Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar Fed’in faiz oranı heyecanına tutunurken hisse senetleri kazanç serisini sürdürüyor

Bu yıl sıkılaştırma kampanyasını sonlandıran Federal Rezerv’e olan güvenin yenilenmesi yatırımcıları harekete geçirirken, hisse senetleri Salı günü de sıcak yükselişini sürdürerek yükselişini üst üste yedinci seansa taşıdı.

Nasdaq Composite (^IXIC) %0,9 artışla galibiyet serisini sürdürürken S&P 500 (^GSPC) yaklaşık %0,3 yükseldi. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) yaklaşık %0,2 veya yaklaşık 60 puan arttı.

ABD ekonomisindeki son zayıflık işaretleri, piyasaya Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda rahatlayabileceğinin sinyalini verdi. Ancak merkez bankacıları, yetkililer bir süre ara vermeye karar verseler bile ek artışlar için kapının açık kalacağını söyledi.

Piyasanın momentumu daha iyimser bir okumaya dönerken, Pazartesi ve Salı günü merkez bankasının muhtemelen yapacak daha çok işi olduğunu vurgulayan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de dahil olmak üzere yatırımcıların faaliyetlerini kontrol etmek için pek çok temkinli sesi var. kontrol etmek. Ekonomik enflasyon. Kashkari, Salı günü Fed’in ihtiyatlı davranan birkaç şahin üyesinden biriydi. Bu arada Başkan Jerome Powell’ın hafta içinde konuşma yapması planlanıyor.

Devamını oku: Federal faiz artırımlarına ara verilmesi banka hesapları, CD’ler, krediler ve kredi kartları için ne anlama geliyor?

CMC’nin baş piyasa analisti Michael Hewson, “Geçen hafta sonu Fed’in işinin bittiğine, istihdam piyasasının yavaşladığına ve ABD ekonomisinin yumuşak bir iniş yapacağına dair inanç nedeniyle büyük bir coşku yaşandı” dedi. İngiltere piyasaları Reuters’e söyledi. “İnsanlar biraz daha netleşmeye başlıyor. Fed’in yeniden yükselişe geçme riski var.”

Yeni Fed şüpheleri petrol görünümüne gölge düşürdü ve Suudi ve Rusya’nın arz kesintisi ihtimaline rağmen WTI fiyatlarının iki aydan uzun bir süre sonra ilk kez varil başına 80 doların altına düşmesine yardımcı oldu. West Texas Intermediate ham vadeli kontratları (CL=F) ve Brent ham vadeli kontratları (BZ=F) varil başına sırasıyla %4 düşüşle 77,48 $ ve 81,76 $’a geriledi.

Petrol ayrıca, Çin’in ihracatındaki düşüşün Ekim ayında beklenmedik bir şekilde hızlandığını gösteren ticaret verilerinden de etkilendi; bu zayıf dış talebin bir işaretiyken, Çin’in ithalatı arttı. Ancak Uluslararası Para Fonu’nun bu yıl ve gelecek yıl için ülke için GSYİH büyüme tahminlerini güncellemesiyle birlikte dünyanın ikinci büyük ekonomisi için parlak bir nokta vardı.

Kurumsal haberlerde WeWork (WE), Amerika’nın en değerli girişiminin pahalı kiralamalarla karşı karşıya kalmasının ardından Pazartesi günü iflas başvurusunda bulundu. Hisseleri bu yıl yaklaşık %98 oranında düştü.

Bu arada kazanç sezonu, Disney’in (DIS) Çarşamba günü planlanan yakından izlenen sonuçları öncesinde, Uber (UBER) ve Rivian’ın (RIVN) Salı günkü gündemi vurgulayan raporlarıyla devam ediyor.

 • Borsalar art arda yedinci galibiyetini aldı

  S&P 500 (^GSPC), yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yıl sonuna kadar sabit tutacağına güvenmeleri nedeniyle art arda yedinci seansta da yükselişini sürdürdü. Standard&Poor’s endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

  Nasdaq Composite (^IXIC) %0,9 artışla art arda sekizinci gün kazançlarını kaydederken, Dow Jones Industrial Average (^DJI) %0,17 veya yaklaşık 60 puan yükseldi.

