Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar merkez bankası için yoğun bir haftaya hazırlanırken Asya hisse senetleri tökezledi

Yatırımcılar merkez bankası için yoğun bir haftaya hazırlanırken Asya hisse senetleri tökezledi

Bir kadın, Çin’in Hong Kong Merkez Bölgesi’nde Hang Seng Endeksi’ni gösteren bir ekranın önünde yürüyor, 21 Mart 2023. REUTERS/Tyrone Siu/File Photo Lisans haklarının alınması

  • Asya borsaları:
  • Fed’in faiz kararı Çarşamba günü, İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü ve Japonya Merkez Bankası Cuma günü açıklanacak
  • Petrol 10 ayın en yüksek seviyesine yakın ve dolar yükselişte
  • Çin’in Evergrande hisseleri %20 düştü

SYDNEY (Reuters) – Yatırımcıların küresel para politikasına ilişkin olarak yakından izlenecek olan Federal Rezerv ve Japonya Merkez Bankası da dahil olmak üzere merkez bankası toplantılarıyla dolu yoğun bir haftayı sabırsızlıkla beklemesiyle Asya hisseleri Pazartesi günü düştü ve dolar yükseldi. Umutlar.

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,2, Nasdaq vadeli işlemleri ise yüzde 0,1 yükseldi.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi (.MIAPJ0000PUS) %0,5 düşerken, kaynak ağırlıklı Avustralya borsası (.AXJO) %0,7 ve Hong Kong Hang Seng Endeksi (.HSI) %0,7 düştü.

Japonya Nikkei (.N225) tatil nedeniyle kapalı.

Asya sabahı dikkatleri Hong Kong’da listelenen Çinli emlak geliştiricileri (.HSMPI) üzerindeydi; bu geliştiriciler, kısmen Çin Evergrande Group’un (3333.HK) güney Çin’deki polisin bazı çalışanları gözaltına almasının ardından %20’lik bir düşüşe bağlı olarak %2 düştü. Varlık yönetimi birimi, kuşatılmış emlak şirketinin karşılaştığı en son sorun.

Ayrıca Çinli emlak geliştiricileriyle iş yapan Çinli kredi şirketi Zhongrong International Trust Co., hafta sonu bazı güven ürünlerine ilişkin ödemeleri zamanında yapamadığını söyledi.

Asya’da geçen hafta Pekin’den gelen siyasi destek haberlerinin ve beklenenden iyi gelen Çin verilerinin yanı sıra dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin aylarca süren yavaşlamanın ardından istikrara kavuşmaya başlayabileceğine dair işaretlerin ardından Asya’da güven arttı.

OCBC Bank Büyük Çin araştırma başkanı Tommy Shih, “İstikrarın cesaret verici işaretine rağmen, emlak piyasası ekonomik tablodaki yapbozun eksik bir parçası olmaya devam ediyor” dedi.

READ  McDonald's müşterisi Mason Prima, arabaya servisten sipariş verirken uygulamayı kullandığı için bir bilet aldı

“Sahadaki geri bildirimler, mülk görüntüleme faaliyetlerinde artış olduğunu gösteriyor; ancak çoğu potansiyel alıcı, gevşeme sonrasında artan daire arzı nedeniyle anlaşmaları tamamlamak için acele etmiyor.”

Bu hafta küresel merkez bankaları ön planda olacak ve ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere en çok işlem gören 10 para birimini denetleyenlerden beşi faiz oranı belirleme toplantılarının yanı sıra bir dizi gelişmekte olan ülke para birimini de düzenleyecek.

Piyasalar Çarşamba günü Fed’in duraklaması için tamamen fiyatlanmış durumda, dolayısıyla odak noktası ekonomik görünüm ve güncellenen faiz oranlarının yanı sıra Başkan Jerome Powell’ın gelecek hakkında söyledikleri olacak. Gelecek yıl yaklaşık 80 baz puanlık indirim bekliyorlar.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, “Teorik olarak FOMC toplantısının volatilitesinin düşük olması gerekiyor ancak yönetilmesi gereken bir risk” dedi.

“2023 federal fon oranı için ortalama tahminin %5,6’da kalacağını görmeliyiz, bu da bankaya, eğer veriler bunu gerektiriyorsa, oranı Kasım ayında tekrar artırma esnekliği sağlayacak.”

Weston, Fed’in 2024 yılı faiz oranı tahminlerini revize etmesi durumunda bunun faiz oranlarının düşmesine yol açacağını, ABD dolarına ilginin yeniden canlanacağını ve küresel hisse senetleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağını ekledi.

Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 15. kez artırması ve gösterge borçlanma maliyetlerini %5,5’e yükseltmesi beklenirken, İsveç’teki Riksbank’ın 25 baz puan artırarak %4’e yükseltmesi bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası Cuma günkü ana risk olayıdır. Banka Yöneticisi Kazuo Ueda’nın getirilerin çok daha yüksek olduğunu bildiren son yorumlarının ardından piyasalar, Japonya Merkez Bankası’nın aşırı gevşek politikasından önceden düşünülenden daha hızlı uzaklaşabileceğine dair herhangi bir işaret arıyor.

Wall Street geçen Cuma gününü ABD’deki sanayi işçilerinin grevlerinin otomotiv hisseleri üzerinde baskı oluşturmasıyla keskin bir düşüşle tamamladı. Artan Hazine getirileri Amazon (AMZN.O) ve diğer büyük ölçekli büyüme şirketlerine de baskı yaptı.

READ  Amazon, prime üyelik fiyatlarını Prime Day'den önce 2 $'a düşürdü

Nakit Hazine tahvilleri Tokyo kapanışında Asya’da işlem görmüyordu. Vadeli işlem fiyatlarının Fed’in bu haftaki politika toplantısı öncesinde daha uzun bir süre boyunca yüksek oranlarda artmasıyla, hazine getirileri iki yıl boyunca %5 eşiğini aşarak Cuma günü yükseldi.

Döviz piyasalarında ABD doları, önemli para birimleri karşısında 105,29 seviyesinde son altı ayın en yüksek seviyesine yakın kalmayı sürdürüyor.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının sona erebileceğini belirtmesiyle geçen hafta üç buçuk ayın en düşük seviyesi olan 1,0629 $’a düştükten sonra, Asya’daki erken işlemlerde %0,1 toparlanarak 1,0673 $’a yükseldi.

Geçtiğimiz Cuma günü son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yükselen petrol fiyatları enflasyonist baskıları artırdı. Brent ham vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 94,20 dolara yükseldi ve ABD Batı Teksas Orta ham vadeli işlemleri %0,4 artışla 91,14 dolara yükseldi.

Altının fiyatı yüzde 0,2 artışla ons başına 1.925,62 dolara yükseldi.

Stella Q tarafından bildirildi. Lincoln Feast ve Shri Navaratnam tarafından düzenlenmiştir.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar