastan orduya 1 milyon dolar bağışladı. .

Ve daha küçük uçta, elektronik menüleri olan restoranlar, müşterilere faturalarını öderken orduya küçük meblağlar bağışlama şansı sunuyor.

Yuriy Chevala, Lviv, Ukrayna’dan raporlamaya katkıda bulundu.