 • ESPN yayın hizmeti için 30 dolar ‘tamamen makul’: Fmr. Disney yöneticisi

  Wall Street, Disney’in (DIS) başlatmayı planladığı yeni bir ESPN yayın hizmeti için ne kadar ücret alabileceği konusunda şüpheciydi. Ancak şirketin eski yayın başkanı, fiyatı çoğu platformun şu anda maliyetinden daha yüksek olsa bile spor hayranlarının ödemeye hazır olacağını söyledi.

  Blackstone destekli eğlence girişimi Candle Media’yı yöneten Kevin Mayer, Salı günü Yahoo Finance Invest konferansında “İnsanlar spora her zaman çok fazla para ödedi” dedi. “Bunu her zaman bilmiyorlardı çünkü bu ülkenin %95’inin paralı TV paketleri olduğu günlerde, bu paketin maliyetinin belki %40 ila %50’si spor programcılığıydı. … [But] Artık bunu açıkça yapabilirler.”

  Onun yorumları, Disney hisselerinin son yılların en düşük seviyelerinde olduğu ve aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in şirkette birden fazla yönetim kurulu koltuğu için baskı yaptığı bir dönemde geldi. Şirketin tema parkı işi yavaşlıyor, doğrusal TV bölümü küçülüyor ve yayın işi henüz kârlı değil.

  Şu anda CEO Bob Iger’in stratejik danışmanı olarak görev yapan Mayer, eski patronunun “kesinlikle güçlü bir şekilde inandığı bir şirket olan ESPN’in gelecek için iyi bir konumda olmasını sağlamaya odaklandığını” söyledi.

  Disney, ESPN hizmetinin fiyatlandırmasıyla ilgili herhangi bir ayrıntıyı açıklamadı, ancak analistler bırakın kâr etmeyi, başabaş noktası için ayda en az 30 dolara mal olması gerektiğini tahmin ediyor.

  Ancak Mayer, ayda 30 doların “ESPN’in sunacağı tüm spor türlerine sahip olmak için son derece makul bir fiyat” olduğu konusunda ısrar etti.

  Daha fazlasını buradan okuyun.

 • Fed’den Goolsby, yumuşak inişe giden “altın yolun” hâlâ mümkün olduğunu söyledi

  Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı Austin Goolsbee, enflasyonda resesyona yol açmadan önemli bir düşüş yaşanmasının hala bir olasılık olduğunu söyledi.

  Goolsbee Salı günü yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki iki ay içinde enflasyonda geçen yüzyıldaki en hızlı düşüşe eşit olabiliriz” dedi. CNBC’yle röportaj. “Dolayısıyla enflasyon oranında ilerleme kaydediyoruz.”

  Goolsby, enflasyona karşı daha önceki mücadelelerde, merkez bankacılarının fiyat baskılarını önemli ölçüde azaltmak zorunda kalması durumunda genellikle resesyonun ortaya çıktığını belirtti. Ancak kendisi, bu sıkılaştırma döngüsünde yumuşak bir iniş gerçekleştirmenin, enflasyondaki gerekli düşüşün boyutu nedeniyle daha önce yapılmamış bir başarı elde edeceğini söyledi.

  Fed’in enflasyon cephesinde ilerleme kaydetmeye devam etmesi halinde tartışmanın faiz oranlarını artırıp artırmama noktasından faiz oranlarının ne kadar yüksek tutulacağı konusuna kayacağını da belirtti.

 • New York Fed’in yaptığı bir araştırma, kredi kartı borcunun ve kaçırılan ödemelerin arttığını ortaya çıkardı

  Federal Reserve tarafından Salı günü açıklanan verilere göre, kredi kartı bakiyeleri üçüncü çeyrekte 48 milyar dolar artarak 1,08 trilyon dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı. New York Federal Rezerv Bankası. Yıldan yıla borçlardaki 154 milyar dolarlık artış, serinin 1999’daki başlangıcından bu yana görülen en büyük artış oldu. Bu arada, kredi kartı sahipleri için 90 günlük temerrüt oranı ölçümü, daha önce %3,69’dan %5,78’e yükseldi. genel. Bir yıl önce, Yahoo Finance’den Gabriela Cruz Martinez bunu bildirmişti.

