Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bolivya lideri, başarısız bir darbeye liderlik etmekle suçlanan generalin başkanlık makamını “devralmak” istediğini söyledi

Bolivya lideri, başarısız bir darbeye liderlik etmekle suçlanan generalin başkanlık makamını “devralmak” istediğini söyledi

LA PAZ, Bolivya (AP) — Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce Cuma günü yaptığı açıklamada, eski bir generalin hükümeti “devralmayı” ve başkan olmayı planladığını söyledi. Başarısız darbedeAnd ülkesinin ekonomik krizden muzdarip olduğunu reddetti.

Associated Press’e verdiği röportajda güç durumdaki lider, Çarşamba günü hükümet sarayına düzenlenen saldırının siyasi puan kazanmayı amaçlayan bir “kendi kendine darbe” olduğunu bir kez daha reddetti.

Arce, “Ben kaçmadım, demokrasiyi savunmak için kaldım” dedi.

Arcee ellerini yıkadı Hükümetin gözaltına aldığı 21 kişinin yakınlarının iddiaları Darbe girişiminde masumlar ve daha önce de aldatıldılar Eski General Juan José Zúñiga.

Arce, Associated Press’e “Bu, hükümetin sorunu değil, olaya karışanların sorunu” dedi.

Arce ayrıca hükümetinin eski müttefiki ve rakibi olan eski Başkan Evo Morales tarafından “siyasi saldırıya uğradığını” söyledi ve şunları söyledi: İç çatışmalar yasama faaliyetlerini aksattı ve hükümetini engelledi. Ekonomik sorunlarla karşı karşıya.

Buna rağmen Bolivya ekonomisinin büyüdüğünü ve yönetiminin üretim araçlarını “çeşitlendirmek” ve lityum ve imalat gibi şeylere yatırım yapmak için çalıştığını söyledi. Bolivya, kısmen hükümet politikaları nedeniyle büyük ölçüde kullanılmamış olan, “beyaz altın” olarak bilinen ve yeşil geçişte gerekli görülen bir mineral olan dünyanın en büyük lityum rezervlerine sahip.

RC Hükümetin aralıklı benzin ve dolar kıtlığı ve Güney Amerika ülkesinin ekonomisini rahatsız eden diğer engelleri gidermek için “önlemler aldığını” söyledi.

“Bolivya’nın büyüyen bir ekonomisi var ve krizdeki bir ekonomi büyümüyor” dedi.

Bolivyalıların, başkentte darbe olduğunu gördüklerinde hükümete destek için sokağa çıkma çağrısına kulak vermek yerine süpermarketlerden yiyecek stoklayıp ATM’lere koşmalarının “tamamen normal” olduğunu söyledi.

Bolivyalıların, Morales’in başkanlıktan istifa etmesine ve kaçmasına neden olan ve ayrıca 37 kişinin ölümüne neden olan 2019’daki siyasi huzursuzluk nedeniyle psikolojik olarak travma yaşadığını söyledi.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

Arce, “Siyasi bir durum olduğunda, bu kırılma ya da darbe olduğunda, insanlar elbette yiyecek bulunamayacağından korkacaklar… bu yüzden hisse senedi satın almak için para bulmaya gidecekler” dedi.

Yetkili, hükümetin saldırının ülkedeki siyasi muhalefet tarafından organize edilip edilmediğini araştırdığını da sözlerine ekledi. Aynı gün, Arce’nin hükümet bakanı Eduardo del Castillo, hükümetin darbenin gerçekleştiği “Plaza Murillo’ya zamanında varamayan keskin nişancılar” olduğunu iddia ettiğini söyledi.

——

La Paz’daki Associated Press muhabiri Paula Flores bu rapora katkıda bulundu.