Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaz Olimpiyatları yaklaşırken Paris’teki Seine Nehri yüzücüler için tehlikeli derecede kirli olmaya devam ediyor

Yaz Olimpiyatları yaklaşırken Paris’teki Seine Nehri yüzücüler için tehlikeli derecede kirli olmaya devam ediyor

Yaz Olimpiyatları’nın açılış törenine yalnızca 28 gün kaldı ve tarihi Seine Nehri üzerinde yapılan testler, suyun genellikle dışkı bakterileriyle bağlantılı olan E. coli bakterileriyle tehlikeli düzeyde kirlendiğini gösteriyor.

Belediye başkanının ofisindeki Eau de Paris izleme grubu tarafından yapılan testler, dört farklı bölgedeki kirlilik seviyelerinin, Dünya Triatlon Federasyonu tarafından belirlenen sınır olan 100 mililitrede 900 koloni oluşturan birim olan güvenli sınırın üzerinde olduğunu gösterdi.

Triatlon etkinliklerinin yanı sıra maraton yüzücülerinin de etkinliklere katılmak üzere nehre dalmaları planlanıyor. Üç triatlon etkinliği 30 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek, maraton yüzme yarışları ise 8 ve 9 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

E. coli, enterokoklarla birlikte yutulduğunda ishale, idrar yolu enfeksiyonlarına, zatürreye ve sepsise neden olabilir. En son sonuçlar, nehirden alınan örneklerin güvenli olmayan seviyelerde dışkıyla ilişkili bakteri içerdiğini üst üste üçüncü haftaya işaret ediyor.

“İyi su kalitesi” derecesi, 100 mililitre su başına 500 koloni oluşturan E. coli biriminden az ve 200 koloni oluşturan enterokok biriminden az olmasıdır.

Nehirde yüzmek 1923’ten bu yana yasa dışı. Paris, normalde yağmur fırtınaları sırasında nehre akan lağım suyunu toplamak için bir su deposu ve yer altı kanalizasyon ve arıtma tesislerinden oluşan bir ağ inşa etmek için 1,5 milyar dolar harcadı.

Ancak son dönemde Fransa Açık’ta da hasara yol açan şiddetli yağmur, daha fazla lağım ve lağım suyunun su yoluna sürüklenmesine neden oldu. Nisan ayında Paris 2024 başkanı Tony Estanguette, CBS’ye, yağmurun Oyunlara kadar devam etmesi halinde Olimpiyat etkinliklerinin ertelenebileceğini söyledi.

Kurak dönem ve yaz güneşi bazı bakterilerin öldürülmesine yardımcı olacağından, yaz havası temizlik çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Organizatörler daha önce yağışlı havanın devam etmesi durumunda herhangi bir yedekleme planı veya yedekleme konumu bulunmadığını belirtmişti. Bir seçenek triatlonu sadece bisiklet ve koşudan oluşan bir duatlona dönüştürmek olabilir.

READ  Senegal'deki bir mahkeme, hükümetin 25 Şubat'ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerini ertelemesinin yasa dışı olduğuna hükmetti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, on yıl süren çabalarının, pitoresk nehrin etkinliklere zamanında hazır hale getirileceğini söylemeye devam etti. Her ikisi de nehrin temizliğini kanıtlamak için nehirde yüzmeyi planladıklarını söyledi.

Gerekli okuma

(Fotoğraf: Miguel Medina/AFP/Getty Images)