  Veriler, temerrütlerdeki artışın gelirlere ve bölgelere yayıldığını, ancak Y kuşağı ile araba veya öğrenci kredisi olanlar arasında özellikle şiddetli olduğunu gösterdi.

  Yeni veriler, federal öğrenci kredisi ödemelerine ilişkin üç yıllık moratoryumun Ekim ayında sona ermesi ve kredi kartı faiz oranlarının 38 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birlikte geldi. Bu kombinasyon, kredi kartı borcuyla boğuşan bazı borçlular için bir darbe oldu.

 • Öğleden sonraki işlemlerde hisse senetleri yükselişte

  Salı öğleden sonra Yahoo Finance’in trendler sayfasında üst sıralarda yer alan hisse senetlerinden bazıları:

  Intel (INTEC): Çokuluslu teknoloji şirketinin hisseleri, Salı öğleden sonra gelen bir raporun ardından %2 arttı. Wall Street Dergisi Bu, şirketin mikroçiplerini üreten güvenli tesisler için milyarlarca dolarlık devlet finansmanı elde etme yolunda ilerlediğini ortaya çıkardı ABD askeri ve istihbarat uygulamaları.

  kol (kol): Arm hisseleri, Nvidia (NVDA) ve AMD’nin (AMD) Windows PC’ler için Arm tabanlı merkezi işlem birimleri (CPU’lar) piyasaya sürmeyi planladığı yönündeki raporların ardından %3’ten fazla arttı.

  Veri Köpeği (DDOG): Güvenlik yazılımı şirketinin kazanç beklentilerini aşması ve artan siber güvenlik tehditleri karşısında daha güçlü güvenlik çözümleri arayışı içinde daha fazla müşterinin buluta yönelmesiyle olumlu bir görünüm sunmasının ardından hisseler Salı öğleden sonra neredeyse %30 arttı.

  Fitness Gezegeni: (PLNT): Spor salonu zincirinin hisseleri, aynı mağazadaki satışlardaki büyüme ve iki düzineden fazla yeni kulüp nedeniyle toplam gelirde bir yıl öncesine göre yaklaşık %14’lük bir artış bildirdikten sonra Salı günü %12’den fazla arttı.

 • Hisse senetleri öğleden sonraki işlemlerde 7 günlük kazanç serisine doğru hızla yükseliyor

  S&P 500 (^GSPC), kapanış ziline kadar kazançlarını sürdürürse, art arda yedinci gün kazançlarına doğru ilerliyor. Endeks öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,2 yükseldi.

  Nasdaq Composite (^IXIC) yaklaşık %0,7 artışla art arda sekizinci günü kazanmayı hedeflerken, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) yatay çizginin hemen üzerindeydi.

 • Faiz artırımlarının sona ermesine dair umutlar kurumsal karların parlamasına olanak tanıyor

  ABD şirketlerinin güçlü performansları hisse senetlerini genel olarak yeniden yükselişe geçirdi.

  Bespoke Investment Group’a göre, geçen hafta üç aylık sonuçlarını açıklayan 710 şirket, açıklanmalarının ardından işlem seansında %2,3 oranında kazanç elde etti. Yahoo Finance’den Josh Schaeffer, bunun son 20 yılın en iyi göstergelerinden biri olduğunu belirtiyor.

  Ancak yatırımcı davranışını değiştiren şey kazançların kendisi değil, daha ziyade Fed’in faiz artırım kampanyasını sonlandırmaya yaklaştığı yönünde Wall Street’teki umutları tazeleyen değişen anlatı oldu.

  Son birkaç işlem seansında mevcut piyasa konsensüsü değiştikçe, yatırımcılar Ekim ayında hisselerin düşmesine neden olan olumsuz rüzgarlardan daha az endişe duyuyor gibi görünüyor. Salı sabahı geç saatlerde piyasalar, Fed’in Aralık ayında faiz oranlarını sabit tutacağına dair %90’lık bir olasılık öngörüyordu; bu, bir ay önce görülen kabaca %58’lik olasılıktan belirgin bir artıştı.

