Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni Assassin’s Creed Shadows Samurai oyunu Asyalı değil diye deli gibi davranmayalım

Yeni Assassin’s Creed Shadows Samurai oyunu Asyalı değil diye deli gibi davranmayalım

Ubisoft, feodal Japonya’da geçen uzun zamandır beklenen Assassin’s Creed oyununu nihayet duyurdu. Altyazılı Gölgeler, iki ikili kahramanı konu alıyor: Naoe adında bir ninja ve tarihi siyah samuray Yasuke’ye dayanan bir samuray.

Her ne kadar Batı oyunlarında Asya’nın ciddi bir şekilde temsil edilmediği iyi bilinse de, Assassin’s Creed Shadows’un ortaya çıkmasıyla artık sadece Asyalı bir kahramana olan ihtiyaçtan bahsetmemizi ikiyüzlü ve gülünç buluyorum. Black Samurai’de başrol oynayacak. Bu ağaçlar için ormanı özlüyor. AAA oyunlarında her zaman daha fazla Asyalı erkeği savunsam da bunun daha iyi bir temsil olduğunu ilk söyleyen ben olacağım. öyle değil Başka bir samuray kahramanında bulunacak.

Başka bir samuray isteyerek Asya’nın temsil edilmesini istiyormuş gibi davranamazsınız. Kredi bilgileri: Ubisoft

Samuray yeter

Ubisoft Yasuke’ye odaklanmaya karar verdi Tanınmış bir tarihi figür – Akıllıca bir hareket. Açıkçası, diğer bazı modern açık dünya samuray oyunlarından ayırt edilmesi zor olan, Japonya’da geçen bir Assassin’s Creed oyunu. Asyalı bir samuray kahramanı görmek istersem çok uzağa bakmama gerek yoktu.

Asyalı samuray kahramanları zaten çok gidilmiş bir yoldur. Sekiro: Shadows Die Twice, Katana Zero, Like A Dragon: Ishin!, Samurai Warriors, Rise of the Ronin, Onimusha, Way of the Samurai, Way of the Samurai 2, Ghost of Tsushima… Ayrıca kişisel favorim de var, Muramasa: Şeytanın Kılıcı. Devam edebilirim. Bu nedenle, AAA oyun geliştirmenin sınırlı hayal gücünün, yalnızca katana kullanan veya ninja yıldızı olan Asyalı kahramanları tasavvur edebileceği dışında herhangi bir sonuca varmak zordur.

Asyalı bir samuray kahramanı görmek istersem çok dikkatli bakmama gerek kalmazdı.

Daha da kötüsü, Shogun gibi dizilerde harika bir şekilde hayata geçirilen karmaşık karakterlerin, özellikle Batılı stüdyolar tarafından yaratılan oyunlarda genellikle en basit biçimlerine kadar damıtılmasıdır. Sekiro ve Like a Dragon: Ishin gibi Japon geliştiricilerin liderliğindeki oyunlar, fantastik zorlukların üstesinden gelme hakkında incelikli hikayeler anlatmak veya Edo Japonya’daki sokak düzeyindeki kahramanlıklara bir göz atmak için samuray kahramanlarını kullanırken, Batı’da geliştirilen oyunlar aynı hedefe ulaşmada başarısız oluyor . karmaşıklık düzeyi, çoğu zaman yorgun onur ve metanet kinayelerine geriler.

READ  Galaxy Z Fold 6 ve Flip 6'daki Galaxy AI özellikleri eski cihazlara da geliyor

Bu yalnızca bir samuray kahramanı kullanarak hikaye anlatmaya çalışan oyunlar için geçerlidir. Çoğu zaman, samuray arketipi, havalı bir kılıç ve topuz uğruna her türlü anlatı tadından kaçınarak, önce dövüşmenin bir yoludur. Japon takımı için samuray ve ninja türlerinin yer aldığı Overwatch gibi kahraman oyunlarını düşünün. Açık dünyası ve güzel işlenmiş dövüşleri için Ghost of Tsushima’nın tüm çiçekleri var ama Jin Sakai ıslak bir paçavranın karizmasına sahip.

İkinci ayet.  İlkinin aynısı.  Kredi: Sucker Punch.
İkinci ayet. İlkinin aynısı. Kredi: Sucker Punch.

