Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yüksek yaşam maliyeti, düşük gelirli Türklerin kredi kartı borcunu artırıyor – Xinhua

Yüksek yaşam maliyeti, düşük gelirli Türklerin kredi kartı borcunu artırıyor – Xinhua

İnsanlar 22 Kasım 2023’te Ankara’da bir sokakta yürüyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

kaydeden Purak Akıncı

Ankara, Kasım 23 (Xinhua) — Türkiye’de enflasyon nedeniyle yüksek yaşam maliyeti, nakit sıkıntısı çeken hanelerin kredi kartı harcamalarının zirveye çıkmasına neden oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tarafından yakın zamanda açıklanan verilere göre, kredi kartı borcu 2023’e kadar geçen on ayda geçen Aralık ayına göre yüzde 119 artarak rekor 991 milyar liraya (34,4 milyar ABD doları) yükseldi.

Büyük ölçüde önceki gevşek para politikasından kaynaklanan artan enflasyon, Türkiye’de yaşam maliyeti krizini körükledi. Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından bu politika tersine döndü, ancak Türk tüketicisi hâlâ yüksek fiyatlardan sıkıntı çekiyor.

Düşük gelirli kesim, ücretlerinin yetersiz kalması nedeniyle giderek artan günlük masraflarını karşılamak için kredi kartlarına güvenmek zorunda kalıyor. Bu borçlular bir borç döngüsüne sıkışıp kalıyor ve ilk kredinin asgari tutarını ödemek için ikinci bir kredi kartı kullanmak zorunda kalıyor.

Bir müşteri 22 Kasım 2023 tarihinde Ankara, Türkiye’de kredi kartıyla ödeme yapıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Başkent Ankaralı 42 yaşındaki kayropraktik uzmanı Başar Sedin, bankalara olan tüm borçlarını ödeyebilecek kadar ihtiyatlı davranan ve artık sadece küçük harcamalar için kart kullanan bir kredi kartı sahibi.

Ankara’nın ana iş bölgesi Gisele’deki Xinhua’ya, borçluların faiz oranından kolayca sıkılabileceğini kaydetti. artışlar. Bankanın.

Türk yetkililer, merkez bankasının faiz oranlarını Haziran ayından itibaren yüzde 8,5’ten yüzde 40’a çıkarmasıyla hiperenflasyonu durdurmaya yönelik adımlar attı.

Agresif faiz artışları kredi kartı ve ticari kredi faiz oranlarının yükselmesine neden olsa da pek çok Türk’ün bu plastik kartlara güvenmekten başka seçeneği yok.

Bir müşteri 22 Kasım 2023 tarihinde Ankara, Türkiye’de kredi kartıyla ödeme yapıyor.. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

READ  Size gaz göndermeye devam edeceğiz, söz veriyoruz - Politico

BBDK’ya göre, kredi kartı kredilerindeki artışla birlikte temerrüt oranı Ekim ayı itibarıyla yüzde 11,7’ye ulaştı.

Bankalar kredisini ödeyemediği için her yüz kişiden 12’si hakkında yasal işlem başlatırken, 2022’de bu oran yüzde 7,4 oldu.

Gisele’de bir kafede çalışan Emirkan Şimşek, Xinhua’ya şunları söyledi: “(COVID-19) salgını sırasında kredi kartı kullandım ancak daha sonra kredimi ödeyemedim. Mahkeme süreci ve el koyma kararıyla karşı karşıya kaldım.” .

Genç adam, birçok arkadaşının en az aylık kredi kartı borcunun biriktiğini söyledi.

T24 haber sitesinin Pazartesi günü Ankara merkezli SAROS Siyasi ve Sosyal Araştırmalar tarafından yayınlanan bir ankete dayandırdığı haberine göre, hükümetin tüketicilerin sıkıntılarını hafifletme vaadine rağmen Türklerin çoğunluğu ekonominin 2024’te kötüleşeceğine inanıyor.

Ankete katılanların yüzde 57,5’i Türkiye ekonomisinin gelecek yıl kötü performans göstereceğini düşünürken, yalnızca yüzde 23,7’si iyileşeceğine inanıyor.