 • Marriott CEO’su Orta Doğu pazarına bağlı ve Çin konusunda iyimser

  Marriott CEO’su Anthony Capuano, İsrail ve Gazze’deki çatışmaların daha geniş bölgesel istikrarsızlık potansiyeli taşımasına rağmen otel zincirinin Orta Doğu pazarına göre tasarlandığını söyledi. Capuano, Yahoo Finance Invest’te canlı bir röportaj sırasında “Bölge genelinde güçlü bir boru hattımız var” dedi ve misafirleri otel ekosistemi içinde tutmanın en büyük öncelik olduğunu ekledi. Marriott’un Lübnan ve Mısır’da yirmiden fazla oteli var.

  Capuano ayrıca şirketin ikinci büyük pazarı olan Çin’deki büyümesini de vurguladı. Oradaki iş ortamının “pandemi öncesi seviyelere tamamen iyileştiğini” söyledi. Marriott’un yakın zamanda Çin’deki 500. otelini açtığını ve 400 otel daha açmayı planladığını söyledi.

  ABD ve Çin artan ekonomik ve güvenlik gerilimleriyle boğuşurken Capuano, Marriott’un varlıkları hafif olan bir şirket olması nedeniyle şirketinin jeopolitik mücadelenin üzerinde kalmayı başardığını söyledi.

  Marriott’un Çin’deki portföyündeki 500 otelden yüzlercesinin de yolda olduğunu, mülklerin çoğunun “neredeyse tamamen Çin’e ait” olduğunu ekledi.

 • Hisse senetleri sabah ticaretinde yükselişte

  Salı sabahı işlemlerinde Yahoo Finance’in trend trendler sayfasında üst sıralarda yer alan hisse senetlerinden bazıları:

  Veri Köpeği (DDOG): Güvenlik yazılımı şirketinin kazanç beklentilerini aşması ve artan siber güvenlik tehditleri karşısında daha sağlam güvenlik çözümleri arayışı içinde daha fazla müşterinin buluta yönelmesiyle olumlu bir görünüm sunmasının ardından hisseler Salı sabahı %24 arttı.

  Fitness Gezegeni: (PLNT): Spor salonu zincirinin hisseleri, aynı mağazadaki satışlardaki büyüme ve iki düzineden fazla yeni kulüp nedeniyle toplam gelirde bir yıl öncesine göre yaklaşık %14’lük bir artış bildirdikten sonra Salı günü %15’ten fazla arttı.

  WeWork (iş): Ortak çalışma alanı sağlayıcısında ticaret durma noktasına geldi ve eski yüksek uçan girişimin, değerlemesi 50 milyar dolardan düştükten sonra iflas başvurusunda bulunması bekleniyor. Şirket, ağustos ayında yatırımcıları mali sıkıntıların şirketi kapanmaya zorlayabileceği konusunda uyarmıştı; bu da halka açık bir şirket olarak yaşanan felaketi noktalamıştı. Son fiyatı 1 dolardan azdı.

  Peloton (Pton): Zorluk çeken bağlantılı fitness şirketi, yatırımcıların şirketi piyasa öncesi ticarette %5’ten fazla düşüş yaşamasının ardından Salı sabahı %1’den az yükseldi. Dalgalı hareketler, Deutsche Bank’ın büyüme görünümüne netlik kazandırmak amacıyla Peloton’un notunu Satın Alma’dan Tut’a düşürmesinin ardından geldi.

 • Hisse senetleri momentumun azalmasıyla karışık açıldı

  Gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin kötümserliğin, Federal Rezerv’in sıkılaştırma kampanyasının sona ermesine ilişkin umutlara ağır basması nedeniyle, Wall Street geçen haftaki ralliyi körükleyen ralliye ayak uyduramadı.

  Nasdaq Composite (^IXIC) yaklaşık %0,3 artışla galibiyet serisini sürdürürken, S&P 500 (^GSPC) %0,06 düştü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) %0,1 veya yaklaşık 30 puan düştü.

Hisse senedi hareketleri de dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analiz için burayı tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

READ  Çin'in fabrika üretimi ve tüketimi beklentileri aştı ancak gayrimenkul ekonominin üzerinde bir engel olmaya devam ediyor