Vay, harika kılıç

Asyalı bir Amerikalı olarak oyunlarda temsille ilgili yaşadığım temel şikayet, Asyalı savaşçılar, ninjalar ve samuraylarla dolu Wikipedia sayfasının da gösterdiği gibi, temsilin eksikliği değil, aksine eksikliğidir. çeşitlilik içinde. Daha önce Asyalı Amerikalı oyun geliştiricileri ve onların temsiliyle ilgili bir hikayede bahsetmiştim, Biz tek parça değiliz ve ben, Koreli bir Amerikalı olarak, bir Japon samurayını, Japon ninjasını, kung fu ustasını veya grisini görmekten bir temsil duygusu alamıyorum. bu konuda saçlı antik mistik.

Elbette tüm bunlar, AAA oyunları geliştirmenin doğasının geniş çekiciliğe sahip “havalı” karakterlere odaklanmak olduğu uyarısını da beraberinde getiriyor. Samuray ve ninja Biz Harikalar ve aletleri ve silahları büyük aksiyon filmleri için mükemmel, peki bunun gibi karakterlerin varsayılan hale gelmesi sürpriz mi? Muhtemelen hayır, ancak bu kadar çok oyundan sonra, bu hikayelerin bu karakterlerle ne kadar az şansa sahip olduğunu görmek hala hayal kırıklığı yaratıyor.

Assassin’s Creed serisinin tarihi atlama konsepti göz önüne alındığında, pastamızı alıp onu da çok az çaba harcayarak yiyebiliriz. Seri kolayca Moğol İmparatorluğu’na veya devrim sonrası Çin’e taşınabilecekken neden başka bir samuray kahramanıyla yetinesiniz ki? Hatta İkinci Dünya Savaşı’nın Pasifik Tiyatrosu bile Asya önderliğindeki anti-emperyalist casusluğun kalesi mi?

Oynamamız beklenen rollere sahip olduğumuzu görmek istemiyorum. Daha önce hiç sahip olmadığımız roller istiyorum.

Yalnızca katana kullanan Asyalı bir kahramanın varsayılan olarak kullanılması sorunu Batı stüdyolarıyla sınırlı değildir; çünkü hem Capcom hem de Square Enix, bir samuray veya ninjaya ihtiyaç duyduklarında genellikle yalnızca Asyalı kahramanlara güvenmeyi tercih ederler. Ancak o zaman bile, Japonya ve diğer Asyalı stüdyolar, oyunlarının yüzünün kim olabileceği konusunda Batılı emsallerine göre daha ileri görüşlü olmaya devam ediyor.

READ  Apple TV 4K vs PS5: Performans nasıl karşılaştırılır?

İronik ama Tango Gameworks, çoğu zaman gözden kaçırılan Ghostwire: Tokyo’daki oyun dünyasının en iyi Asyalı kahramanı olduğunu düşündüğüm şeyden sorumlu. Sorumlulukları ölmekte olan kız kardeşinin omuzlarına düşen 21. yüzyıl Asyalı bir kahramanın oynadığı çağdaş Tokyo’da geçen bir oyundur. Feodal bir lord yok ve dürüst olmak gerekirse Asya liderliğindeki bir AAA oyun projesinden isteyebileceğim tek şey bu. Sega ve Atlus’un modern karakterleri benzersiz ortamlarda tasvir eden Yakuza, Persona ve Shin Megami Tensei gibi oyunlarla yaptığı çalışmalardan bahsetmiyorum bile.

Daha fazlası.  Katkıda bulunanlar: Tango Gameworks, Bethesda
Daha fazlası. Katkıda bulunanlar: Tango Gameworks, Bethesda

Biraz daha büyük hayal kurmaktan korkmamalıyız

Assassin’s Creed Shadows’un daha fazla Asyalı kahramanı temsil etmek için kaçırılmış bir fırsat olduğu yönündeki yorumları utanç verici buluyorum. Asyalı bir adam olarak oynamamız beklenen rolleri oynadığımızı görmek istemiyorum. Daha önce hiç sahip olmadığımız roller istiyorum. Bir sonraki Alan Wake tarzı korku oyununun Asyalı bir kahramana sahip olmasını veya Star Wars’un The Acolyte’ın izinden giderek Asyalı bir lidere sahip olmasını çok isterim.

Oyunlarda daha fazla çeşitlilik için baskı yaptığımda, bu bir sonraki AAA samuray oyununun Asyalı bir kahramanın yer alacağı anlamına gelmiyor; bunun yerine bir sonraki Naughty Dog oyununun veya bir sonraki Hideo Kojima oyununun, cehennemin ve hatta bir Final Fantasy oyununun yer alacağı anlamına geliyor. Asyalı bir kahramanı hayal edebiliyordum.

Matt Kim, IGN’in kıdemli özellikler editörüdür. Erişebilirsin @lawoftd.